Другорядні фактори, що не менше впливають на урожайність кукурудзи

Сьогодні, попри війну, чимало регіонів України потерпають від посухи. Тільки дощі останніх днів дають надію на покращення вологозабезпечення посівів. Однак на врожайність кукурудзи впливають не тільки погодні умови, а й низка інших факторів. Хоча агротехнічні знання про кукурудзу вже широко поширені, помилки, які допускаються при вирощуванні цієї зернової культури, все ще не рідкість.
У цій статті пропонуємо розглянути найпоширеніші помилки при вирощуванні кукурудзи.

Підживлення

Тема мінеральних підживлень кукурудзівникам відома, дози азоту, фосфору та калію досить добре збалансовані та вивчені на практиці. Однак, плануючи підживлення кукурудзи, не можна забувати про магній і сірку. Ефективне внесення азотних добрив, тобто засвоєння його з ґрунту та перетворення на зернову культуру, можливе лише за умови якісного живлення кукурудзи цими компонентами.

NB: Для виробництва тонни зерна рослинам потрібно 4-5 кг магнію і стільки ж сірки.

Ще однією помилкою є те, що в підживлення не входять важливі для кукурудзи мікроелементи (в основному цинк і бор). При цьому на кожну тонну кукурудзи рослинам потрібно близько 40 г цинку і 20 г бору. Навіть незначний дефіцит цинку може призвести до втрати 10-15% урожаю зерна. З іншого боку, дефіцит бору особливо небезпечний під час цвітіння. Це призводить до появи менших качанів, які менш наповнені зерном.

Пам’ятайте, що кукурудза за нижчих температур на початку вегетації має серйозні проблеми із засвоєнням фосфору. Тому бажано вносити фосфорні добрива в безпосередній близькості від коренів кукурудзи. Це називається стартове підживлення (рядкове, локалізоване). Це дозволяє обмежити кількість використовуваних добрив, що суттєво впливає на витрати та рентабельність цього вирощування, знижує ризик для природного середовища та мінімізує залежність врожаю від перебігу погоди.

Виробники кукурудзи не дуже цінують позакореневе підживлення, яке є способом підживлення рослин поживними речовинами (це не збільшує кількість елементів у ґрунті). Це також метод, що дозволяє обмежити можливі помилки під час передпосівного внесення добрив, або метод заповнення браку окремих макро- та мікроелементів, які спостерігаються на рослинах, які вже ростуть.

Бур’яни

На початку вегетаційного періоду кукурудза росте повільно, тому існує дуже високий ризик забивання бур’янами культури. Таким чином, збереження посівів без бур’янів є одним із найважливіших заходів догляду. Минулорічні умови сприяли досходовій обробці (хороша вологість ґрунту), але завадили своєчасно провести післясходову боротьбу з бур’янами.

Ця ситуація цілком виправдовувала рекомендації щодо досходового контролю бур’янів як базової обробки. Пізніші позакореневі обприскування гербіцидами повинні лише доповнювати їх, головним чином спрямовані проти другої хвилі (теплолюбних) бур’янів, що пізно проростають. Така стратегія, хоч і дорожча, усуває конкуренцію бур’янів від сходів кукурудзи і водночас робить її значною мірою незалежною від погодних умов.

Шкідники

У період вегетації кукурудза піддається нападу багатьох більш чи менш небезпечних шкідників. Варто захистити від них посіви кукурудзи. В останні роки кукурудзяний метелик є шкідником, який завдає значних економічних збитків. Дуже ефективним методом у боротьбі з ним є механічний спосіб, який полягає у знищенні пожнивних решток. Гусениці стеблового метелика зимують у стеблах близько до землі, тому їх точне дроблення перед оранкою (наприклад, мульчером) знищує майже всіх шкідників. Знищення пожнивних решток повинно бути стандартним заходом на кожному посіві зернової кукурудзи.

Економічні питання

Економіка вирощування кукурудзи є і завжди буде дуже важливою. Це рослина, вирощування якої можна високомеханізувати, спростити й при цьому отримувати високий урожай. Пошуки економії особливо виправдані в умовах, подібних до минулорічної дуже вологої вегетації, яка спричинила тривалі затримки збирання врожаю, під час яких отримане зерно характеризувалося високою вологістю (навіть понад 40% водності). Враховуючи, що витрати на сушіння становлять близько 30% витрат на вирощування кукурудзи, варто прагнути їх скоротити. Плануючи досушування зібраного врожаю, пам’ятайте, що нижча вологість повітря важливіша за високий урожай вологого зерна кукурудзи.

Підготувала Валентина КРАВЕЦЬ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram