Доки триватиме криза ринку мінеральних добрив?

Дефіцит азотних добрив провокує їхнє здорожчання, а це закономірно призводить до здорожчання, зокрема, NPK-добрив
Вже декілька місяців українські фермери нервово слідкують за новинами зі світу міндобрив. Дефіцит і різке подорожчання добрив загнали в глухий кут чимало господарств. Аграрії ламають голови з дилеми – закупити прозапас, економити і менше вносити, перечекати до весни чи взагалі відмовитись від мінерального живлення? Ми зібрали різні думки експертів з цього приводу.

Газ усьому голова?

Стрибок цін на блакитне паливо призвів до кризи на світовому ринку мінеральних добрив. Багато європейських заводів просто закрилися, бо саме на газ припадає до 80% собівартості виробництва міндобрив, а це: аміак, селітра, карбамід, КАС, NPK, нітроамофоска, амофос та інші добрива. За даними “Укрпромзовнішекспертизи”, річний дефіцит продукції в Європі становитиме 9,2 млн тонн азотних добрив. Україна в рік потребує 1,7 млн тонн.

І якщо у вересні наші виробники й експерти хімгалузі запевняли, що ситуація стабільна і всім добрив вистачить, то вже зараз прогнози невтішні.

– Ціни на азотні добрива досягли найвищого рівня за останнє десятиліття і це ще не межа. Минулого літа виробництво тонни аміаку коштувало 110$, тепер – 1000$. Різкий стрибок цін на добрива призведе до меншого врожаю, – зазначає Агія Загребельська, засновниця «Ліги антитрасту» для “Наші гроші”.

А член комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики Вадим Івченко заявив, що уряду терміново треба подбати про страхування агросектору, бо ситуація лише загострюється.

– Наш аграрій не готовий платити таку ціну. А заводи-виробники вимушені будуть істотно знизити виробництво або взагалі його зупинити. Тобто можемо прогнозувати дефіцит добрив на початок весняної посівної 2022 р.

Проте чи подбає уряд про механізми здешевлення чи компенсації для закупівлі мінеральних добрив, і взагалі чи не залишиться влада осторонь цієї проблеми – наразі відкрите питання.

Жару у вогонь додала Росія

Незважаючи на політику санкцій та ембарго, російські міндобрива досі без особливих проблем можна було купити в Україні. Втім нещодавно уряд Росії ввів обмеження на експорт азотних і складних добрив. Вивіз квотували на пів року, щоб не допустити дефіциту добрив на своєму внутрішньому ринку. Унаслідок цього ті господарства, які купували міндобрива в російських постачальників залишилися без продукції.

Крім того Китай, у відповідь на світовий дефіцит, теж запровадив квоти на експорт своїх добрив.

Хто першим відчує удар?

Невеликі фермерства будуть змушені економити і менше вносити добрив. Звісно, це вплине на показники врожайності.

– Першими постраждають малі, середні та сімейні фермерські господарства, які обробляють землеволодіння на 400–500 гектарів і мають обмежені кошти на закупівлю добрив, – таку думку висловив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук.

Весною буде ще дорожче

Очікується, що високий світовий попит на добрива збережеться як мінімум до 2023 року. А цієї весни азотні міндобрива подорожчають ще на 19%, до піку на рівні 840$ за тонну.

– Пік цін на азотні добрива може настати у березні 2022 р., на фосфорні добрива — до кінця першого кварталу 2022 р., а на калійні добрива — до кінця поточного року, — йдеться в матеріалі Kommersant.

 

Що робити аграріям?

Дефіцит азотних добрив провокує їхнє здорожчання, а це закономірно призводить до здорожчання, зокрема, NPK-добрив. Тож, перед багатьма українськими господарствами постає новий виклик: як не піти з галузі? Фермерам доводиться якось виживати в нових реаліях. І тут кожен шукає свій варіант рішення.

Селекціонери тим часом вже активно працюють над виведенням все нових сортів культур, які можна вирощувати без внесення добрив. Технологи розробляють “економні” схеми мінерального живлення. А деякі господарства відмовляються вирощувати затратні в плані міндобрив культури, наприклад, кукурудзу, натомість планують перейти на сою. Втім, повністю відмовитися від мінерального живлення більшість аграріїв не ризикнуть. Тому вимогливіше обиратимуть більш якісні та ефективні добрива, щоб зайвий раз не витрачатись.

На думку керівника напряму LNZ Energo Романа Кравця, дефіцит добрив є практично невідворотнім. Тому розпочинати їх закупівлю аграріям варто вже зараз, вважає експерт.

– В умовах дефіциту, відсоток зростання матиме суто спекулятивний характер. Також немає передумов до різкого зниження цін на газ, який є основним компонентом для виробництва добрив. Навіть за умови, що ціна сировини різко знизиться, ціни на добрива зможуть відіграти лише до кінця квітня 2022 р. Тому наша рекомендація партнерам – якщо ви плануєте вносити добрива навесні, контрактуйтеся зараз як мінімум на половину обсягу.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram