Нині в результаті політичного перезавантаження влади агробізнес України переживає період змін та трансформацій, які значною мірою впливають як на малі господарства, так і не великі агрохолдинги. Чимало аграрних гравців витримують «паузу», інші — шукають нові ринки збуту та нарощують фінансові ресурси. Наріжне питання — земельна реформа. Що і як буде відбуватись? На жаль, жоден експерт ринку не може дати чіткої відповіді на це питання, побоюючись неточності прогнозів. Експертне середовище зібралось на конференцію “Ведення агробізнесу в Україні”, яку традиційно організовує Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу”.
Єдине, що можна сказати точно — наступний рік буде не легким, оскільки, запровадження земельної реформи покличе за собою чимало нових питань до вирішення. На чому, в принципі, і акцентують експерти.
— Дуже важко сказати, що буде з агро 2020 без вирішення центрального питання, яке домінує всю нашу дискусію – це земельне питання. Сценарій перший. Якщо до кінця року буде прийнятий законопроект про ринок землі більш-менш у ліберальному варіанті, який вступить в силу з 1 жовтня, то, очевидно, що ринок буде змінюватись. У більшості випадків чимало людей будуть готуватись до ринку, а це значить, будуть залучати кошти, або економити на власних ресурсах. Відповідно, можна буде очікувати великі спади виробництва наступного року. І, звичайно, питання у тому як буде запроваджено ринок землі. Приміром, чи будуть можливості для компаній з іноземним капіталом, чи ні. Наступний рік буде досить складним, але в той же час, цей період потрібно буде пережити. На 90% ситуація на аграрному ринку буде залежати саме від ринку землі, — говорить Президент УКАБ Алекс Ліссітса.
Аграрні підсумки року
Курс на децентралізацію продовжиться. Ревальвація гривні суттєво позначиться на агроиробниках.
Агробізнес України продовжує ставити нові рекорди виробництва і відповідно експорту зернових та олійних культур.
У 2018 році Україна посіла 25 місце в світі за обсягами експорту продукції АПК. Сумарний експорт АПК дорівнював 18,6 млрд доларів США та склав 1,2% від світового.
За 10 місяців 2019 року сукупний обсяг експорту агропромислової продукції був на 20% вищий за аналогічний період 2018 року. Імпорт — на 11% вищий.
Які зміни чекають на учасників аграрного ринку у 2020 році?
Державна політика
— Ціль незмінна. Все те, що не надає сервісні послуги має бути приватизовано. Скрізь, де можна ліквідувати взаємодію споживача з чиновником, це потрібно зробити, тобто перевести все в електронну форму, — говорить заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький. — Зараз у нас є вікно можливостей, і ми маємо це зробити.
Що саме буде впроваджуватись?
Інституційне забезпечення
Законодавче забезпечення
Діджиталізація
Робота зі стейкхолдерами
|
Формування концепцій політик
Українці не втрачають від заборони розпорядження своїм майном |
|
Українські споживачі отримують безпечні товари та послуги |
|
Вплив глобальних факторів на агробізнес України. Прогнози аграрного ринку
— Ми сьогодні живемо у період постійних викликів. Це і зростання населення, і збільшення світового ВВП, прискорений темп урбанізації. Світ сьогодні – це торгові війни, зміни клімату, збільшення кількості населення, — говорить екс т.в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева. — Безперечно, населення все більше буде переміщуватись у міста. Молодь все складніше буде утримувати у селах. Найближчим часом ми будемо спостерігати модифікацію харчування. Ні для кого не секрет, що більшість людей у містах починають споживати фермерські продукти. Все більше населення у світі починають споживати рослинну їжу, штучне м’ясо. До речі, вже з початку грудня ми зможемо спробувати штучне м’ясо в українських ресторанах. Це мега тренди, які на нас очікують вже найближчим часом. Я навіть не виключаю, що скоро з’явиться тренд на споживання замінника кави — а саме цикорію.
Зростання продовольчих ринків 2019-2028 рр.
Україні потрібно буде більше уваги звернути на ринки Африки, Латинської Америки та Азії і диверсифікувати свої ринки. Ринок ЄС для нас важливий, але це не панацея, зазначають експерти.
— Кроки, які ми маємо зробити: переглянути умови Угоди про асоціацію з ЄС. Ми не можемо собі дозволити помилку, яку свого часу допустили з Російською Федерацією, — говорить Ольга Трофімцева. — Ми маємо диверсифікувати ринки збуту. Розширити коло експортерів і просувати товари з високою доданою вартістю, забезпечуючи якість та безпечність своєї продукції.
Підготувала Ірина Прохорчук
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram