Нині в результаті політичного перезавантаження влади агробізнес України переживає період змін та трансформацій, які значною мірою впливають як на малі господарства, так і не великі агрохолдинги. Чимало аграрних гравців витримують «паузу», інші — шукають нові ринки збуту та нарощують фінансові ресурси. Наріжне питання — земельна реформа. Що і як буде відбуватись? На жаль, жоден експерт ринку не може дати чіткої відповіді на це питання, побоюючись неточності прогнозів. Експертне середовище зібралось на конференцію “Ведення агробізнесу в Україні”, яку традиційно організовує Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу”.

Єдине, що можна сказати точно — наступний рік буде не легким, оскільки, запровадження земельної реформи покличе за собою чимало нових питань до вирішення.  На чому, в принципі, і акцентують експерти.

— Дуже важко сказати, що буде з агро 2020 без вирішення центрального питання, яке домінує всю нашу дискусію – це земельне питання. Сценарій перший. Якщо до кінця року буде прийнятий законопроект про ринок землі більш-менш у ліберальному варіанті, який вступить в силу з 1 жовтня, то, очевидно, що ринок буде змінюватись. У більшості випадків чимало людей будуть готуватись до ринку, а це значить, будуть залучати кошти, або економити на власних ресурсах. Відповідно, можна буде очікувати великі спади виробництва наступного року. І, звичайно, питання у тому як буде запроваджено ринок землі. Приміром, чи будуть можливості для компаній з іноземним капіталом, чи ні. Наступний рік буде досить складним, але в той же час, цей період потрібно буде пережити. На 90% ситуація на аграрному ринку буде залежати саме від ринку землі, — говорить Президент УКАБ Алекс Ліссітса.

Аграрні підсумки року 

Курс на децентралізацію продовжиться. Ревальвація гривні суттєво позначиться на агроиробниках.

Агробізнес України продовжує ставити нові рекорди виробництва і відповідно експорту зернових та олійних культур.

У 2018 році Україна посіла 25 місце в світі за обсягами експорту продукції АПК. Сумарний експорт АПК дорівнював 18,6 млрд доларів США та склав 1,2% від світового.

За 10 місяців 2019 року сукупний обсяг експорту агропромислової продукції був на 20% вищий за аналогічний період 2018 року. Імпорт — на 11% вищий.

Які зміни чекають на учасників аграрного ринку у 2020 році? 

Державна політика

— Ціль незмінна. Все те, що не надає сервісні послуги має бути приватизовано. Скрізь, де можна ліквідувати взаємодію споживача з чиновником, це потрібно зробити, тобто перевести все в електронну форму, — говорить заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький. — Зараз у нас є вікно можливостей, і ми маємо це зробити.

Що саме буде впроваджуватись?

Інституційне забезпечення

 • Перезавантаження ДПСС.
 • Держгеокадастр — орган, що виключно адмініструє Державний земельний кадастр.

Законодавче забезпечення

 • Законопроект про обіг земель.
 • Законопроект про дерегуляцію в земельній сфері.
 • Законопроект про національну інфраструктуру просторових даних.

Діджиталізація

 • Створення національної інфраструктури просторових даних.
 • Аграрний реєстр.

Робота зі стейкхолдерами

 • Щотижневі зустрічі з асоціаціями.
 • Співпраця з міжнародними партнерами та донорами.
 • Залучення НД.


Формування концепцій політик

Українці не втрачають від заборони розпорядження своїм майном
 • Надання власникам земельних ділянок права вільно ними розпоряджатись.
 • Зробити державні послуги у сфері земельних відносин доступними та зручними для користувача.
 • Забезпечити захист прав громадян на вільне розпорядження своїми земельними ділянками.
Українські споживачі отримують безпечні товари та послуги
 • Зменшення кількості випадків харчових отруєнь і випадків токсикоінфекцій до 30 на 1 млн. населення.
 • Зменшення випадків завданої шкоди споживачам від неякісних товарів та послуг до 50 на 1 млн. споживачів.

 

Вплив глобальних факторів на агробізнес України. Прогнози аграрного ринку

— Ми сьогодні живемо у період постійних викликів. Це і зростання населення, і збільшення світового ВВП, прискорений темп урбанізації. Світ сьогодні – це торгові війни, зміни клімату, збільшення кількості населення, — говорить екс т.в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева. — Безперечно, населення все більше буде переміщуватись у міста. Молодь все складніше буде утримувати у селах. Найближчим часом ми будемо спостерігати модифікацію харчування. Ні для кого не секрет, що більшість людей у містах починають споживати фермерські продукти. Все більше населення у світі починають споживати рослинну їжу, штучне м’ясо. До речі, вже з початку грудня ми зможемо спробувати штучне м’ясо в українських ресторанах. Це мега тренди, які на нас очікують вже найближчим часом. Я навіть не виключаю, що скоро з’явиться тренд на споживання замінника кави — а саме цикорію.

Зростання продовольчих ринків 2019-2028 рр.

Україні потрібно буде більше уваги звернути на ринки Африки, Латинської Америки та Азії і диверсифікувати свої ринки. Ринок ЄС для нас важливий, але це не панацея, зазначають експерти.

— Кроки, які ми маємо зробити: переглянути умови Угоди про асоціацію з ЄС. Ми не можемо собі дозволити помилку, яку свого часу допустили з Російською Федерацією, — говорить Ольга Трофімцева. — Ми маємо диверсифікувати ринки збуту. Розширити коло експортерів і просувати товари з високою доданою вартістю, забезпечуючи якість та безпечність своєї продукції.

Підготувала Ірина Прохорчук

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram