До 17 тонн з гектара в бункерній вазі — кукурудзяні жнива на Тернопільщині

Випробували, вивчили, купили нову модель і отримали приголомшливий результат. Інноваційна технологія посіву Delta Row для підвищення урожаю, впроваджена LEMKEN у новій сівалці точного висіву Аzurit 10, виправдила і навіть перевершила очікування  фермерського господарства «Вікторія 92».

Мобільна, точна, результативна

У фермерському господарстві «Вікторія 92», розташованому на Тернопільщині, обробляють 4500 гектарів сільгоспугідь, третину яких відводять під кукурудзу, вирощують також ріпак, ярий ячмінь, озиму пшеницю, сою та соняшник. І хоча мають у розпорядженні чимало добротної техніки, час ставить перед фермерами все нові виклики, які потребують нестандартних рішень. Так, кілька років тому виникла потреба у мобільній сівалці точного висіву, котра б найефективніше справлялася із сівбою просапних культур на невеликих площах розміром від 1,5 до 20 га. Ознайомившись із різними агрегатами, як каже голова ФГ «Вікторія 92» Олександр Пеляк, взяли на олівець просапну сівалку точного висіву LEMKEN Azurit 9.

— Приглядалися до різних агрегатів, але нам потрібна була специфічна сівалка: мобільна, оскільки у нас останнім часом з’явилися невеликі площі, бажано — швидка і звичайно ж, продуктивна. За всіма цими параметрами нам підходила Azurit 9 від LEMKEN. У 2018 році вирішили її випробувати — провели демо-посів кукурудзи, — розповідає Олександр Пеляк. — Особливість цієї сівалки в тому, що вона утворює так званий подвійний рядок. Нам цікаво було зрозуміти, як почуватимуться рослини, посіяні таким способом, чи подужає наш комбайн скосити та обмолотити їх. Ми мали переконатися, що й справді з площ, засіяних Azurit 9, зберемо більші врожаї, на чому наголошували дилери. У підсумку були захоплені сівалкою, адже отримали дуже хороші результати.

2018 рік, треба сказати, відзначався сприятливими погодними умовами та високою урожайністю культур, то ж на фермерських полях гарно проявили себе й інші агрегати, але сівалка від LEMKEN виявилася найефективнішою — на засіяних нею площах за інших однакових умов рослинники отримали в сухій вазі близько 14,5 тонн кукурудзи з гектара, на пів тонни більше, ніж з інших полів. Під час жнив теж ніяких проблем не було: рослини, посіяні за технологією Delta Row (так званий «подвійний рядок із шаховим висівом»), як побачили, водночас легко збираються.

Сім разів відміряй — раз відріж, кажуть українці. Один добрий приклад — ще не остаточний показник, вирішили у господарстві і далі вивчали можливості агрегату: їздили на виставки, дні поля, спілкувалися із власниками Azurit 9, словом, придивлялися. Тим часом виробник доопрацьовував сівалку, вийшла оновлена модель LEMKEN Azurit 10

Чому обирають Azurit?

Порівняно із попередньою моделлю — Azurit 9, кажуть у компанії LEMKEN, у новому агрегаті сімейства Azurit додалося ряд змін, завдяки яким сівба сівалкою точного висіву Azurit 10 в 4-, 6-, 8- та 12-рядному виконанні з міжряддям 50 см стала ще досконалішою.

• Передусім, змінено основу її роботи — програмне забезпечення та встановлено нові електродвигуни, що забезпечують зв’язок між софтом і механікою агрегату, регулюючи норму висіву відповідно до швидкості руху.

• Оснащення новою навіскою паралелограма забезпечує плавніший хід секції.

• Завдяки суцільній висівній трубці та видозміненій її формі насінина краще знімається з висівного барабана, то ж Azurit 10 забезпечує ще точніший посів, ніж попередня модель.

• Оновлена секція тепер легко справляється із завданнями і у важких умовах: спершу дводисковий сошник розкриває посівне ложе, за ним іде ролик, що вловлює насінину з висівної трубки та притискає її до ґрунту, далі додаткові робочі органи — диски механічно закривають насіннєве ложе, а прикочувальні ролики виконують зворотне ущільнення.

• Також введена нова опція – автоматичне налаштування чистиків, що перешкоджає утворенню двійників та пропусків. Azurit 10 може сіяти кукурудзу, сою, соняшник, нині інженери компанії працюють над розробкою барабану для висівання ріпаку.

NB: Сівалку  скомбінували з фронтальним бункером для добрив Solitair 23+. Вона має опцію секшн-контролю, а також дає можливість сіяти за інтегрованими картами та використовувати гранульовані добрива.

 

Олександр Пеляк

— Ми її вивчали, ознайомлювалися із змінами, і вже нарешті в 2021 році придбали агрегат наступної генерації — навісну 8-рядну сівалку точного висіву із одночасним внесенням добрив від LEMKEN Azurit 10, яка, на нашу думку, має ряд переваг перед конкурентами, — каже голова фермерського господарства. — Фактично упродовж першого ж повноцінного сезону, незважаючи на форс-мажорні обставини, пов’язані із війною, на власному досвіді ми пересвідчилися у всіх плюсах агрегату. Найперше — швидкість. Завжди стараємося засіяти поля швидко і якісно, оскільки часто буває, що з холодної весни відразу переходимо в жарке літо. Azurit 10 цілком вписалася у наші стислі графіки. Сівалка навісна, маневрена і водночас швидко сіє — для маленьких полів годі знайти кращу. Завдяки тому, що, попри  велику швидкість, Azurit 10 якісно розкладає насіння, нам вдалося оперативно засіяти кукурудзою близько 350 га наших загальних площ. Працювали на швидкості 15 км за годину обробляючи в середньому 40 га за повну зміну. У процесі експлуатації ми побачили, що вона успішна не тільки на малих площах, а й на більших полях.

Велике значення, вважають фермери, має спосіб закладання насіння в ґрунт за технологією Delta Row, коли утворюється подвійний рядок із зміщеними у шаховому порядку рослинами. Все неймовірно просто: у LEMKEN створили висівний барабан, що складається з 2-х частин і з обох сторін має отвори, до котрих під дією надлишкового тиску подається насінина. Під час обертання барабан, зміщений на пів отвора, кладе зернину раз правою, раз лівою стороною — так на відстані 12,5 см утворюється два рядки із висіяними шаховому порядку зернами.

NB: Порівняно із сівалкою, яка сіє в один рядок, Delta Row дає можливість на 70% збільшити площу живлення насінини і отримати 5-15% приросту урожайності за умови однакової технології.

Секція сівалки без стороннього притискування важить 140 кг, що добре позначається на дотриманні глибини, яка регулюється окремо від притискного зусилля. Використовуючи гідравлічний притиск, який регулюється з кабіни трактора, тиск сошника для добрив можна збільшувати до 250 кілограм. Покращені вузли сприяють стабільній роботі та кращому дотриманню глибини, а вловлюючі колеса, які розташовані між сошниками, та загортачі і колеса-загортачі, засипають і притискають насіння.

— Глибина висівання коливалася від 3 до 5 см залежно від площі і того, як вона була підготовлена, — розповідає Олександр Пеляк, — але хочу відзначити, що Azurit 10 сіє дуже якісно і чітко дотримується заданої глибини. Дякуючи цьому через два тижні ми отримали дружні рівномірні сходи.

Наступний чинник, який імпонував сільгоспвиробникам — з Azurit легко вносити міндобриво в рядок, чітко між двома напіврядами. Бункер Solitair 23+ для насіння чи добрив, який закріплюється на фронтальній навісці, зауважують фермери, успішно доповнює сівалку точного висіву Azurit 10.

Це для нас було важливо, бо всі ми розуміємо, які ціни на міндобриво. Маючи відповідний трактор, навішували бункер Solitair 2+3 спереду і вносили добрива в рядок. Обравши навісні агрегати: і сівалку, і бункер, — ділиться досвідом Олександр Пеляк, —  господарство отримало ідеальний посівний комплекс. Він забезпечує диференційне закладання зерна в ґрунт відповідно до карт полів, внесених до програми. Цікаво, що цю технологію підтримує як сівалка, так і бункер для добрив. Програма забезпечує і так зване відсікання рядків: на розворотах чи клинах завдяки тій же карті полів сівалка «бачить», які площі вже засіяно, і відключає висівні секції, щоб не вносити насіння чи поживні елементи двічі в одному місці. То теж великий плюс, оскільки немає додаткових непродуктивних затрат на насіння та добрива. Ця особливість сівалки також вплинула на наш вибір.

До слова, під час сівби кукурудзи фермери вносили 120 кг NPK в рядок, що теж сприяло доброму старту та росту, а також розвитку культури. Навіть на густіше засіяних ділянках рослини не конкурують за вологу та добрива, менше змагаються за кількість сонячного світла, яке отримують під час вегетації. За рахунок того, що площа живлення більша, більше потрапляє сонця, рядки зімкнулися швидше, рослини краще віддають вологу, і кукурудза, вирощена на ділянках, засіяних Azurit 10, до збирання мала до 2-х відсотків меншу вологість.

— Подвоєний рядок не створює ніяких проблем під час жнив — комбайн не зменшує швидкість, рухається 8 км/год, урожайність приблизно 15-17 тонн з гектара в бункерній вазі за вологості зерна на рівні 25-26%. Упродовж двох років отримуємо приріст урожайності 0,5-1 т/га кукурудзи у сухій вазі. Позитивна динаміка, як бачимо, зберігається.  

Соняшниковий рекорд встановлено, а нові успіхи — попереду

Окрім кукурудзи просапною сівалкою точного висіву Azurit 10 у фермерському господарстві «Вікторія 92» сіяли соняшник. Агрегат впорався на відмінно, хоча соняшник важче сіяти через особливості самого насіння. Результат, кажуть фермери, вразив: з кожного гектара, засіяного Azurit 10 від LEMKEN, зібрали на 3 центнери насіння більше, ніж з інших площ. Однак, це був перший досвід сіяння соняшнику, наступної весни сільгоспвиробники продовжать спостерігати, який економічний ефект у вирощуванні культури дасть використання цієї сівалки.

— Відпрацювавши весь сезон, ми задоволені технікою. Агрегат справді відповідає заявленим виробником технологічним параметрам, якісно виконує всі операції. Дуже багато значить той факт, що дилер — компанія Агротерра, з якою працюємо давно, провела навчання щодо тонкощів експлуатації машини, для її ефективного використання. Високоякісне обладнання та гарний сервіс позитивно позначилися на результаті, — підсумовує голова фермерського господарства.

Постачальники ж техніки тільки радіють успіху українських сільгосппідприємств та прагнуть всі аграрні сезони зробити вдалими та урожайними, адже від обраної технології, і конкретно техніки, багато в  чому залежить ефективність господарювання.

Нинішня цінова ситуація змушує сільгоспвиробників ще ретельніше аналізувати ефективність процесів, що впливають на якість та собівартість продукції. Найперше завдання рослинництва — зменшивши витрати, отримати більші врожаї. Оскільки вартість міндобрив зросла настільки, що ледь вкладається у технологічні карти навіть найрезультативніших підприємств, аграрії потребують все ефективніших агрегатів, котрі дозволяють підвищити урожайність культур виключно завдяки інноваційним технологічним рішенням.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram