Для посівної 2022 року потреби українських аграріїв у добривах забезпечені на 84%, у засобах захисту рослин (ЗЗР) – на 55%, насіннєвому матеріалі – на 78%, найбільш критична нестача пального для сільгосптехніки, але ситуацію вже вирішують на рівні перших осіб держави. Спільними зусиллями Збройних сил України, уряду, бізнесу та виробників – Україна має бути з хлібом.
Чимало ресурсів – насіння, добрив, ЗЗР, не кажучи вже про запчастини – дистриб’ютори та компанії-виробники не можуть доставити часто всередині країни, або й взагалі втратили запаси внаслідок обстрілів. Більшість агропідприємств України перебувають у постійному пошуку ресурсів, деякі відчувають брак робочої сили через мобілізацію.
«Без проведення захисту рослин ми можемо повністю втратити врожай» – експерт
Згідно з даними Державної служби статистики України 2021 року загальна посівна площа сільськогосподарських культур в Україні становила 27,5 млн га. Про реальні цифри – площі, які цьогоріч буде засіяно, говорити не можливо, попри те, на сьогодні агровиробники виходять у поле навіть в окупованих регіонах.
Під урожай 2022 року засіяно такі посівні площі озимих культур:
- Пшениця озима – 6,538 млн га. За середньостатистичної врожайності 4,5 т/га очікуваний валовий збір 29,421 млн т.
- Ячмінь озимий – 0,969 млн га. За середньостатистичної врожайності 3,8 т/га очікуваний валовий збір 3,682 млн т.
- Ріпак озимий – 1,414 млн га. За середньостатистичної врожайності 2,92 т/га очікуваний валовий збір 4,129 млн т.
Варто наголосити, що вище вказаних середньостатистичних показників урожайності можна досягти тільки, забезпечивши середню інтенсивність захисту рослин, тобто використовуючи базові технології з усіма необхідними елементами захисту сільськогосподарських культур від бур’янів, хвороб і шкідників.
NB: За даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН, якщо в сільському господарстві припинити застосовувати засоби захисту рослин, то втрати становитимуть до 40% урожаю.
За прогнозами українських науковців без контролю втрати можуть становити 30–40% і навіть досягати 50–70% урожаю.
– Як агроном-практик із досвідом роботи 20 років однозначно можу стверджувати, що кожного року в окремих господарствах, навіть у разі невчасного захисту посівів сільськогосподарських рослин, є поля, на яких урожай не збирають, тому що культурну рослину або витісняють бур’яни, або повністю пошкоджують хвороби чи шкідники. Без проведення захисту рослин ми можемо повністю втратити врожай. У складній ситуації під час воєнних дій важливо не тільки провести посівну кампанію, але й захистити посіви! – зазначає агроексперт Галина Дзяб’як.
Читайте також: Врожай 2022: своєчасно посіяти – доглянути – вберегти
Зрозуміло, що цього сезону нам складно говорити про менший урожай тільки через нестачу добрив чи ЗЗР, адже агресор не гребує нічим, знищуючи продовольчі запаси, заміновуючи поля. Однак кожен із нас має зробити все можливе, щоб виростити на кожному клаптику землі максимально можливий урожай. Тільки разом, об’єднані спільними зусиллями, ми переможемо!
Валентина КРАВЕЦЬ
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram