Згідно опитування, проведеного БТУ-ЦЕНТР серед українських агровиробників, 51% господарів уже спостерігають процеси деградації ґрунтів у своїх господарствах. Це проблема світового рівня, про що зазначають у Глобальному екологічному фонді (GEF) — деградовані ґрунти становлять чверть поверхні землі. Якщо тенденція продовжиться, то до 2050 року здорових ґрунтів залишиться лише близько 5% поверхні землі.

Відновити родючість непросто, але цілком можливо. Один з важливих аспектів — системна робота з рослинними рештками, зокрема, застосування деструкторів.

NB: За даними Інституту прикладної біотехнології, після застосування деструктора-оздоровлювача ґрунту  Екостерн (1,5 л/га) кількість патогенів у ґрунті зменшилася вчетверо, а сапрофітних грибів навпаки побільшало — замість 67,6% (на контролі) стало 91,2%.

Фактично, ґрунт отримав більше корисних мікроорганізмів, які захищають врожай від патогенів, забезпечуючи збалансоване живлення та імунітет, а значить — кращий розвиток культури, — пояснюють фахівці БТУ-ЦЕНТР. Таким чином, господарі заощаджують до 20% коштів на обробці фунгіцидами на перших етапах вегетації рослин та зменшують норми внесення протруйника.

— На такому полі краще затримується волога, тут вже можна знайти сліди діяльності дощового черв’яка, — зауважує Анатолій Карась, голова ФГ «Нива», базуючись на дворічному досвіді використання деструктора ґрунту Екостерн. — Треба нашу землю оздоровлювати. Накопичення гумусу — справа не одного року, але заселення корисної мікрофлори в ґрунт дає результати.

Деструктори, на думку науковців, покращують структуру ґрунту та сприяють накопиченню органічної речовини. Ґрунт, просто кажучи, став активнішим. У СТОВ «Дружба Нова» (КЕРНЕЛ) помітили, що в багатих на бактерії землях деструктор працює ще краще. За словами аграріїв, 1,5 л Екостерну вплинули на 5 тонн бактерій так, що ґрунт став активнішим у півтора рази. На таких полях краще засвоюються як внесені, так і вже наявні мікроелементи.

— Разом із стернею на одному гектарі, наприклад, озимої пшениці залишається до 20 кг азоту, 10 кг фосфору, 32 кг калію та велика кількість мікроелементів, які можна використати для живлення наступної культури. Застосовуючи деструктори, аграрії ефективно використовують цей потенціал для покращення родючості ґрунту, — наголошує головний агроном БТУ-ЦЕНТР Олександр Ростоцький.   

За останні 130 років українські ґрунти втратили близько 30% гумусу. Використовуючи біопрепарати, у тому числі деструктори, українські аграрії поступово оздоровлюють землю, виснажену безвідповідальним господарюванням.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram