Ще 7 лютого у владних кабінетах була готова, схвалена урядом, програма підтримки агровиробників у 2018 році, але досі її не оприлюднили. Адже розподіл 6,3 млрд грн справа не проста, виходить, бо «конкурсу» досі не оголошено, а самі аграрії подейкують — дотації якраз зараз і видають «для своїх».

Тетяна Острікова, народний депутат від фракції «Самопоміч» у блозі на «Економічний правді» зазначила, що основою розподілу стане «принцип ручного розподілу коштів аграрними підрозділами в обласних державних адміністраціях та забюрократизованість процедур. Документи рясніють положеннями, що порушують законодавство України».

На тваринництво — аж 4 млрд

Кошти тваринникам видаватимуть за такими напрямками:

  • здешевлення кредитів (тваринництва, птахівництва) — зокрема, на часткову компенсацію відсотків.
  • компенсація кредитів, залучених для будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів, підприємств з вирощування птиці, доїльних залів, цехів з переробки та зберігання сільськогосподарської продукції.
  • спеціальні дотації за утримання корів, за молодняк (вирощування молодняка великої рогатої худоби).
  • часткове відшкодування вартості закуплених для подальшого відтворення племінних тварин та вартості будівництва.

Головним розпорядником коштів є Мінагрополітики, при цьому розпорядники нижчого рівня — обласні та районні адміністрації. Обмеження — 500 млн грн в одні руки. Наразі не можна гарантувати на 100%, що не повториться цього року таж сама ситуація, коли усе осіло в одних руках.

Дешевші кредити — тільки від «нашого» банку

Виявляється, що згідно із п. 5 Порядку компенсація відсотків надається суб’єктам господарювання за залученими у гривні кредитами, наданими банками, які підписали з Мінагрополітики «Меморандум про загальні засади співробітництва».

— Таке обмеження щодо переліку банків та валюти кредиту прямо порушує Закон “Про державну підтримку сільського господарства України”, яким визначено, що здешевлення кредитів здійснюється в режимі кредитної субсидії та полягає у субсидуванні частини плати (процентів) за використання кредитів, наданих банками в національній та іноземній валюті, — пояснила Тетяна Острікова.

NB: Згідно із п. 11 Порядку визначено, що фінансова підтримка не надається одержувачам бюджетних коштів, стосовно яких порушено справу про банкрутство, або тим, яких визнано банкрутами, перебувають на стадії ліквідації або мають прострочену більше, ніж шість місяців, заборгованість перед державним бюджетом, Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування. Крім того, відразу ж за нецільове використання коштів кредитної субсидії п.12 Порядку передбачає, що у разі встановлення контролюючими органами фактів надання недостовірної інформації чи нецільового використання бюджетних коштів, одержувач бюджетних коштів зобов’язаний повернути використані не за призначенням кошти у повному обсязі. А також позбавляється права на отримання бюджетних коштів упродовж трьох років.

Не уникнули урядовці бюрократії: відразу ж передбачили отримання різного роду довідок.

«Фермерський мільярд»

Фермерські господарства зможуть отримати підтримку за такими напрямами:

  • часткова компенсація вартості насіння української селекції;
  • підтримка сільськогоподарських обслуговуючих кооперативів;
  • часткова компенсація вартості техніки та обладнання українського виробництва;
  • здешевлення кредитів.

Рішення про розподіл коштів для фермерів будуть приймати спеціальні комісії, які планують створити при облдержадміністраціях.

NB: Згідно із п. 6 проекту Порядку передбачено, що до складу регіональних комісій для надання фінансової підтримки входять представники обласних представництв ВГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників України».

Підтримка за допомогою векселю

Цікаво, що обслуговуючі кооперативи молочарського та плодово-ягідного напрямів діяльності для придбання обладнання зі зберігання та переробки сільськогосподарської продукції планують підтримувати через видачу векселю,  авальованого Мінагрополітики, — це визначено десятим пунктом Порядку.

— Ані Бюджетним кодексом, ані Законом «Про Державний бюджет України на 2018 рік» не передбачено здійснення виконання бюджетних програм та здійснення видатків бюджету із застосуванням векселів, — зауважила народний депутат.

Наразі є ще багато інших запитань, але чи будуть чекати агровиробники такого довгого запуску механізму розподілу дотацій, якщо посівна вже на порозі?