Чи ефективний деструктор стерні без внесення великої кількості азоту — прокоментували агрономи

Внесення азоту після обробки пожнивних решток деструктором спряє швидшому процесу розкладання. Таким чином упродовж 30-60 днів можна втратити до 50% біомаси рослинних решток. Про це розповіли фахівці компанії БТУ-ЦЕНТР.

За даними Інституту прикладної біотехнології, додавання азоту до деструкторів підвищує ефективність розкладання решток соломи на 17-70%. Однак для такого ефекту на тонну поживних решток потрібно мінімум 10-15 кг д.р. азоту. Це ідеальний варіант, але у сьогоднішніх умовах багато аграріїв не можуть його собі дозволити. Однак це не означає, що деструктори будуть неефективними.

У БТУ-Центр розповіли, що без додавання азоту процес розкладання все одно відбуватиметься, але повільніше. У цьому випадку мікроорганізми використовуватимуть ті джерела азоту, які залишилися: доступний азот у ґрунті, азот інших органічних решток, різних білкових відходів тощо. Якщо ж і цього азоту недостатньо, то мікроорганізми почнуть фіксувати атмосферний азот самостійно.

— Більшість бактерій, які входять до складу нашого декструктора стрені “Екостерн”, здатні самостійно фіксувати атмосфериний азот. Azotobacter chroococcum — один із найактивніших азотфіксаторів, бактерія Bacillus subtilis — розкладає рослинні рештки, але також здатна фіксувати атмосферний азот, забезпечуючи власні потреби, — розповіли у компанії БТУ-ЦЕНТР.

Для досягнення максимальної ефективності використання деструктора “Екостерн” без внесення великої кількості азоту після обробки стерні агрономи БТУ-ЦЕНТР дали кілька порад:

  • Внести невелику кількість стартових добрив під посів. Якщо деструктори вносяться перед посівом наступної озимої культури, то під посів самої культури слід дати азотне живлення — 10-15 кг у фізичній величині. Для літніх культур аналогічно, адже той азот, який рослини використають з осені, за зиму може не відновитися.
  • Використовувати органічні добрива, зокрема різні компости.
  • Використовувати мікробні фіксатори азоту протягом вегетації або під основний обробіток ґ‎рунту. Зокрема, у лінійці компанії є природній регулятор росту Азотофіт, який активно фіксує молекулярний атмосферний азот і збагачує ним ґрунт до 60 кг/га (в середньому — 20 кг/га).

Підвищити ефективність Екостерна також можна, скомбінувавши внесення з іншими мікробіологічними препаратами компанії, наприклад, гумат калію Гуміфренд, біофунгіцид Склероцид, PK-мобілізатор Граундфікс. Фахівці наголосили, що при таких комбінаціях важливо брати до уваги вихідні умови сівозміни та стан ґ‎рунту на час внесення.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram