Через війну Україна може втратити третину поголів’я дійних корів

За попередніми оцінками, через бойові дії в Україні вже втрачено близько 50 тис. голів дійних корів. Як зазначили в Асоціації виробників молока (АВМ), якщо активна фаза війни не припиниться, до кінця 2022 року втрати можуть сягнути 150 тис. корів третини молочного поголів’я промислового сектору України.

За даними АВМ, на 1 січня 2022 року в промисловому секторі налічувалося понад 420 тис. корів, а продуктивність тварин становила в середньому 6860 кг на рік. В Асоціації розрахували, що при збільшенні продуктивності до 8500-9000 кг на корову Україні необхідно мати не менше 600 тис. голів молочного стада, щоб забезпечити внутрішні потреби та використовувати експортний потенціал.

— Наразі загарбники цинічно і цілеспрямовано знищують потужності молочних ферм. У прифронтових та окупованих територіях господарства ледве виживають. Через проблеми зі зв’язком складно оцінити точні втрати поголів’я, особливо у приватному секторі. Мінімум — це 50 тис. голів, що у грошовому еквіваленті становить $80 млн, — зазначила генеральна директорка АВМ Ганна Лавренюк.

Вона додала, що на складах також накопичилися сухе молоко, суха сироватка, масло, технічний казеїн. Ці продукти планувалося відправити до країн Азії та Африки, а зараз це неможливо. Термін зберігання сухого молока — 3-5 місяців, тобто скоро продукція на складах почне псуватися і ситуація буде ще критичніша.

NB: Асоціація щодня отримує повідомлення про нові прицільні обстріли молочних ферм. Особливо тривожною є ситуація на Харківщині. Втрати там суттєво вплинуть на показники галузі молочного тваринництва.

За оптимістичним сценарієм АВМ, якщо в результаті бойових дій не буде захоплено нових територій, якщо припиняться цинічні обстріли ферм, то скорочення поголів’я у промисловому секторі можна прогнозувати у діапазоні 70-100 тис. дійних корів. Тобто за рік матимемо сумарно мінус 100 тис. корів. За песимістичним сценарієм, якщо не буде звільнено окупованих регіонів, то 120-150 тис. корів можуть бути втрачені до кінця року.

В АВМ зазначили, що потрібно не менше 2-х років, щоб виростити продуктивну корову у господарстві. В України такого часу на відновлення не має. У перший рік після активної фази війни Україні як мінімум треба буде замінити втрачені 50 тис. голів нетелями та відновити молочно-тваринні комплекси. Відбудовувати їх слід за новими сучасними трендами ефективними, енергоощадними, відповідно GreenDeal. Інвестиції у нову ферму становитимуть $7-10 тис. на одну молочну корову — це одні із найбільших інвестицій у тваринництві. Окупність подібних проєктів — до 10 років.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram