Немонополістський день поля — так можна назвати Західноукраїнський чемпіонат на кращий гібрид кукурудзи та цукрового буряка, який проходив на полях компанії ПАП «Агропродсервіс» в селі Настасів Тернопільської області. Цьогоріч він відбувався вже втретє, тому можна назвати його традиційним і цікавим аграрному ринку.
Досягти об’єктивності у вирощувані
Немонополістський — бо відрізняється від звичних схожих заходів, які проводять окремі компанії-виробники насіння виключно на базі свого матеріалу. Тут же участь беруть різні компанії, різні гібриди, які вирощені в однакових умовах. Таким чином є змога незаангажовано визначити найкращий гібрид. Цьогоріч, незважаючи на погану погоду (було холодно, вітряно і накрапав дощ), на чемпіонат приїхало близько 200 відвідувачів — це в основному фермери, представники торгових компаній, агрономи, представники компаній-виробників насіння. Така кількість свідчить про цікавість до події такого типу, зокрема, деякі фермери буквально «відірвалися» від власного збору урожаю, щоб побувати на заході.
Працівники «Агропродсервісу» традиційно для чемпіонату самостійно висівали і вирощували рослини в ідентичних умовах на демо-полі, аби мати змогу визначити найкращі гібриди. Директор ПАП «Агропродсервіс» Андрій Баран зазначив, що такий формат компанія започаткувала передусім тому, що хочеться у своєму господарстві впроваджувати найкращі рішення.

— Ми дуже раді, що компанії погодилися на таке відкрите змагання, — зазначив Андрій Баран. — Це новий формат заходів такого типу і корисний він всім. Фермери мають змогу дізнатися про кращі рішення для себе, торгові компанії, відповідно, обрати кращі пропозиції для своїх клієнтів, а компанії-виробники — зарекомендувати себе відкритими та конкурентоспроможними.
Чиї гібриди лідирують за усіма показниками? Підсумки переможців
У чемпіонаті взяли участь 144 гібриди кукурудзи від 15 компаній та 45 гібридів цукрового буряка від 4 компаній. На кожній закладеній демо-ділянці, площею по 0,1008 га кожна застосовували однакові технології, завдяки чому можна говорити про об’єктивність результатів.
[metaslider id=2408]
Під час заходу здійснювався збір врожаю та відразу ж у полі визначали вагу зібраного та рівень вологості для кукурудзи та цукристості — для цукрових буряків. Отримані результати представники ПАП «Агропродсервіс» фіксували і вносили в порівняльну таблицю.
[metaslider id=2402]

Переможців серед гібридів кукурудзи визначали у трьох номінаціях залежно від груп стиглості. Після збирання фіксували фізичну вагу, показники вологості та залікову вагу. Гібриди цукрового буряка нагороджували теж у трьох номінаціях — найвища урожайність, найбільший вихід цукру з гектара і найвища цукристість.
У кукурудзяних змаганнях результати такі:
У номінації ФАО більше 300 — переміг гібрид Р9175 компанії DuPont Pionеer із заліковою урожайністю 127,5 ц/га.
У номінації ФАО 250-290 — також переміг гібрид Р8523 компанії DuPont Pionеer із заліковою урожайністю 120,3 ц/га.
У номінації ФАО менше 240 — переміг гібрид Ферум компанії Best Corn з показниками залікової урожайності 118,2 ц/га.

А за заліковою врожайністю у загальному підсумку, перші 5 місць зайняли гібриди Pioneer, що показали:
P9175 (ФАО-330) – 127,48 ц/га;
P9074 (ФАО-330) – 127,38 ц/га;
P9241 (ФАО-360) – 124,60 ц/га;
P9578 (ФАО-350) – 122,82 ц/га;
P8523 (ФАО-260) – 120,34 ц/га.
Як пояснили у компанії DuPont Pioneer Україна, три гібриди-лідери — P9175, P9241, P8523 — є частиною лінійки Optimum® AQUAMax®. Їх особливість полягає в тому, що вони надають товаровиробникам додаткові варіанти мінімізації ризиків та максимізації продуктивності в умовах посухи. Гібриди Optimum® AQUAMax® мають низку рис, які забезпечують такі характеристики, як синхронне викидання волоті і приймочок та більш розвинену кореневу систему, що гарантує краще вбирання вологи.
— Нова генетика Pioneer трансформується в урожай під грамотною інтенсивною агротехнологією, якої дотримуються у господарстві з року в рік. ПАП «Агропродсервіс» є давно відомим потужним господарством як на Тернопільщині, так і в Західному регіоні. У цьому господарстві вміють дотримуватись агротехнологій, знають як виростити максимальний врожай та сміливо випробовують щось нове, оскільки розуміють, що тільки інновації та правильні рішення сьогодні можуть бути рушійною силою у розвитку аграрного бізнесу. Ми вдячні партнерам за цей проект, який дозволяє на демонстраційних полях вивчити гібриди та побачити реальні результати. І, звичайно, ми пишаємося нашою перемогою, яка є ще одним найкращим доказом успішності вирощування насіння Pioneer! — розповів Микола Костюк, менеджер з агрономічної підтримки Західного регіону компанії DuPont Pioneer Україна.

[metaslider id=2423]
У змаганнях гібридів цукрових буряків найкращим у номінації «Найвища залікова урожайність» став Бенефіта-КВС компанії «КВС», показавши залікову урожайність 104,2 т/га. Цей же гібрид переміг у номінації «Найбільший вихід цукру з гектара» з показником 18,33 т/га.

І у третій номінації «Найвищий показник цукристості» переможцем став гібрид компанії «Бетасід» — БТС 665, дистриб’ютором якого є ТОВ «Агроскоп Інтернешнл» з показником цукристості коренеплодів 18,57 %.
Цей сезон на Тернопільщині — один з найурожайніших
Цьогорічні результати перевершили результати попереднього чемпіонату. Наприклад, торік переможці серед гібридів кукурудзи показували результати близько 80 ц/га. Це означає, що конкурси такого типу не втрачають актуальності, навіть коли щороку в них берутьучасть одні і ті ж гібриди. Навпаки — є змога вибрати найкраще для різних погодних чи кліматичних умов. Передбачити погоду на весь сезон на етапі посівної, звичайно, неможливо, але оперуючи даними можна знайти оптимальне рішення для свого господарства чи на основі статистити збудувати прогнози щодо урожайності і, відповідно, планувати подальшу роботу.
Фермери Тернопільщини кажуть, що цей рік загалом у західному регіоні був дуже урожайним, адже була сприятлива погода, наприклад, 600 мм цьогорічних опадів — це у півтора рази більше, порівняно з попередніми сезонами. Андрій Баран взагалі припускає, що цьогорічний урожай на Тернопільщині буде рекордним за всі роки незалежності практично по всіх культурах:
— Середня врожайність кукурудзи у регіоні сьогодні становить близько 10 тонн сухого зерна з гектара. Цукрові буряки в зоні Тернопільщини за статистикою мають найвищу урожайність по Україні — понад 700 ц/га, соняшник — 3,5-4 тонни, соя — в середньому трохи більше 3 тонн. Ранній збір урожаю теж був результативнішим, порівняно з попередніми роками: озиму пшеницю отримали на рівні 8 т/га, ріпак — 4 т/га, ярий ячмінь — 7 т/га. Тому, якщо аналізувати комплексно, то я вважаю, що цей рік найурожайніший у західному регіоні.
Наталія Кузьо
Фото: Ярослава Стареправа