Внесення гербіцидів під озимі зернові з осені – чому це так важливо?

 1. Забур’яненість озимих зернових – це один зі серйозних чинників впливу на врожайність культури. За наявності в посівах проростків багаторічних (10-30 шт/м2) та насіння малорічних бур’янів (до 5000-10000 шт/м2) втрати врожаю можуть становити від 20 до 50%.
 2. Рослини озимих зернових, як і інші, дуже чутливі до конкуренції з бур’янами саме на ранніх етапах росту, тобто у фазі сходів і до кущення. Боротьба за поживні речовини, вологу, світло ослаблює рослину. Відмова від захисту гербіцидами з осені змушує культуру протягом орієнтовно двох осінніх місяців конкурувати з бур’янами.
 3. З осені одним із основних завдань у технології вирощування зернових є формування максимально розвинутої кореневої системи, чого ми можемо досягнути тільки в чистих посівах.
 4. Осіннє внесення гербіцидів зменшує втрати NРК на бур’яни, дає змогу раціонально використати дороговартісні мінеральні добрива. Вартість мінеральних добрив значно вища за вартість гербіциду.
 5. Якщо в зиму ввійшли забур’янені посіви, то підживляти азотними добривами по мерзло-талому ґрунті ми будемо бур’яни. Це великі втрати азоту, тому що бур’яни відновлюють вегетацію швидше за зернові, а тому швидше засвоюватимуть азот.
 6. Якщо не забрати бур’яни з осені, то вони створюють значну конкуренцію озимим зерновим у період кінець кущення – початок виходу в трубку, коли культура закладає репродуктивні органи, що призводить до втрат урожаю. Нижче – фото посівів пшениці навесні 2021 року, на яких не вносили гербіциди з осені. Втрати врожаю, за попередньою оцінкою, – до 1 т/га.
Фото 1. Падалиця ріпаку в посівах пшениці навесні
Фото 2. Забур’яненість посівів пшениці навесні

Необхідність застосування гербіцидів

Давайте розберемо докладніше, на яких посівах озимини є необхідність застосування гербіцидів:

 • ранні або оптимальні терміни посіву;
 • висока забур’яненість;
 • довга, тепла осінь;
 • попередники: ріпак, соняшник.

На посівах після ріпаку, соняшнику переважатиме їх падалиця, яка завдає істотної шкоди вже з осені. У ріпаку потужніший старт початкового розвитку, ніж у зернових, тому якщо попередник ріпак, то гербіцидний захист з осені є обов’язковим. На посівах після соняшнику до настання природних заморозків рослини соняшнику можуть навіть досягти фази 4–6 листків, що теж значно пригнічуватиме розвиток зернових. Якщо падалиця соняшнику створює конкуренцію, то не потрібно чекати, що через зиму вона вимерзне, а внести гербіциди.

Як вибрати ефективний гербіцид

Щоб вибрати ефективний гербіцид саме для вашого поля, потрібно провести обстеження посівів:

 • ідентифікувати видовий склад проблемних бур’янів;
 • кращою дія гербіциду буде, якщо об­­прискування бур’янів провести на початку їх активного розвитку;
 • дотримуватися температурного режиму.

Вимоги до гербіцидів для застосування восени на зернових культурах:

 1. Висока ефективність за низьких температур.
 2. Відсутність негативного впливу на морозостійкість рослин.
 3. Контроль широкого спектру бур’янів та, за потреби, усіх видів падалиці ріпаку та соняшнику.
 4. Ґрунтова дія для подовженого захисту у весняний період.

Ви можете використовувати будь-які гербіциди, які рекомендовані виробниками для осіннього застосування. Головне – обстежити посіви на наявність бур’янів чи падалиці та визначити, які діючі речовини потрібні саме на цьому полі.

Вимоги до якісного обприскування

Вносячи гербіциди, важливо дотримуватися поставлених завдань:

 • дотримання єдиної норми виливу незалежно від зміни швидкості руху обприскувача;
 • не допускати знесення вітром препарату, аби не попалити сусідні посіви.

NB: Для якісного обприскування посівів і однорідного розподілу робочого розчину важлива стабільність штанги. Для цієї мети компанія BERTHOUD використовує підвіски штанги та протиударні системи.

Особливу увагу виробник приділяє стійкості штанги, а також її поведінці в роботі, забезпечуючи водночас компактність і легкість використання для оператора.

Штанги обприскувачів BERTHOUD оснащені підвіскою AXIALE. Будучи еталоном BERTHOUD, вона забезпечує надзвичайну стійкість на горизонтальних поверхнях, схилах і поворотах.

Додаткова опція – це система для регулювання висоти штанги Boom Control. Система підтримує одну і ту ж висоту штанги незалежно від конфігурації місцевості за допомогою ультразвукових датчиків висоти, які передають інформацію в блок, що керує циліндрами штанги відповідно до запрограмованої висоти.

Система управління висотою штанги Boom Control від BERTHOUD підвищує ефективність обробки, працюючи ближче до цілі, одночасно значно зменшуючи відхилення. А, отже, добре справляється зі завданням якісного та безпечного внесення гербіцидів, що особливо важливо на озимих зернових на ранніх етапах вегетації.

Бережіть свої посіви з осені, бо це запорука вашого врожаю!

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram