Біла гниль: біологічні чи хімічні ЗЗР?

Це питання не втрачає актуальності. Хімічний захист допомагає швидко зупинити розвиток хвороб, але широке і часто не потрібне застосування показало його слабкі сторони, тому все більше актуальності набуває біологічний захист від хвороб — відповідають мікробіологи БТУ-ЦЕНТР. І, звичайно, рекомендують використовувати більш прийнятні для екосистеми способи захисту рослин від хвороб.   

Біологічні фунгіциди, які складаються з мікроорганізмів та продуктів їх життєдіяльності, використовують для профілактики та лікування хвороб рослин, спричинених різноманітними грибами та бактеріями. Варто зазначити, що біофунгіциди також стимулюють ріст та розвиток рослин.

— На полі ми маємо справу з агроекосистемою, в якій окрім рослини живе багато мікроорганізмів, що працюють на користь рослини і на свою користь, — каже Юлія Миронова, фітопатолог БТУ-ЦЕНТР. — Застосовуючи хімічні препарати, ми порушуємо цю екосистему і вбиваємо, з одного боку, нестійкі до цих пестицидів патогени, з іншого — корисні мікроорганізми. В результаті на обробленому листі рослин залишаються стійкі до хімічного фунгіциду мікроорганізми, зростає резистентність збудників хвороб до них. Ми створюємо собі проблеми, у результаті яких мусимо застосовувати все сильніші препарати від все нових та нових збудників хвороб.

Щоб захистити рослини від білої гнилі, не нашкодивши агроекосистемі, мікробіологи радять застосовувати біологічний фунгіцид Склероцид. До складу препарату входить природний ворог збудника білої гнилі ґрунтовий гриб Coniothyrium minitans, котрий знищує склероції патогена в ґрунті і попереджає виникнення хвороби. Ефективність біофунгіциду залежить від правильної ідентифікації хвороби, підбору норм його використання та вчасного внесення.

— За нашими дослідами, суцільне внесення Склероциду в ґрунт під основний або під перепосівний обробіток ґрунту є ефективним для попередження кореневої та стеблової форм білої гнилі. Від кошикової форми склеротиніозу  внесення препарату Склероциду є ефективним в фазі зірочки або на початку цвітіння.

Вносити Склероцид можна декількома способами:

  • Під час основного обробітку ґрунту
  • Шляхом обробки насіння сої, соняшнику, ріпаку
  • Під передпосівний обробіток ґрунту
  • Внести в рядок під час сівби
  • Під час вегетації у фазу зірочки або початку цвітіння

Шляхом науково-практичних дослідів фахівцями БТУ-ЦЕНТР встановлено що всі способи внесення препарату мали високий відсоток технічної ефективності.

Застосувавши хоч раз біофунгіцид, переконані фахівці БТУ-ЦЕНТР, господар отримає позитивний ефект. Якщо йдеться про економіку біозахисту, то біологічні фунгіциди зазвичай коштують дешевше ніж хімічні.

— При внесенні біологічних фунгіцидів в ґрунт, ми оздоровлюємо його і зменшуємо кількість проявів хвороб під час вегетації, — наголошує старший мікробіолог Інституту прикладної біотехнології, ГК БТУ-ЦЕНТР Володимир Круть. — Мені подобається варіант попередити хворобу, а не лікувати її. З точки зору економіки узагальнити порівняння неможливо — всі користуються різними діючими речовинами, купують їх за різними цінами, але говорити про дорогий біозахист не варто — він прекрасно вписується у схему захисту від хвороб з точку зору економіки. Гадаю, немає критичної проблеми переходу з хімічного захисту на біологічний, чи хоча б включення елементів біозахисту в інтегровану технологічну карту.

Після застосування біофунгіцидів аграрій отримує здорові рослини, а препарат не завдає шкоди живим організмам, включаючи корисних комах, тварин та людей. Біологічні фунгіциди екологічні, сприяють підвищенню стійкості рослин до збудників хвороб, не мають негативної післядії, їх  можна використовувати в різні фази вегетації рослин без шкоди для природи та людей.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram