Комбіноване використання сумішей різних засобів захисту рослин практикується агровиробниками не один рік. Хоча агровиробників турбує питання: чи впливає змішування різних діючих речовин на здоров’я рослин? Міфів багато, факти їх спростовують.

На початку весни агрономи поринають активно в роботу рослини швидко розвиваються та переходять до наступних стадій розвитку, і часто просто бракує часу, щоб закінчити роботи вчасно. Агровиробники стикаються з дилемою, що робити в першу чергу. Крім того, у цей період плани та схеми дій часто перевіряються погодою. У багатьох випадках, щоб вчасно вписатися і виконати всі необхідні заходи захисту рослин, господарі готують суміші різних діючих речовин двох або навіть декількох компонентів.

Змішайте з головою

Готуючи бакову суміш, слід пам’ятати, що вона може містити лише ті сполуки, які не будуть хімічно реагувати, а отже, не утворюватимуть нову сполуку. Отримана суміш повинна складатися з незалежних компонентів. Не має значення, чи це суміш регуляторів росту + фунгіциди чи, можливо, фунгіциди + регулятори росту + позакореневі добрива; додані компоненти завжди повинні бути незалежними. Готуючи суміш, потрібно пам’ятати про кілька важливих правил, які гарантуватимуть чітке виконання завдання.

Усі препарати, що використовуються для приготування суміші, повинні мати однакову дату застосування. Якщо тут є розбіжності, ефективність може бути сильно знижена або взагалі відсутня. Другою небезпекою використання неправильно підібраних препаратів є поява фітотоксичності, що в крайньому разі може призвести до повного знищення посівів. Готуючи бакову суміш, ніколи не змішуйте самі засоби захисту, а тільки їхні розчини.

Читайте також: Фітотоксичність ЗЗР: причини виникнення та критерії оцінки ураження посівів

Зберігайте сумісність

Готуючи бакову суміш, переконайтесь, що поєднувані речовини є дійсно фізично та хімічно сумісними. Фізичну сумісність можна дуже просто перевірити будь-де. Потрібно лише підготувати прозорі місткості, в яких будуть готуватися розчини препаратів, призначених для приготування суміші.

Готуючи тестові розчини, обов’язково дотримуйтесь пропорції. З практичної точки зору рекомендовану дозу на 1 га слід зменшити у 100 разів. Це стосується як засобу захисту рослин, так і води. Потім підготовлені зразки слід ретельно перемішати, створюючи однорідну рідину без осаду та розшарування. Потім, постійно помішуючи, потрібно перелити один розчин в інший.

NB: Якщо в результаті поєднання розчинів відбувається розшарування, утворення осадів, гелів, бульбашок повітря, піни або інших реакцій, це свідчить про несумісність розробленої суміші.

Другу оцінку фізичної сумісності слід робити приблизно через одну годину. Якщо в результаті будь-якої оцінки виявляється несприятливе явище, від використання такої суміші слід відмовитись. Наприклад, суміш змінила колір, чи стала безбарвною.

Оцінити хімічну сумісність набагато складніше, ніж фізичну. Зокрема, хімічна несумісність може відбутись, навіть якщо суміш фізично сумісна. Хімічна сумісність оцінюється на основі тесту, проведеного на живих рослинах. Розроблена суміш випробовується на невеликій площі, оскільки вона може бути неефективною або спричинити фітотоксичність культури, включаючи повне знищення посівів. На жаль, практично неможливо провести тест заздалегідь за один сезон. Тому слід використовувати досвід колег або дослідження.

Читайте також: Прихована небезпека: що треба знати, щоб уникнути післядії гербіцидів?

Весняні суміші для озимої пшениці

Навесні, коли вегетація озимої пшениці повноцінно відновиться, слід подумати про заходи захисту рослин. Більшість із них (обробка фунгіцидами, регуляторами росту, позакореневе живлення) проводять, коли пшениця досягає фази першого вузла (BBCH 31).

І в цей період постає питання про можливість поєднання фунгіцидів та регуляторів росту, які зазвичай використовуються в цей період. Принцип тут такий же, як і при використанні засобів захисту рослин окремо, тому після закінчення заморозків має пройти мінімум 2 дні, і їх не можна використовувати безпосередньо перед прогнозованими заморозками.

У більшості випадків протипоказань до спільного застосування регуляторів росту з фунгіцидами немає.

NB: Однак слід пам’ятати, що при застосуванні триазолів дозу регулятора росту слід зменшити на 20-30%.

Не кожна весна тепла. Коли температури нижче 10 ° C і необхідно регулювати висоту пшениці та захищати її від хвороб, застосовуйте препарати, ефективні в широкому діапазоні температур, не втрачаючи при цьому ефективність при низьких температурах, безпечних для пшениці.

NB: Прикладами активних інгредієнтів, які можуть бути використані для цієї мети, є прогексадіон кальцій + етилтринексапак (регулятор росту) + мефентрифлуконазол + піраклостробін + метрафенон (фунгіцид).

При більш високих температурах можна використовувати тринексапак-етил або хлормекват-хлорид для регулювання висоти. Для нормальної роботи регуляторів, що містять цю діючу речовину, потрібні температури вище 10°C. Оптимальна температура для їх роботи 10-15°C. Фунгіциди, що містять, наприклад, фенпропідин, ципродиніл або тебуконазол, можна комбінувати з тринексапак-етилом. Етефон також можна використовувати в пшениці. Оптимальна температура для його роботи 15-20°C. При температурі нижче 10°C від обприскування слід відмовитись.

Багато сільгоспвиробників використовують більш складні суміші. Під час однієї обробки вони вирішують питання регулювання висоти, фунгіцидного захисту та позакореневого підживлення. Ця комбінація можлива, але пам’ятайте, що слід дотримуватися порядку змішування.

NB: Зразкова суміш із порядком додавання розчинів: сульфат магнію + прогексадіон кальцію + етил тринексапак (регулятор росту) + мефентрифлуконазол + піраклостробін + метрофенон (фунгіцид) + позакореневі поживні речовини.

Однак слід пам’ятати, що в цьому випадку сульфат магнію можна додавати лише при сприятливій погоді. Якщо холодно або спекотно тривалий час і без опадів, не додавати сульфат.

Деякі фермери планують додати в суміш сечовину. Перш ніж готувати таку суміш, слід проаналізувати її склад, щоб вона не принесла більше шкоди, ніж користі. Додаючи сечовину, майте на увазі, що це «макро» добриво, воно виявляє тимчасові бульбашкові властивості, тому може пошкодити пшеницю. Крім того, сечовина знижує температуру робочої рідини, що може бути додатковим фактором стресу. Згідно з рекомендаціями, сечовину не слід вводити, коли регулятори, що містять етефон, використовуються на посівах.

Тому додавати сечовину трохи ризиковано, хоча багато виробників вибирають саме це рішення. Готуючи суміш фунгіцидів з регуляторами росту, поживними речовинами та іншими агрохімікатами, завжди пам’ятайте про перевірку якості суміші.

Підготувала Валентина Кравець, за матеріалами GieldaRolna.pl

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram