Антимонопольний комітет рекомендує уряду повернути держконтроль за обігом пального

Редакція GrowHow.in.ua   2022-11-30
Антимонопольний комітет рекомендує Кабінету Міністрів повернути державний контроль за обігом пального в Україні. Про це GrowHow повідомила пресслужба АМКУ.

Рекомендацію базують на попередніх результатах двох досліджень внутрішнього ринку світлих нафтопродуктів (високооктанових бензинів та дизельного пального). Комітет, зокрема, рекомендує уряду визначити орган державної влади та покласти на нього повноваження зі складання та ведення фактичних і прогнозних балансів попиту та пропозиції на ринку пального для недопущення виникнення дефіциту.

АМКУ також рекомендує внести зміни до Податкового кодексу України та відновити подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування.

Уряд має також надати доручення профільним міністерствам невідкладно виконати вимоги пункту 4 постанови № 638, яка надає АТ «Укрзалізниця» повноваження здійснювати функції замовника із закупівель нафтопродуктів та супутніх послуг, пов’язаних із закупівлею нафтопродуктів за зовнішньоекономічними та іншими договорами з подальшою реалізацією на внутрішньому ринку. Згідно з даними АМКУ, ця постанова уряду наразі не виконується.

— АМКУ ще не має остаточних результатів дослідження. Водночас, враховуючи підвищений попит на пальне, який у будь-який момент може призвести до повторення ситуації квітня-травня 2022 року, АМКУ вирішив терміново звернутися до КМУ з основними проблемними питаннями, які були виявлено протягом вказаних досліджень, — зазначили у повідомленні Антимонопольного комітету.

Зокрема, АМКУ виявив, що після введення воєнного стану в країні неможливо оцінити обсяги ринків пального, а також реальний попит та пропозицію на пальне. Під час дослідження було встановлено, що Держстат скасував форму звітності для суб’єктів господарювання, яка містила інформацію про продаж пального та припинив проведення державних статистичних спостережень за ринком.

NB: Держстат не отримує даних про обсяги роздрібного пального від безпосередніх учасників ринку, які повністю залежать від інформації, наданої Державною податковою службою за даними системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Разом з тим, інформація, наявна в цій системі наразі є неповною, оскільки окремі суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність з виробництва, реалізації та зберігання пального обмежили доступ до інформації про обсяг обігу пального та залишки пального в місцях його зберігання.

Таким чином, як зазначили в АМКУ, жоден державний орган та держава в цілому не володіє повною та достовірною інформацією про обіг пального в Україні. При цьому, держава не може прогнозувати та планувати дії на ринку пального у зв’язку із відсутністю такої інформації та є залежною від учасників ринків пального.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram