Аграрні асоціації представили План Маршалла для молочної галузі України

Редакція GrowHow.in.ua   2022-11-24
У німецькому Ганновері відбувся круглий стіл «План Маршалла для агросектору України». Захід організували Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР), Асоціація виробників молока (АВМ) та благодійний фонд SaveUA у рамках провідної виставки тваринництва EuroTier 2022.

У круглому столі взяли участь провідні аграрні асоціації, українські та німецькі аграрії та галузеві експерти. Під час заходу фахівці наголошували на тому, що після перемоги України першочергові інвестиції мають бути спрямовані в аграрний сектор. З огляду на поточні збитки та перспективи агросектору, інвестиції на відновлення становитимуть десятки мільярдів доларів.

— У порівнянні з країнами ЄС, в яких на аграрний сектор припадає у середньому 1% ВВП, аграрний сектор України до війни становив більше 17% ВВП і приносив країні більше 40% валютної виручки. Через війну експортний потенціал не працює на повну. Ми повинні почати виробляти більше продукції з доданою вартістю і зробити акцент саме на розвиток переробки, — зазначив голова ВАР та засновник благодійного фонду SaveUA Андрій Дикун.

Він розповів, що аграрна спільнота вже має певні домовленості з українським урядом щодо акценту на переробці. Це дасть змогу аграріям підтримувати економіку країни та забезпечити громадян робочими місцями.

— Загальні втрати агросектору становлять майже $40 млрд. З них прямі — $6,6 млрд. По сільськогосподарській техніці — це $2,8 млрд, по виробничим потужностям — більше $1,5 млрд, по тваринницьких комплексах — понад $1,5 млрд. Сади і багаторічні насадження — ще майже $4,4 млрд. Це ситуація, в якій ми зараз живемо. До того ж агросектор має більше $35 млрд непрямих втрат — це упущена вигода, адже аграрії не зібрали урожай і не посіяли новий, втратили надходження від реалізації продукції тощо, — розповіла генеральна директорка АВМ Ганна Лавренюк.

Українські аграрні асоціації переконані, що український агросектор повинен відновлюватися поетапно. Для відновлення молочної галузі України вони запропонували своє бачення Плану Маршалла з трьох етапів.

За словами віце-президента Асоціації виробників молока Любомира Дикуна, перший етап слід впроваджувати ще під час активної фази війни. Для цього потрібна термінова підтримка українських товаровиробників. Зокрема, благодійна матеріальна допомога підприємствам з окупованих територій, що втратили поголів’я внаслідок бойових дій. Кошти їм потрібні на придбання племінних тварин та на ремонт пошкоджених об’єктів і знищеного обладнання. Аграрні підприємства вкрай важливо забезпечити генераторами для безперебійної роботи, ветеринарними препаратами вакцинами, преміксами, кормовими добавками та засобами гігієни для тварин тощо.

Другий етап включає проєкти технічної підтримки:

  • реконструкція ферм;
  • розмінування сільгоспугідь;
  • закупівля племінного скота;
  • надання сервісних послуг агропідприємствам.

Третій етап безпосередньо формуватиме молочну галузь України. Великі зусилля та інвестиції будуть спрямовуватись на розвиток переробки, кооперативів та будівництво навчально-дослідних та освітніх аграрних закладів.

— Ми вже маємо нову стратегію щодо майбутніх інвестицій. Разом з міжнародними партнерами нам потрібно створювати та розвивати кооперативні молокопереробні заводи, кооперативну бійню, будувати генетичні центри, навчально-дослідні господарства, створювати заводи зрошувального обладнання, — наголосив Андрій Дикун. — Не менш важливо також якісно навчати фахівців та заохочувати молодь працювати в агросфері. Для цього необхідно створювати та будувати Український аграрний університет.

Експерт зазначив, що попри війну Україна залишається привабливою для іноземних інвесторів. Уряд уже має понад 250 заявок від потенційних інвесторів, більшість з них хочуть інвестувати саме в агросектор України. Разом з тим, ВАР, АВМ, асоціація “Свинарі України” та благодійний фонд SaveUA з іноземними партнерами реалізовують відразу декілька проєктів з підтримки аграрних підприємств, які постраждали від воєнних дій.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram