Аграрії написали Зеленському лист із пропозиціями щодо збільшення обсягів експорту продовольства

Фото: The independent VIew
Аграрні об’єднання звернулись зі спільним листом до Президента України Володимира Зеленського із пропозиціями щодо збільшення обсягів експорту продовольства. Про це повідомили у Українській аграрній конфедерації.

За експертними оцінками, загальний обсяг експорту цьогорічного урожаю разом із залишками минулого року складе близько 65-70 млн тонн. При нинішніх темпах експорту у 2 млн тонн на місяць Україна буде експортувати наявний обсяг наступні 32-35 місяців. Аграрії зазначили, що у таких умовах вже зараз стоїть серйозне питання щодо доцільності посіву під урожай наступного року.

— У результаті до 10-15 мільйонів гектарів полів на підконтрольній території України можуть бути незасіяні під урожай 2023 року. Це призведе до заростання полів бур’янами, банкрутства тисяч сільськогосподарських підприємств та невиплати орендної плати за землю, — йдеться у зверненні.

Аграрні об’єднання спільно напрацювали рад пропозицій для попередження непоправних наслідків для аграрного сектору економіки України:

  • Параленьно з вирішенням питання розблукування морських портів необхідно пришвидшити роботу над збільшення обсягів експорту продовольства альтернативними шляхами з поточних 2 млн тонн до мінімум 4 млн тонн на місяць. Для цього слід збільшити пропуск по кожному з існуючих пунктів перетину кордону, спростити та пришвидшити різні контролі, пріоритезувати рух продовольчих вантажів на експорт, налагодити планування вантажних перевезень, утримувати вартість логістики в розумних межах.
  • Лімітування обсягів здачі поїздів/вагонів через прикордонні переходи регіональних філій АТ “Укрзалізниця” у розрізі номенклатури вантажів. Аграрії вважають за необхідне запровадити пріоритезацію експорту залізницею вантажів з вищою доданою вартістю, зокрема, рослинних олій, шроту, зерна.
  • Ввести прозорий механізм формування та інформування всіх учасників вантажних перевезень щодо черговості перетину кордону навантаженими вагонами. Це зняло би багато питань і домислів щодо корупційних ризиків при нинішній ситуації.
  • Змінити практику проведення аукціонів Укрзалізницею на користування вагонами. Проведення таких аукціонів в умовах воєнного часу та штучно створеного дефіциту вагонів аграрії важають злочином проти агросектору.
  • Переглянути рішення Мінінфраструктури про підняття тарифів УЗ на вантажні перевезення на 70% та знайти компромісний варіант.
  • Фінансування осінньо-польових робіт. У листі зазначили, що неможливість реалізувати запаси зерна створює критичний фінансовий розрив між надходженнями та витратами. Без додаткового зовнішнього фінансування та за умов нинішніх темпів експорту потреби в додатковому фінансуванні агросектору для проведення збирання врожаю та посіву озимих культур складають орієнтовно $4-5 млрд.

Лист підписали “Українська аграрна конфедерація”, “Всеукраїнський аграрний форум”, “Аграрний союз України”, “Всеукраїнська аграрна рада”, “Союз птахівників України” та “Український клуб аграрного бізнесу”.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram