360 Bandit™ – обладнання для внесення рідкого азоту під час сівби

360 Bandit™ – обладнання для внесення рідкого азоту під час сівби
27,5% діючої речовини – в середньому (20-35%) стільки азоту, внесеного восени, встигає розчинися в атмосфері до початку споживання кукурудзою. Якщо такі втрати неприйнятні – азот краще вносити в періоди найбільшої потреби культури, зокрема на стартових етапах росту. Це стало одним із ключових меседжів конференції «Живлення рослин. Інноваційні агротехнологічні рішення – 2022», яку 26–27 січня в Києві провела компанія «Агротерра».   

Осіннє внесення азоту – значні втрати діючої речовини, але й удобрення під весняну передпосівну культивацію – не найкращий варіант.

– За такого внесення багато азоту втрачається під дією бактерій, – наголошує Олег Пелипенко, керівник відділу агрономічного супроводу проєкту FreeFARM. Збільшення концентрації амонійного та нітратного азоту переводить азотфіксаторів у категорію споживачів азоту. Зокрема, під дією бактерій амідний азот із КАС переходить в аміачну форму й за підвищення температури випаровується в атмосферу. Поєднавшись, ці чинники спричиняють нестачу азоту для кукурудзи на початкових етапах росту.

До цього може додатись токсичний вплив від прямого контакту азотних добрив із насінням. По суті, гроші витрачаються за те, що рослина отримує стрес від нестачі елемента живлення, а за певних умов – ще й інтоксикацію, на перших етапах розвитку.

– У цей час кукурудза закладає товщину майбутніх качанів, – звертає увагу Грег Саудер, президент компанії 360 Yield Center (США). Умови розвитку культури на початкових етапах вегетації прямо впливають на кількість зерен у рядку та кількість рядів у майбутньому качані. За інтенсивних технологій, якщо кукурудза сформувала на 2 ряди менше – вважайте, ви недоотримали 1,25 т/га. Якщо ж формує додатково 8 насінин на кінці качана, це дає прибавку 0,4 т/га.

Читайте також: Оптимізація живлення культур: точне внесення азоту за допомогою 360 Y-DROP®

За допомогою азотного живлення ми можемо впливати на цей процес. На початкових етапах розвитку кукурудза споживає 25% від загальної потреби азоту. Щоб ефективно забезпечити цей обсяг, компанія 360 Yield Center®  розробила цікаве в своїй простоті рішення – систему 360 Bandit™.

– Це дообладнання сівалок невеликими сошниками, які вносять рідке добриво з обох боків висівної борозни (на відстані 7,5 см від насінини), – пояснює Олег Пелипенко. – Внесення азоту в такий спосіб дає змогу майже на третину зменшити загальну норму без втрати продуктивності.

360 Bandit™ – обладнання для внесення рідкого азоту під час сівби
360 Bandit™ вносить рідке добриво з обох боків висівної борозни (на відстані 7,5 см від насінини)

360 Bandit™ складається зі 6-ти елементів. Основу становить рамна проставка, яку встановлюють між опорними колесами висівної секції та плечем із елементами для закриття борозни. Вона легко монтується на більшість сівалок.

Робочі органи – диск та полімерна трубка виливу рідини – змонтовані через коротку підпружинену стійку. Сили в тій пружині небагато: основне проникне зусилля продукує висівна секція, але цілком достатньо, аби компенсувати нерівності рельєфу та витримати заданий горизонт.

Диск прорізає щілину, полімерна трубка виливу рідини розширює її, через трубку виливається добриво. 360 Bandit™ розміщує азот на глибину 1,5 см – достатньо, аби й відстань до насіння витримати, і випаровування азоту скоротити, і не створити проблем для закриття висівної борозни.

360 Bandit™ – обладнання для внесення рідкого азоту під час сівби

360 Bandit™ це тільки робочий інструмент – обсяг внесення добрив можна регулювати будь-якими контролерами та моніторами, які є в господарстві. Працюючи зі змінними нормами, внесення азоту під час сівби можна зробити ще рентабельнішим.

– Відомо, що підживлення кукурудзи на ранній стадії стимулює активний розвиток кореневої системи та нарощення листової маси ріст і рослини вгору, але фактично такі посіви ще й дозрівають на 5-8 днів раніше, – зазначає Грег Саудер.

Внесення рідкого азоту під час сівби – лише перший крок: наступні підживлення до викидання волоті, крім іншого, вплинуть на довжину качанів, а після – на масу зерен у ньому. Для цього 360 Yield Center® має ще низку цікавих інструментів.

Досвід українських аграріїв

Олександр Старченко, головний агроном ТОВ «Агрікор Холдинг» (Прилуцький р-н, Чернігівська обл.):

«Минулого року зі 40 тис. га у нашому господарстві кукурудза займала 27 тис. га. У нас немає єдиної технології для всіх площ – вибираємо оптимальну для кожної зони вирощування: глибоке розпушення, оранка, дискування, починаємо впроваджувати strip-till: восени на 150 га DAWN Pluribus нарізав смуги з одночасним внесенням добрив, практикуємо різні способи висіву.

Олександр Старченко, головний агроном ТОВ «Агрікор Холдинг»

На «бідних» ґрунтах, зазвичай, ми даємо стартові добрива. Для цього, зокрема, використовуємо 360 Bandit™, який встановили на сівалці. Це обладнання вносить добриво локально саме туди, де є насінина, проростаючи, рослина відразу ж засвоює його. До того ж, рідкі стартові добрива мають беззаперечну перевагу над сипучими: для активації їм не потрібно ні часу, ні вологи, яка буває не щороку. Разом із добривами вносимо й мікробіологічні препарати. Зокрема заселяємо бактерії, продукти життєдіяльності яких розщеплюють зв’язаний фосфор на простіші для засвоєння рослинами форми.

Заразом активно використовуємо інші інструменти технології FreeFARM: експресаналізатор Soilscan™, що визначає кількість нітратного азоту в ґрунті, а також обладнання Y-Drop®, що дає змогу вносити азотне добриво на пізніх стадіях вегетації під корінь рослини.

Почали впроваджувати в себе стріп-тілл – на площі 150 га нарізали смуги з одночасним внесенням комплексних добрив агрегатом DAWN Pluribus. У цій технології теж є свої переваги: обробляємо 30% площі, що набагато оперативніше, зменшуємо кількість проходів техніки, кількість операцій, добрива вносимо локально. Ми не щедро розкидаємо добрива по полю, зважаючи на їхні ціни, ми вносимо їх саме в майбутню смугу посіву. Посіяли кукурудзу, рослина зійшла, їй комфортно: саме в цій зоні з осені внесено комплексні добрива, навесні – азотні, потім за потреби додатково підживили КАСом за допомогою 360 Y-Drop і все. У міжрядді – мульча, яка покриває землю, захищаючи її від розтріскування та випаровування вологи. Стріп-тілл – не панацея, але це відмінний інструмент, що дає змогу господарствам в умовах посухи протриматися на місяць довше, ніж за традиційної технології».

Олександр Чумак, керівник ТОВ «Мічуріна+» (Подільський р-н, Одеська обл.):

«У нашому господарстві – 3200 га, на яких за технологією no-till вирощуємо: пшеницю, кукурудзу, ріпак, соняшник, горох, нут, ячмінь, жито. Всі сівалки ми переобладнали так, щоб за один прохід виконувати максимальну кількість операцій. Підживлення таких культур, як-от соняшник, кукурудза та ріпак проводимо тільки разом із посівом: у рядок – рідкі добрива та біопрепарати, по боках – азот. Раніше для цього потрібно було проводити окремі операції, а тепер – використовуємо 360 Bandit™. Бачимо значний ефект, зокрема, на цьогорічному ріпаку. Там, де сівалка одночасно з висівом вносила азот через 360 Bandit™, ріпак добре вкоренився, динамічно розвивався і загалом мав добру стійкість до посухи та заморозків, які цьогоріч рано проявилися. Де сіяла сівалка без 360 Bandit™, розвиток культури набагато гірший.

Ріпак на фоні посухи та приморозків у вересні-жовтні. Дата фото – 12/10/2021. Ліворуч: гранульовані добрива. Праворуч: рідкі добрива

Загалом, наша мета впровадження технологій FreeFARM: з переходом на ноу-тілл – скоротити кількість операцій, зменшити собівартість робіт, оптимізувати кількість внесення азоту».

Юрій Соболєвський, агроном ФГ «Агрофірма «Інтер-2006», (Радомишльський р-н, Житомирська обл.):

«У нас в обробітку – 1400 га, основні культури – кукурудза, соняшник, пшениця та ріпак.

З проєктом FreeFARM знайомі вже, мабуть, років п’ять: на одній із виставок зацікавило інноваційне обладнання, яке пропонує компанія «Агротерра». 360 Bandit™ використовуємо другий рік – встановили на дві сівалки для посіву кукурудзи та соняшнику.

Переваги внесення рідких добрив великі, тому ми й купили обладнання, що дає змогу вносити їх зі сівбою. Гранульовані добрива забирають вологу, не завжди добре розчиняються, а рідкий азот – одразу в доступній для рослини формі. Оскільки азот агресивний, нам треба було розмістити його збоку від насіння. 360 Bandit™ вирішує це завдання – розміщує азот з обох боків від насінини на відстані 5-7 см. Раніше ми вносили сухі добрива різними способами – і суцільним розкиданням, і разом з посівом, але результат завжди кращий, коли вносимо добрива біля посівного ложа. За допомогою обладнання 360 Bandit™ вносимо КАС, водночас, інша система вносить РКД в насіннєву борозну. Результат явний. Наприклад, коли холодною весною 2021 року в багатьох кукурудза стояла фіолетова, у нас рослини стресу не відчули, добре розвивалися.

360 Bandit™ легко монтується: «Агротерра» зробила перехідні пластини на будь-які сівалки, механізатор це може зробити самостійно. Цього року також уперше працюватимемо з 360 Y-Drop®, а в майбутньому думаємо придбати аналізатор 360 Soilscan™».

Дмитро СІРИЙ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram