Організація Об’єднаних Націй проголосила 2020 Міжнародним роком охорони здоров’я рослин. На сайті FAO (Продовольча і сільськогосподарська організація Об’єднаних Націй) йдеться про те, що цей рік  має привернути загальну світову увагу до того, як охорона здоров’я рослин сприяє ліквідації голоду, зниженню рівня бідності, охороні навколишнього середовища і економічному розвитку. Гасло кампанії: “Охороняти рослини, охороняти життя”

NB: За оцінками FAO, щороку до 40% продовольчих сільськогосподарських культур гине від шкідників і хвороб рослин. Вони позбавляють мільйони людей їжі і завдають серйозної шкоди сільському господарству.

А зі зміною клімату, збільшенням кількості міжнародних подорожей і обсягів торгівлі здоров’я рослин опиняється у дедалі більшій небезпеці. В організації вважають, що захист рослин від шкідників і хвороб з економічної точки зору ефективніший, аніж усунення наслідків повномасштабних надзвичайних ситуацій, пов’язаних зі здоров’ям рослин, тому головним є попередження і профілактика.

Є 6 ключових повідомлень в рамках Міжнародного року охорони здоров’я рослин, які ООН хоче донести до світової спільноти:

  1. Збереження здоров’я рослин заради ліквідації голоду і досягнення цілей сталого розвитку. Вся світова їжа на 80% складається з рослин. 20-40% продовольчих сільськогосподарських культур щорічно знищують шкідники та хвороби. Це негативно позначається на основному джерелі доходу сільських громад, веде до втрат врожайності і торгових збитків, а також позбавляє їжі мільйони людей. 
  2. Обачність під час перевезення рослин і рослинних продуктів через кордон. В ООН закликають бути обережними під час перевезення через кордон рослин і рослинних продуктів і перевіряти їхню відповідність фітосанітарним вимогам. Також з особливою увагою просять замовляти рослини і рослинну продукцію в інтернеті. Це допоможе стримати поширення шкідників і хвороб рослин. 
  3. Впровадження і дотримання міжнародних стандартів при торгівлі рослинами і рослинними продуктами. З розвитком торгівлі зростає ризик поширення шкідників і хвороб рослин і нанесення серйозного збитку біорізноманіттю. Щоб торгівля була безпечною, необхідно впроваджувати міжнародні стандарти і норми захисту здоров’я рослин, які зменшують негативний вплив шкідників і пестицидів на здоров’я людини, економіку і навколишнє середовище. 
  4. Підтримання здоров’я рослин і охорона навколишнього середовища. Через кліматичні зміни та людську діяльність змінюються екосистеми, зокрема, з’являються нові ніші для розмноження шкідників і розвитку хвороб рослин, через які втрачається біорізноманіття. У боротьбі з шкідниками і хворобами фермерам слід впроваджувати, а директивним органам сприяти цьому, екологічно безпечні методи, наприклад, інтегрований захист рослин. 
  5. Інвестування в розвиток потенціалу щодо захисту здоров’я рослин, дослідження та інформаційно-роз’яснювальну роботу. Урядам, законодавцям і директивним органам слід розширювати можливості організацій із захисту рослин та інших відповідних установ і забезпечувати їх необхідними кадровими і фінансовими ресурсами, а також вкладати більше коштів в дослідження та інформаційно-просвітницьку роботу щодо здоров’я рослин. 
  6. Вдосконалення систем моніторингу і раннього попередження для захисту рослин і їх здоров’я. Державним органам влади слід приймати рішення на основі ґрунтовної підготовки і надійних даних. Регулярний моніторинг рослин і завчасне отримання інформації про загрози дають змогу застосовувати попереджувальні та адаптаційні заходи, щоб зберегти здоров’я рослин.

    Підготувала Наталя Кузьо

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram