Законопроект про ринок землі готовий до другого читання. Вчора висновок комітету щодо законопроекту 2178-10 з усіма 4018 правками був зареєстрований на сайті ВР. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив Тимофій Милованов, міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства

Найважливіші моменти земельного законопроекту міністр окреслив кількома пунктами:

— Головне: 1. Право купувати іноземцям тільки після референдуму.

2. Право купувати землю мають українські громадяни та юридичні особи засновані (виключно) громадянами України.

3. Обмеження в одні руки — 10 тис. га. Як рахується обмеження, наприклад, людина має 25% в компанії. Ця компанія є власником 8 тис. га. Тоді, рахується, що людина вибрала 1/4 від 8 тис. = 2 тис. га. І ще може докупити 8 тис. га. Немає обмежень на пов`язані особи.

4. Банки можуть ставати власниками землі. Але тільки через стягнення застави через невиплату кредиту. Обмеження в 10 тис. га на банки не розповсюджується. Банки мають продати землю отриману як заставу протягом 2 років. Всі банки мають право кредитувати землю, незалежно від форми власності. Тобто, банки з іноземним капіталом можуть кредитувати землю, отримувати землю у заставу, але мають продати її. Якщо банки не продають землю протягом двох років, земля конфіскується на опальній основі. Держава виставляє землю на продаж, забирає витрати, і решту повертає банку, — зазначив Тимофій Милованов.

Крім того, радник прем’єр-міністра Олексій Мушак назвав 5 фінансових моментів земельної реформи, зазначених у фінальній версії базового законопроекту про ринок землі №2178-10. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

— Фінальна версія базового законопроекту 2178-10 наступна:

  • Ні кешевим розрахункам за землю. Лише безготівкова оплата.
  • Покупець має надати документи щодо законності походження коштів, за які купується земля.
  • Для стимулювання кредитування земельних угод банки отримують додаткові права. Перше, вони зможуть набувати землю у свою власність в разі неповернення кредиту. Це посилення прав кредитодавця, яке збільшує готовність банка кредитувати аграріїв.
  • На банки не буде розповсюджуватися обмеження 10 тис. га в одні руки. У нас порядку 50 банків готових кредитувати земельні угоди. Відповідно обмеження в 10 тис. грн дозволило б кредитувати покупку лише на 500 тис. га. А це менше 2% ринку.
  • В разі вилучення заставної землі у свою власність банк має протягом 2 років продати її на електронних торгах. В іншому випадку земля вилучається у банка по спеціальній процедурі.

Також Олексій Мушак наголосив, що після голосування цього закону потрібно буде чимало попрацювати з підзаконними актами НБУ.

— Треба підвищити коефіцієнт покриття на землю з нинішніх 0.35 до 1.0. Бо в-іншому разі під землю вартістю $100 тис. можна буде взяти кредит лише на $35 тис. А також змінити критерії до позичальників під земельні операції. Бо наразі велика кількість фермерів, маючи прибутковий бізнес, працюють в тіні і не зможуть довести банку свою платіжну спроможність. І, відповідно, будуть поза кредитним ринком, — зазначив він.

Також Олексій Мушак висловив припущення, що голосуівання за відкриття ринку землі може відбутись вже 14 січня.

За його словами, до шести сторінок законопроекту було подано 4018 правок на 2528 сторінках. Більше 2000 з них стосується референдуму. Саме слово референдум в таблиці змін зустрічається 4178. Частіше, ніж будь-яке інше слово.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram