12 порад для енергоефективності вдома та на підприємстві

Ми можемо бути надзвичайно енергоефективними — з таким гаслом Держенергоефективності України дало рекомендацій для зменшення споживання енергії приватними особами і бізнесом.

У відомстві заначили, що основним джерелом споживання енергії є побутова техніка та пристрої. Тому вдома і в офісах варто подбати про “розумні” пристрої, наприклад, термостати або розумні контролери для кондиціонерів. Далі — детальні поради щодо енергоефективності.

1. Використання енергоефективних приладів

Вони спеціально розроблені для споживання мінімуму енергії та виконання тих завдань, які виконують звичайні прилади. Окрім того, деякі прилади також використовують відновлювані джерела енергії, наприклад, сонячні водонагрівачі. Звісно, перехід на новітні технології недешевий, але його варто робити хоча б поступово — це однозначно вдала інвестиція.

2. Використання розумних технологій

Йдеться про так званий інтернет речей. На перший погляд це може здатися більшим використанням технологій, що призводить до більшого споживання енергії. Однак розумні пристрої насправді значно економлять енергію. Зосередившись на індустрії інтелектуального опалення, вентиляції та кондиціонування, можна значно зменшити рахунки за охолодження та опалення. Проте впроваджувати такі технології слід, не забуваючи про звичні заходи енергозбереження, наприклад, зачинення вікон та теплоізоляцію.

3. Підтримка необхідної температури

Увімкнення опалення чи охолодження на повну потужність завжди споживає більше енергії. Чим вищі налаштування змінного струму, тим важче працює пристрій і тим більше енергії він споживає. Підтримка ж постійної ідеальної кімнатної температури заощаджує енергію. Це можна робити за допомогою розумного термостата або розумного контролера змінного струму (для міні-спліт, віконних або портативних кондиціонерів).

Додаткова порада: добре підтримувана температура дає змогу повільно регулювати термостат, підвищуючи температуру на 1-2°C влітку або знижуючи взимку, щоб поступово адаптуватися до більш енергозберігальних налаштувань.

4. Вибір найкращого місця для кондиціонера

Розташування кондиціонера має значення, і його слід враховувати під час встановлення системи. Наприклад, якщо зовнішній блок кондиціонера розташований у місці, де він безпосередньо контактує з сонцем, то ефективність системи буде знижена. Це означає, що кондиціонеру доведеться працювати більше, споживаючи більше енергії. Конденсатор кондиціонера повинен бути розташований під тінню і мати достатньо місця для відводу тепла.

5. Технічне обслуговування систем опалення, вентиляції та кондиціонування

Різноманітні засмічення, наприклад, забруднений повітряний фільтр, можуть призвести до інтенсивнішої роботи приладів, відповідно і споживання більше енергії. Варто слідкувати за попереджувальними знаками та профілактично чистити техніку. Вчасне обслуговування також продовжує термін служби техніки. Окрім цього, техніку варто регулярно чистити від звичайних побутових забруднень — пилу, плям тощо.

6. Завантаження техніки для миття посуду/одягу на повну (як вдома, так і на підприємствах)

Така техніка розроблена для максимально ефективної роботи при повному навантаженні. Якщо її завантажувати не повністю, то енергія і вода все одно використовуються як при повному. До того ж, ймовірно, у такому разі техніку доводиться запускати частіше.

7. Розумне освітлення приміщень

Сюди входить заміна ламп розжарювання та галогенних ламп на світлодіодні або люмінесцентні. Останні споживають набагато менше енергії та служать значно довше. Вдень варто тримати вікна незаслоненими, щоб забезпечити вільне природне освітлення та підвищити енергоефективність. Або ж регулювати штори відповідно до погодних умов і потрею в освітленні.

8. Використання Smart Home Assistants

Штучний інтелект може допомогти заощадити енергію, особливо коли йдеться про побутові приладі.  на побутових приладах. Наприклад, можна встановити розклад або таймер для ввімкнення або автоматичного вимкнення приладів. Чи об’єднати різні прилади для енергоефективності. Крім того, електронні помічники надсилають сповіщення у разі несправності.

9. Відключення пристроїв, коли вони не використовуються

Залишення пристороїв постійно підключеними до мережі скорочує тривалість їхньої роботи та збільшує втрати енергії. Особливо, якщо є індикатор. Тому варто від’єднувати прилади, коли вони повністю заряджені або не використовуються.

10. Замикання дверцят холодильника

Чим довше дверцята холодильника відчинені, тим інтенсивніше приладу доводиться працювати, щоб охолодити продукти. Кожного разу, коли відчиняються дверцята холодильника, виходить значна кількість прохолодного повітря. Якщо ж йдеться про побутовий холодильник, то втрати ще більші.

11. Енергоаудит будинку

Він забезпечує  чудову оцінку енергоспоживання і допомагає проаналізувати кожен фактор енергоспоживання. За результатами аудиту можна вносити покращення для економії енергії.

12. Раціональне використання води

У приватному розрізі йдеться про використання душу замість ванни, вимикання кранів, щоб вода просто не стікала, слідкування за витоками з кранів, навіть, дрібними. Коли ж йдеться про бізнес — крапельне зрошення та інші водоощадні технології.

Також не слід забувати про щілини у вікнах і дверях. Через них виходить прохолодне повітря влітку і тепле взимку. Відповідно, система охолодження або опалення працює інтенсивніше. Ізоляція та усунення витоків повітря, щілин і тріщин може допомогти зменшити платіжки до 10%. Найкраще, звісно, замінити старі вікна на нові.

Загалом фахівці радять переводити своє життя і життя свого підприємства на енергоощадне мислення. Саме зміна звичок та заоохочення свідомого використання ресурсів допомагає заощаджувати.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram