До Порядку обліку платників ЄСВ внесені зміни, які стосуються в тому числі членів ФГ. Дивимося, що нового.

Зміни

Внесені Наказом Мінфіну від 21.10.2019 р. № 436 до Порядку № 1162 (Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений Наказом Мінфіну від 24.11.2014 р. № 1162).

В п. 4 Наказу написали про набрання ним чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування. На момент підготовки цієї статті Наказ ще не опубліковано, але це станеться найближчим часом. То ж з дати публікації відраховуємо 10 днів і далі вже робимо те, що передбачено змінами.

Що зробити членам ФГ після набуття Наказом чинності?

В п. 2 Наказу написали, що члени ФГ, які взяті на облік в контролюючих органах як платники ЄСВ до дня набрання чинності цим Наказом, подають до податкової за місцем проживання Заяву про взяття на облік платника єдиного внеску (члена ФГ) за формою № 12-ЄСВ з приміткою «Зміни».

До Заяви потрібно підкласти підтвердні документи щодо дати набуття членства у ФГ:

  • договір (декларація) про створення сімейного ФГ,
  • статут ФГ тощо.

Заяву з документами потрібно подати протягом двох місяців з дня набрання чинності цим Наказом.

Варто сказати, що Заява за формою № 12-ЄСВ відповідно до Наказу № 436 викладена у новій редакції.

Якщо внесено зміни до установчих документів ФГ

Протягом 10 календарних днів після внесення змін до податкової подаються ті самі документи, що наведені вище Заява за формою № 12-ЄСВ та документи щодо дати набуття членства у ФГ (договір, статут тощо).

Зняття з обліку платником ЄСВ

Якщо член ФГ, зареєстрований платником ЄСВ, виходить із складу членів ФГ, або він починає підлягати страхуванню на інших підставах, такому члену потрібно знятися з обліку платників ЄСВ, як член ФГ.

Щоб знятися з обліку, така фізособа має подати до податкової Заяву про зняття з обліку платника ЄСВ, за формою № 7-ЄСВ. Наказом № 436 форма цієї Заяви також викладена в новій редакції. До Заяви додаються копії документа, що підтверджує дату однієї з трьох подій, зазначених нижче.

Перша подія вихід зі складу членів ФГ. Ця подія може підтверджуватися, приміром, протоколом зборів членів ФГ та статутом ФГ в новій редакції тощо. Конкретна процедура виходу має прописуватися в статуті ФГ.

Друга подія особа підлягає страхуванню на інших підставах. Наприклад, член ФГ почав працювати на умовах трудового договору в іншого роботодавця. Таким чином, цей інший роботодавець нараховує ЄСВ. Відтак необхідність сплачувати ЄСВ як член ФГ відпадає. Цю подію можна підтвердити довідкою в довільній формі, яку надасть роботодавець.

Третя подія звільнення від сплати ЄСВ відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ (Закон України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). Нагадаємо, що члени ФГ звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони:

  • отримують пенсію за віком. Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом, що призначає пенсію;
  • є особами з інвалідністю. Документом, що підтверджує інвалідність, може бути Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма № 157-1/о, затверджена Наказом МОЗ від 30.07.2012 р. № 577;
  • досягли віку, встановленого статтею 26Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Документальним підтвердженням може бути копія рішення про призначення допомоги.

Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Олександр Золотухін, консультант з оподаткування і бухгалтерського обліку

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram