Оскільки кукурудза  одна з найбільш поширених культур у світі, то науковці Вашингтонського університету вирішили дослідити, що означатимуть зміни клімату для глобального врожаю кукурудзи.

Результати досліджень свідчать, що підвищення температур до кінця цього століття знизить урожайність кукурудзи в усьому світі. Але при цьому можна прогнозувати різкі скачки врожайності від одного року до іншого й імовірність одночасного низького врожаю в декількох високопродуктивних регіонах, що може призвести до зростання цін і глобальному дефіциту.



— Попередні дослідження часто фокусувалися лише на клімат і рослини, але тут ми дивимося одночасно на клімат, продукти харчування та міжнародні ринки, — розповів провідний автор Мішель Тігчелаар, науковий співробітник з досліджень у галузі атмосферних наук. — Ми вважаємо, що в міру того, як планета буде нагріватися, різні країни побачать, ймовірно, одночасні втрати продуктивності важливих сільськогосподарських культур, що відіб’ється на цінах на продукти харчування і на продовольчу безпеку.

У роботі науковців розглядалися глобальні врожаї кукурудзи і коливання цін на урожай культури.

NB: У той час, як більшість врожаю рису, наприклад, країни використовують для забезпечення потреб внутрішнього ринку, кукурудза йде на експорт. На чотири країни США, Бразилію, Аргентину і Україну припадає 87 відсотків світового експорту кукурудзи (Китай, в основному, виробляє кукурудзу для внутрішнього ринку). Сьогодні ймовірність того, що у всіх чотирьох експортерів буде поганий рік разом з прибутковістю не менше 10 відсотків нижче норми, практично дорівнює нулю. Але при прогнозованому потеплінню на 2 градуси Цельсія, якщо вдасться стримати викиди парникових газів, цей ризик збільшується до 7 %.

При потеплінні до 4 градусів Цельсія, яке може статися до кінця століття, якщо поточні темпи викидів парникових газів продовжаться, існує 86-процентна вірогідність того, що всі чотири країни-експортери кукурудзи одночасно потраплять у поганий рік.



— Мінливість врожайності важлива для визначення цін на продовольство на міжнародних ринках, що, в свою чергу, має велике значення для продовольчої безпеки і здатності бідних споживачів купувати продукти, — сказав Тігчелаар.

У дослідженні використовувалося зіставлення глобальних кліматичних прогнозів з моделями зростання кукурудзи, щоб підтвердити попередні дослідження, що показують, що більш теплі температури негативно впливають на урожай культури.

— Коли люди думають про кліматичні зміни та виробництво їжі, вони часто спочатку мають на увазі посуху, — сказав Тігчелаар, — але сильна спека дуже шкідлива для сільськогосподарських культур. Почасти це пов’язано з тим, що рослини, вирощені при більш високій температурі, вимагають більше води для вегетації, але екстремальна спека негативно впливає на вирішальні етапи розвитку рослин, починаючи з стадії цвітіння і закінчуючи стадією формування зерна.



Згідно з отриманими даними, у той час, як більш високі температури будуть серйозно знижувати середню врожайність кукурудзи в південно-східній частині США, Східній Європі і країнах Африки на південь від Сахари, вони спровокують мінливість врожаю культури в США та інших країнах-експортерах.

— Навіть з оптимістичними сценаріями скорочення викидів парникових газів результати показують, що волатильність виробництва кукурудзи в США від року до року подвоїться до середини цього століття через підвищення середньої температури вегетаційного періоду, — сказав співавтор Девід Баттіті, професор атмосферних наук. — Те ж саме станеться і в інших великих країнах-експортерах кукурудзи. Зміна клімату призведе до безпрецедентної волатильності і в ціні на кукурудзу, як всередині країн, так і на міжнародних ринках.

Висновки науковців такі: треба зосереджуватись на селекції та виробництві гібридів, які будуть стійкі не тільки до посухи, а й до високих температур під час вегетації.

За матеріалами AgroPages