Після проведення індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки фіскальна служба у деяких регіонах України вимагає проведення «індексації» орендної плати та внесення змін у вже чинні договори оренди землі державної власності.
Так, на Львівщині відбувся судовий розгляд у справі між орендарем та ДФС. Між платником податків і органом місцевого самоврядування був укладений договір оренди землі, який серед іншого встановлював розмір орендної плати у грошовій формі в сумі 30 047,52 грн за квартал. Окрім цього, договір також визначав суму н/г оцінки земельної ділянки на момент укладення договору 600 950,50 грн та визначав, що орендна плата на момент укладання договору становить 5% від н/г землі. Про це пише «Протокол».
Після індексації н/г оцінки фіскали вдалися до хибного трактування податкового законодавства та умов договору оренди землі і наполягали на тому, що оскільки у договорі міститься «…5% від н/г» (на момент укладення договору), то орендна плата підлягає автоматичній індексації, тобто збільшенню до розміру 5% від н/г оцінки у звітному періоді.
NB: Суди першої, апеляційної та касаційної інстанцій з цим не погодились, і податкове повідомлення — рішення про визначення платнику податків додаткового податкового зобов’язання зі сплати орендної плати було скасовано.
Зокрема, судом касаційної інстанції було дано чіткий аналіз статті 288 ПК України. Так, пункт 5 ст. 288 ПК України визначає тільки обмеження щодо максимального та мінімального розміру орендної плати за землю. За цим виключенням, питання щодо розміру орендної плати регулюються виключно договором оренди. Аналогічне положення міститься також в ст. 21 ЗУ «Про оренду землі».
NB: Сам по собі фіскальний орган не в праві втручатися у відносини між орендодавцем і орендарем та не може змінювати умови договору оренди землі, згідно ст. 654 ЦК України, це можуть зробити тільки сторони.
Водночас зміна індексації нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його сторонами. Проте, зазначене не тягне автоматичну зміну умов чинного договору оренди землі щодо розміру орендної плати, тому податкове повідомлення є протиправним.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram