Збільшення врожаю пшениці на 4 ц/га завдяки сівалці: досвід ФГ «Златар»

Олег Джог, голова ФГ «Златар»
Більший урожай за однакової кількості операцій веде до збільшення доходу підприємства. У критичний рік у фермерському господарстві «Златар» із Вінницької області на експериментальній ділянці площею 200 га отримали врожай пшениці, що на 4 ц/га вищий планових результатів. У технологічному ланцюгу особливих змін не було, крім одного інструменту – сівалки. Так посів сівалкою BEDNAR OMEGA OO 6000FL 2021 року вилився у відмінний результат урожайності у важкому році війни. Тепер сівалка зайняла своє місце в парку техніки фермерства і цьогоріч має розширені завдання, оскільки підтвердила свою ефективність.

ФГ «Златар» працює на Вінниччині вже більше ніж 20 років. Господарство на угіддях площею 1200 га вирощує зернові, кукурудзу, соняшник та сою. Раніше в господарстві користувалися вітчизняними агрегатами для посіву зернових культур, яких  загалом 400-450 га. Згодом прийшов час підвищення ефективності. Вибір пав на сівалку OMEGA OO 6000FL від чеського виробника BEDNAR.

Перевагою у виборі на користь BEDNAR було вигідне співвідношення ціна/якість, також нам потрібно було міжряддя 12,5 см, щоб збільшити площу живлення рослин. Агресивні диски та спереду шинний коток, завдяки чому сівалка гарно готує ґрунт. Що найголовніше на сьогодні – цінова політика, – розповідає Олег Джог, голова ФГ «Златар». – Сівалку OMEGA ми придбали минулого року. Того сезону посіяли приблизно 200 га. Сходи були дружні, ідеальні, а різниця у врожайності з іншою сівалкою становила 4 центнери з гектара на користь OMEGA.

– Вже другий сезон сіємо сівалкою OMEGA. Відмінна підготовка ґрунту та насіннєвого ложа, хороша заробка насіння, хороші сходи, легко налаштовується, надійна і, що головне, у результаті – більша врожайність. Ми задоволені вибором, – розповідає Анатолій Куций, головний агроном ФГ «Златар».

Підприємство господарює на бурих лісових ґрунтах, важких суглинках, які довго утримують вологу. Використовують як оранку, так і глибоке рихлення. Раз на три роки оброблюють поля глибокорозпушувачем на глибину до 40 см, щоб позбутися плужної підошви та налагодити водопроникнення ґрунту. Якщо рік сухий, із цими ґрунтами просто чудово працювати.

– Якщо хоча б взимку був запас вологи, то на цих ґрунтах навіть попри посуху врожай буде точно. Але якщо надмірна вологість, як от цього року, тоді дуже складно обробляти ґрунт. Техніка липне, забивається, – ділиться досвідом Олег Джог.

– Зараз ми на полі 60 га, сіємо озиму пшеницю. Після збирання соняшнику зробили лущення і все, далі сіємо. Норма висіву – 270 кг/га. Минулого року ми давали 290 кг/га, але не було вологи. Цього року з цим проблеми немає, тож ми зменшуємо норму. Це непоганий сорт пшениці першої репродукції, який ми вже використовували, до того ж, перевірена вже сівалка, яку ви бачите на полі. Результат має бути! – впевнений головний агроном. – Перед посівом ми провели дискування, але сівалка ще має дискову секцію, яка ще краще подрібнює рослинні рештки, тобто ми отримуємо краще підготовлений ґрунт для роботи висівних сошників. Сівалка висіває якісно, постійно тримає глибину по всій ширині. Ми сіємо на 3-4 см. Гарно розкладає насіння, прикочує котками і головне – дає результат!

Сівалка OMEGA виконує кілька операцій за один прохід: підготовка ґрунту, якісний посів на точно задану глибину та одночасне внесення добрив

Сівалка OMEGA OO 6000FL має робочу ширину 6 м. За словами головного агронома агрегат працює зі швидкістю 12 км/год, що дає змогу господарству спокійно засівати не менше 50 га за зміну.

Сівалка OMEGA оснащена переднім шинним котком Frontpack та гідравлічною планкою Crushbar. Планка руйнує великі грудки та усуває нерівності поверхні поля, пневматичний коток рівномірно ущільнює ґрунт по всій ширині агрегата та сприяє кращій стабільності сівалки на високій робочій швидкості. Після вирівнювання поверхні переднім обладнанням два ряди спеціальних агресивних А-дисків готують ґрунт. Дискова секція розміщена Х-подібно. Це рішення забезпечує чітке слідування сівалки за трактором без зсувів. Перед висівними секціями ґрунт вирівнюється та ущільняється шинним котком, окремі шини якого розташовані зі зміщенням, що покращує прохідність сівалки. Завдяки спеціальному паралелограмному кріпленню висівних сошників, сівалка ідеально копіює поверхню поля і рівномірно висіває насіння по всій робочій ширині на задану глибину посіву.

Двокамерний бункер працює під надлишковим тиском. Це рішення забезпечує чітку норму внесення матеріалу. Під час висіву агрегат дає змогу вносити добрива в рядок, у міжряддя або одночасно і в рядок, і в міжряддя.

Швидке і зручне заповнення бункера сівалки OMEGA забезпечується легкодоступною платформою і сходами. Калібрування насіння проходить також зручно та легко позаду сівалки

Поставку та сервісне обслуговування сівалки здійснює компанія “Тайтен Машинері Україна”, офіційний дилер BEDNAR.

– З «Тайтен Машинері» ми працюємо вже понад 10 років. Придбали в цього дилера ще обприскувач, трактори CASE і ось сівалку BEDNAR. За цей період проблем не було жодних. Сьогодні всі аграрії, коли вибирають, де придбати техніку, передусім звертають увагу на сервіс, якість та оперативність обслуговування. В мене претензій до сервісу немає. Звичайно не радує підвищення ціни на сервіс цього року. Бажаю, щоб скоріше закінчилася війна і тоді налагодиться наше виробництво в Україні. Все стане на свої місця! – оптимістично дивиться у майбутнє керівник підприємства.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram