Зберігання в зернових рукавах: на що потрібно зважати

На сьогодні як ніколи стало актуальним використовувати для зберігання зернових культур полімерні зернові рукави.

Який мікроклімат у рукаві?

Режим зберігання  зерна  в  герметичних  умовах заснований на відсутності кисню у міжзернових просторах зерна, завдяки  ізоляції від  атмосферного  повітря  або в спеціальному середовищі, що не містить кисню. Зерно основних культур і  насіння  рослин переходять на анаеробне  дихання  і  поступово  знижують  свою життєдіяльність.  Майже  повністю припиняється  життєдіяльність мікроорганізмів,  а кліщі та комахи гинуть. За високої вологості зберігання без доступу кисню допустиме, але в таких випадках  спостерігають  деяке  зниження  якості  зерна  (втрата блиску,  потемніння,  виникнення  спиртового  та  кислого  запахів, зростання кислотного числа жиру).

NB: У полімерних зернових рукавах допустиме зберігання зернових культур, сінажу всіх видів, силосу, бобових та олійних культур.

Зернові культури на зберігання закладають із вологістю від 14 до 22%, але є певні обмеження, зокрема: чим вищою буде вологість, тим меншим має бути термін зберігання. У разі, якщо на зберігання закладене зерно з вологістю 18-20%, його потрібно через два місяці вивантажити. Водночас кукурудза за вологості 19% зберігається декілька місяців без втрати якісних показників.

Олександр Черненко
Керівник відділу продажу зернових рукавів TM Harwell виробництва ТОВ «Планета Пластик» Олександр Черненко:

«Дуже часто нас запитують, чи не утворюється всередині зернового рукава конденсат під час зберігання зернових, силосу чи сінажу? Адже завантажені зернові рукави зберігаються просто неба і не захищені від різких змін температури (день-ніч, наприклад).

Наша відповідь: «Ні, не утвориться!». Продукт, що зберігається за правильної вологості, здатний ідеально зберегти себе, оскільки полімерний рукав його “ізолює” від зовнішніх атмосферних явищ і температура всередині мішка змінюється поступово протягом кількох годин, уникаючи утворення конденсації. У будь-який час року температура зерна, завантаженого в зерновий рукав, не відхиляється більш ніж на 10 градусів від навколишнього середовища».

Для ефективного зберігання в зернових рукавах потрібно:

  • Правильна оцінка і підготовка якості зерна перед завантаженням в рукав.
  • Вибір і підготовка майданчика для закладання рукавів (хороший дренаж, зона без бур’янів, домішок, дроту, каменів і стерні, які можуть бути причиною пошкодження рукава). Стерня пшениці дуже пожежонебезпечна, тому рекомендовано видалити її навколо рукавів, щоб запобігти поширенню вогню.
  • Дотримання технології завантаження рукавів і правил їх експлуатації.
  • Щотижневий контроль якості вмісту рукава.
  • Захист рукавів від пошкоджень птахами, тваринами або людьми та своєчасний їх ремонт.

Інструкція щодо технології зберігання зерна у зерносховищах із застосуванням полімерних зернових рукавів, затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 04.02.2011 № 10, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 лютого 2011 р. за N 176/18914 (посилання:  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0176-11#top), яка визначає порядок  і  умови  розміщення  та зберігання зерна,  крім зерна,  призначеного для насіннєвих цілей, суб’єктами  зберігання  зерна  у  зерносховищах  із  застосуванням полімерних зернових рукавів. З  метою  підвищення стійкості  зерна перед завантаженням  у  полімерні зернові рукави  проводять  його  доробку.  Доцільно  проводити вентилювання зерна для його охолодження  на  6-8%  нижче  температури  навколишнього  середовища,  видалення  пилу  й легких домішок та поліпшення сипкості зернової маси.

NB: Використання полімерних зернових рукавів дає змогу застосовувати такі комбіновані режими зберігання зернових мас у герметичних умовах: у сухому стані; в охолодженому стані; у сухому й охолодженому стані.

Перший і  третій  режими  застосовують  для  довгострокового зберігання продовольчого зерна. Другий режим використовують  для короткострокового,  залежно від вологості та температури, зберігання продовольчого зерна та для тривалого зберігання кормового зерна, особливо кукурудзи.

І. М. СТОРЧОУС, кандидат сільськогосподарських наук Інститут захисту рослин НААН

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram