Вирощування лікарських рослин стає новим трендом серед українських аграріїв. До прикладу, окупність вирощування лікарської кульбаби уже за перших два роки може досягти 121%, або € 8340 на рік при мінімальних інвестиціях на 1 гектар — €5100 та валових витратах у € 3450. Про це розповів директор компанії «Добротрав» Євген Шумейко під час конференції «Мільйон з гектара».

NB: Підприємець розповів, що врожайність кульбаби становить 5-8 ц/га, якщо йдеться про сухий лист, та 16-22 ц/га, якщо йдеться про сухий корінь (на другий рік). Кульбаба висівається ранньою весною або у 3 декаді серпня-1 декаді вересня. Свіжий лист збирають, як і овочі, весною, літом і восени — до 5 врожаїв на поливі. Лист для висушування збирають весною та влітку — 2-4 врожаї. А от корені копають пізно восени.

Що стосується витрат, то на 1 гектар потрібно 3 кг насіння кульбаби по € 50 за кг. Закупівля техніки обійдеться у € 4950 — це овочева ручна сівалка, культиватор, копач КТН-1, трактор, роторна косарка та плуг.

Світовий попит на лікарські рослини, зокрема і на кульбабу, зростає. Щороку виробляється 3500 тонн листя та 10 тис. тонн коренів. У грошовому еквіваленті лише сировинний ринок світу оцінено у $ 50 млн, а продуктів переробки — у $400 млн.

NB: У Європі ціна на суху сировину кульбаби лікарської становить: на лист сухий — € 1,5-1,9 за кг, на корінь сухий — € 3-4 за кг, на сухий цвіт — € 1,5 за кг, зазначає «Пропозиція».

Що стосується України, то експорт лікарських трав у 2017 році збільшився на 8%. За рік ми експортували  3,7 тис тонн лікарських трав, більш ніж на $7 млн. При цьому внутрішнє споживання становить 1-1,5 тис тонн.

Як зазначив Євген Шумейко, завдяки невибагливості бізнес на кульбабі може мати в Україні широкі перспективи та потенціал, адже кульбабу використовують у фармацевтиці, косметиці, продуктах харчування тощо.