Наше видання отримало запитання від читача: «Громадянин проживає в одній області (будинок — його власність), зареєстрований в іншій області, а землю (більше 40 га) бере в оренду в третій області. За якою адресою можна реєструватися ФОП 4 групи?». Дивимося, як можна і чи можна вирішити це питання.

Державна реєстрація ФОП

Проводиться відповідно до норм Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» (Закон № 755).

В Єдиному держреєстрі повинні міститися відомості про ФОП, серед яких і  місцезнаходження (місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв’язок з ФОП) (п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону № 755).

Таке місцезнаходження фізособа повинна зазначити в Заяві про держреєстрацію ФОП (форма 10, затверджена Наказом Мінюсту від 18.11.2016 р. № 3268/5), яку вона подає до держреєстратора для державної реєстрації (див. п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону № 755).Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦКУ місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Фізособа зобов’язана зареєструватися за місцем проживання, відповідно до норм Закону України від 11.12.2003 р. № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Таким чином, зареєструватися ФОП можна за місцем проживання фізособи, де фізособа зареєстрована. Тобто, за умовами питання, яке задав читач, зареєструватися ФОП можна тільки в області, де зареєстроване місце проживання фізособи.

Вимоги до ФОП платників ЄП групи 4 стосовно місця реєстрації

Щоб перебувати на ЄП групи 4, ФОП має дотримуватися цілої низки вимог. Одна з них (див. пп. «б» пп. 4 п. 291.4 ПКУ) провадити діяльність за місцем податкової адреси.

До речі, до реєстру платників ЄП має вноситися як податкова адреса суб’єкта господарювання, так і місце провадження ним господарської діяльності (пп. 2, пп. 3 п. 299.7 ПКУ). То ж для ФОП на ЄП групи 4 ці адреси мають співпадати.

Що таке податкова адреса?

Відповідно до п. 45.1 ПКУ податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

Ми вже встановили, що місцем проживання є те місце, де фізособа зареєстрована. Таким чином, щоб мати можливість перебувати на ЄП групи 4, в цьому ж місці фізособа має і провадити господарську діяльність. За умовами питання, яке задав читач, щоб мати можливість перебувати на ЄП групи 4, провадити господарську діяльність потрібно за місцем реєстрації (місцем проживання).

Що таке місце провадження господарської діяльності?

Законодавство не містить такого терміну, не дивлячись на те, що він застосовується в різних нормативних документах.

Можемо міркувати таким чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГКУ під господарською діяльністю у ГКУ розуміється діяльність суб’єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Провадження проведення.

Провадження господарської діяльності проведення діяльності з виробництва продукції.

У випадку з ФОП, який вирощує сільгосппродукцію на земельних ділянках, місце провадження діяльності (вирощування продукції) це місцезнаходження відповідних земельних ділянок.Таким чином, щоб бути ФОП на ЄП групи 4, потрібно, щоб місцезнаходження ділянок і місце проживання фізособи збігалися. За умовами питання, яке задав читач, ці місця не збігаються. Тому ФОП не може зареєструватися платником ЄП групи 4.

Вимоги стосовно площі земельних ділянок для ФОП платників ЄП 4 групи 

Одна з вимог, які має дотримуватися ФОП, щоб перебувати на ЄП групи 4 (див. пп. «б» пп. 4 п. 291.4 ПКУ) площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів ФГ має становити не менше двох гектарів, але не більше 20 гектарів.

За умовами питання, яке задав читач, площа орендованої землі становить 40 га. Тому в такій ситуації ФОП не може бути платником ЄП групи 4.

ФОП фермер

З запитання випливає, що фізособа реєструє (чи вже зареєструвала) ФОП з метою здійснення фермерської діяльності. Адже тільки ФОП-фермери можуть претендувати на ЄП групи 4 (див. пп. «б» пп. 4 п. 291.4 ПКУ).

Таким чином, ФОП має дотримуватися в тому числі вимог Закону про ФГ (Закон України від 19.06.2003 р. № 973-IV «Про фермерське господарство»).

В ч. 4 ст. 1 Закону про ФГ читаємо, що ФОП-фермер діє на підставі договору (декларації) про створення фермерського господарства, в якому мають зазначатися його місцезнаходження, адреса. Умови договору (декларації) визначають місцезнаходження (адресу) (див. п. «а» ч. 5 ст. 8-1 Закону про ФГ).

Причому відповідно до ч. 2 ст. 8-1 Закону про ФГ договір про створення сімейного ФГ укладається фізичною особою спільно з членами її сім’ї в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню за місцем розташування майна та земельних ділянок фермерського господарства.

Якщо буквально підійти до розуміння тексту цих норм, ми не побачимо зв’язку між місцем реєстрації ФОП і місцезнаходженням ФГ. Тобто, ФОП може бути зареєстрований в одній області, а ФГ в іншій. Хоча припускаємо, що розуміння цих норм може бути й іншим. Адже подеколи читають між рядками. Тому не виключаємо, що на практиці можуть бути проблеми, якщо місце реєстрації ФОП в одному місці, а місце реєстрації ФГ в іншому. Тобто, таке ФГ можуть не зареєструвати. Хоча скажемо відверто нам такі випадки не знайомі.

Що робити?

Висновок досить простий. Якщо ФОП планує перебувати на ЄП групи 4, то, по-перше, місце його податкової адреси має бути в тому самому місці, де знаходяться земельні ділянки. Зробити це просто. Фізособі варто змінити власне місце проживання, перебравшися ближче до орендованих ділянок. І зареєструвавши там своє місцезнаходження. За цим останнім реєструють (перереєстровують) і ФОП.

По-друге, площа всіх земельних ділянок у власності/користуванні членів ФГ (включаючи самого ФОП, який також є одним з членів) має бути не менше 2 і не більше 20 га. Тому якщо отримали 40 га, залишити собі потрібно тільки 20 га, а інші 20 га повернути.

По-третє, варто виконувати й інші вимоги для ФОП, які планують перебувати на ЄП групи 4 (див. пп. «б» пп. 4 п. 291.4 ПКУ):

  • здійснювати діяльність можна тільки в рамках ФГ, створеного відповідно до Закону про ФГ;
  • здійснювати виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
  • не використовувати працю найманих осіб;
  • членами ФГ такої фізичної особи є лише члени її сім’ї у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України.

Якщо всіх цих умов дотриматися не вийде, ФОП зможе перебувати тільки:

  1. на звичайній системі оподаткування чи
  2. на ЄП групи 3 або 2.

Для ЄП груп 3 або 2 також є свої умови обмеження. Але в цій статті ми їх не розглядаємо.В будь-якому разі, без усіляких умов, за умовчанням, за загальним правилом ФОП буде (може бути) платником на звичайній системі оподаткування.

Олександр Золотухін, консультант з оподаткування і бухгалтерського обліку

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram