Якісний гербіцидний захист посівів ріпаку озимого навесні: індивідуальний підхід до кожного поля

Весняний захист посівів ріпаку озимого від бур’янів має дуже велике значення, оскільки в разі забур’янення втрати можуть бути дуже відчутними, особливо на зріджених посівах.

Поточна ситуація в полях

Цією весною, обстежуючи посіви озимого ріпаку, за характером забур’яненості їх можна розділити на 4 групи:

  1. Чисті посіви, на яких основну боротьбу з бур’янами провели восени.
  2. Посіви, забур’янені зимуючими, які продовжують свій розвиток з осені навіть під снігом, і ранніми ярими бур’янами: волошка синя, незабудка польова, підмаренник чіпкий, ромашка непахуча, талабан польовий, фіалка польова (фото 1).
Фото 1. Талабан польовий у посівах ріпаку озимого. Дата фото 14.03.23 р.

3. Посіви, забур’янені падалицею зернових (попередника) (фото 2).

Фото 2. Падалиця зернових у посівах ріпаку озимого. Дата фото 16.03.23р.

4. Посіви ріпаку, забур’янені капустяними бур’янами. Цього року це дуже поширена ситуація (фото 3).

Фото 3. Хрестоцвіті бур’яни в посівах ріпаку озимого. Дата фото 14.03.23 р.

Найбільш поширені бур’яни та їх шкодочинність

На сьогодні проблема з бур’янами ускладнюється тим,  що зима була тепла й багато бур’янів не вимерзло. Особливо це стосується такого бур’яна як гірчиця польова. Оскільки і ріпак, і гірчиця належать до однієї ботанічної родини хрестоцвітих, то це ускладнює її контроль у посівах ріпаку, особливо навесні. Також її присутність створює додаткові проблеми з поширенням спільних хвороб і шкідників. А під час збирання врожаю в насіння ріпаку потрапляє насіння хрестоцвітих бур’янів, що може призводити до підвищення вмісту глюкозинолатів, а отже – до втрати якості.

Негативний вплив на врожайність ріпаку має і підмаренник чіпкий, що має підвищену здатність до засвоєння азоту, розвиває помітну конкуренцію за поживні речовини з культурою, особливо в період, коли ріст листків ріпаку припиняється й світло не потрапляє до стебла культури (на початку цвітіння). До кінця вегетації ріпаку підмаренник має більшу надземну масу, що особливо заважає збору врожаю: підвищується вологість рослинної маси, яку складніше очистити. Наявність лише одної рослини/м2 підмаренника чіпкого зменшує врожайність на 0,15-0,2 ц/га. П’ять штук підмаренника чіпкого на 1 квадратний метр може знизити врожайність до 20%. Якщо насіння бур’яну потрапляє у насіння ріпаку, то механічне очищення насіння ріпаку від насіння підмаренника надзвичайно складне, тому що воно однакове за розміром та вагою.

NB: Засміченість посівів ріпаку бур’янами, як-от: лобода біла, ромашка непахуча, гірчак березковидний, види мишію, грицики, талабан, редька, у кількості 10 шт./м2 знижує врожайність на 20%, як порівняти з чистим від бур’янів полем.

Ромашка непахуча в посівах ріпаку спричинює появу гіркого присмаку в ріпаковій олії, що робить її насіння непридатним для переробки. Також цей бур’ян ускладнює збирання врожаю та збільшує вологість насіння ріпаку.

NB: Збільшення кількості бур’янів від 100 до 200 шт./м2 може знизити врожайність ріпаку більш ніж на 50%.

Стратегія весняної гербіцидної обробки

На сьогодні є великий відсоток посівів ріпаку в хорошому стані з великою листковою поверхнею, завдяки якій він здатний самостійно ефективно пригнічувати сходи бур’янів, які появляються. На таких посівах не варто планувати внесення гербіцидів навесні.

Якщо є великий відсоток незакритої площі листковою поверхнею, то варто застосувати обприскування.

Добре відомі гербіциди з діючими речовинами клопіралід + піклорам + амінопіралід вирішують проблему однорічних дводольних та багаторічних коренепаросткових бур’янів (видів осотів, гірчаків, ромашок, підмаренника чіпкого, амброзії полинолистої, волошки синьої, пасльону чорного, падалиці соняшнику й ін.).

Плануючи роботу з цими діючими речовинами, потрібно пам’ятати, що вони є синтетичними формами натуральних рослинних гормонів, тому варто чітко дотримуватися норми, рекомендованої фази внесення (до ВВСН 39), яка в умовах теплої весни настає дуже швидко, уникати внесення препарату відразу ж після заморозку або в очікуванні заморозку в ніч після обробітку, також їх не можна змішувати з ретардантами. Якщо утворилися перші квіткові бутони, то проявлятиметься негативний вплив гербіциду на ріст і розвиток ріпаку.

За наявності в посівах певних хрестоцвітих бур’янів (кучерявець Софії, талабан польовий, грицики звичайні) варто застосовувати глауксифен-метил+ клопіралід.

Якщо в посівах присутня гірчиця польова, то потрібно застосовувати таку бакову суміш діючих речовин: клопіралід + піклорам + амінопіралід + етаметсульфурон-метил. Однак треба розуміти, що, якщо на полі є непроконтрольовані з осені перерослі бур’яни, то часто можна досягнути тільки сильного їх пригнічення, а не повного знешкодження.

Як бачимо, для того, щоб проконтролювати більшу кількість видів  бур’янів, потрібно підбирати бакові суміші. Комплектування гербіцидів вважається також основним засобом попередження виникнення біотипів бур’янів, резистентних до гербіцидів із певним механізмом дії. Звичайно, велике гербіцидне навантаження пригнічуватиме культурні рослини та знижуватиме врожайність.

NB: У разі недотримання оптимальних вимог до внесення бакових сумішей гербіцидів, втрати врожаю озимого ріпаку можуть бути до 0,3-0,5 т/га.

Якісне внесення гербіцидів – із BERTHOUD

Проводячи весняний захист посівів сільгоспкультур від бур’янів, дуже важливо   використовувати обприскувачі, які забезпечать 100-відсотковий контроль встановленої норми виливу незалежно від зміни швидкості руху.

Причіпний обприскувач TRACKER від французького виробника BERTHOUD забезпечує точну норму виливу вже з першим обертом колеса, адже BERTHOUD пропонує унікальне запатентоване рішення – насос VOLUX із приводом від колеса. Витрата препарату не залежить від режиму тракторного двигуна, для обприскування не потрібен постійно увімкнений ВВП, немає потреби забезпечувати номінальний режим, що знижує споживання пального та зношення двигуна.

NB: Перевагою причіпних обприскувачів TRACKER є ідеальна стабілізація штанги AXIALЕ – на високій швидкості та на розворотах, на складному нерівному рельєфі, на пагорбах і схилах – завдяки підвісці в центрі мас, що є запатентованим унікальним рішенням компанії BERTHOUD.

На особливу увагу заслуговує також підвіска ACTIFLEX – єдина у світі повністю незалежна від навантажень підвіска моста обприскувача (патент BERTHOUD). Надійна підвіска – це на 50-100% більша швидкість, а значить – більша продуктивність роботи! Обприскувач без підвіски розвиває робочу швидкість до 8 км/год, а обприскувач BERTHOUD, наприклад, із МТЗ-82 працює зі середньою швидкістю 12 км/год, тобто здатен обробити значно більше та швидше виконати роботу без втрати якості.

Сьогодні, тільки використовуючи прогресивні технології, кожний аграрій – від холдингу до маленького фермера – зможе бути ефективним і для себе, і для своєї країни!

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram