У Київській області чинний голова сільського кооперативу “Родинний добробут” Антон Дундій покинув будівельний бізнес заради вирощування органічних продуктів та виробництва козячого сиру. Зараз його кооператив налічує 36 учасників, розташований на 21 га землі членів кооперативу і має 600 кв. метрів приміщень. Його члени вирощують лише органічні овочі, займаються козівництвом та сироварінням.



Андрій Дундій
Фото: ukr.segodnya.ua

— Я завжди займався будівельним бізнесом і ремонтами, спорудженням офісів і котеджів. Але за покликом душі три роки тому вирішив піти в агросферу — вирощувати смачну й органічну їжу. Тим більше, що сам люблю вживати здорову їжу, а на ринках такого майже не знайти… Тим більше для мене відіграє роль соціальна складова нашого бізнесу, адже ми працюємо через кооперацію, — розповів Андрій, додавши, що «не хоче труїти людей» неякісними продуктами, тому все виробництво 100% органічне.

NB: Членом його кооперативу може стати будь-хто, надавши свою ділянку, тварин чи інвестувавши гроші.

При цьому тут відразу поставили перед собою ціль працювати не сезонно, а збирати урожай постійно, тому вирішили побудувати теплиці. Це дає можливість команді експериментувати і вирощувати не тільки традиційні  органічні помідори, огірки, перці, моркву, а й такі сезонні культури як фенхель чи дайкон. Влітку, коли ціна на овочі нижче, підприємство займається переробкою: тут сушать і в’ялять продукти.

— Сьогодні кооператив нараховує понад 100 кіз, тому ми розвиваємо і сироваріння. Тим більше, ми закуповуємо молоко в учасників кооперативу за ринковими цінами, щоб у них був стимул заводити більше кіз. Плануємо наростити збір молока до декількох млн тонн на рік, для цього через кооператив потрібно залучити 2,5 тис. кіз. Сьогодні ми ще і тестуємо рецептуру органічного сидру і виробляємо органічний оцет, — розповідає бізнесмен.


Згодом підприємці планують випікати хліб і спробувати вирощувати аквакультури. Розвитком бізнесу задоволені зараз у кооперативу 500 клієнтів, в основному, невеликі магазини. Є можливість залучати нових клієнтів і розширюватися, але потрібні інвестиції, а з цим пов’язана серйозна проблема.

— Можна було б отримати кредит під заставу землі, але підмораторна земля не є предметом застави в банку. Така земля не цікава багатьом інвесторам. Тому, як тільки знімуть мораторій на землю і запрацює прозорий ринок землі, я в першу чергу приверну інвесторів, які вкладали б гроші в землю учасників кооперативу. Ці інвестиції сприяли б розвитку бізнесу, саме так це працює у всіх успішних європейських країнах, — говорить Дундій.

За матеріалами видання “Сегодня

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram