Білокрилики належать до одних з найгірших у світі сільськогосподарських шкідників, які «збивають» сигнали тривоги рослин, знешкоджуючи їх і не залишаючи шансу підготуватися до нападу.

Коли комахи кусають рослини, останні видають «хімічний крик» коктейль летючих сполук, які розносяться по повітрю. Деякі сполуки стримують шкідників безпосередньо, плутаючи або відштовхуючи їх. Інші побічно захищають рослини, закликаючи на допомогу хижих мурах або ос-паразитоїдів. Треті б’ють на сполох в тих частинах рослини, які ще не атаковані, і активізують їх оборону. Про це пише видання The Atlantic.

Хімічні сигнали можуть поширюватися на цілі поля, попереджаючи інші рослини приготуватися до атаки. Люди не сприймf.nm ці сигнали, але для рослин вони так само очевидні, як для нас виття сирени.Науковці Пен-Цзюнь Чжан і Сяо-Пін Ю з Китайського університету Цзіліан розповіли, як один з найгірших сільськогосподарських інвазивних шкідників в світі білокрилка може зламати цю систему зв’язку.

Коли білокрилки кусають рослини, вони якимось чином змінюють сигнали попередження рослини, щоб вони передавали інформацію про неправильну загрозу. Ошукані сусідні рослини вибирають неправильний захист і стають більш сприйнятливими до білокрилок.

Ось чому білокрилка така агресивна. Щорічно шкідник завдає збитків на мільярди доларів і харчується приблизно 500 видами рослин гарбуз, огірки, бавовник, дині, баклажани, капуста і т.д. Де б не з’явилася белокрилка, вона виснажує поживні речовини у своїх господарів, покриваючи їх листя липкою рідиною, яка сприяє росту цвілі й зараження хворобами. Родом з Африки, білокрилка поширилася по всьому світу за останні два століття.

Якщо говорити максимально просто, у рослин є дві основні захисні системи: одна для комах і інших тварин, що поїдають рослини, а інша для патогенних мікроорганізмів.

У 2007 році Соня Сарате і Луїза Кемпема з Каліфорнійського університету в Ріверсайді виявили, що білокрилки викликають неправильну захист рослини виробляють антимікробну саліцилову кислоту замість інсектицидною жасмонової кислоти.

Тепер китайські вчені повторили і розширили дослідження. Вони помістили рослини томату в окремі скляні камери, з’єднані трубками для повітрообміну між ними.

Якщо першу рослину заражали гусеницями, друга посилювала захист від комах. І коли гусениці нападали на цю другу рослину, вони сповільнювали ріст.Але якщо перший томат заражали білокрилкою, все переверталося з ніг на голову. Рослини виділяли зовсім інший повітряно-крапельний коктейль, який змушував сусіда відмовитися від інсектицидною захисту від комах і збільшити вироблення антимікробного компонента.

Поки невідомо, як саме білокрилки зламують повідомлення рослин, але наслідки очевидні. Просто вкусивши рослини, білокрилки можуть перетворити навколишні рослини в ідеальних господарів для наступного покоління білокрилок.

— Це дуже цікаве і важливе відкриття, — каже Петра Блікер з Амстердамського університету.

За словами Блікер, хоча личинки білокрилки отримують лише невелику перевагу на сусідніх рослинах, цей невеликий ефект може складатися на користь популяції шкідників в часі і просторі. Було б цікаво провести більш масштабний експеримент, щоб побачити, як ці зіпсовані повідомлення розносяться по всьому полю або теплиці.

Можливо, науковцям вдасться в майбутньому переграти білокрилку шляхом селекції або модифікації рослин, який би давали адекватну відповідь під час нападу шкідника.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram