Зміни в ПКУ щодо олійних культур ріпаку нашкодять найбільше, у цьому переконані експерти ринку. При цьому площі вирощування ріпаку можуть знизитись до 100 тис. га.

Світове виробництво

Впродовж останніх 10 років виробництво ріпаку збільшилось на 45%, і вже у сезоні 2017/2018 МР повинно досягти більш як 73 млн т. Такий прогноз висловила Ольга Харабара, експерт аграрних ринків «УКАБ».

Згідно з даними Міністерства сільського господарства США, основними виробниками ріпаку в сезоні 2016/2017 МР стали:

  • ЄС — 20,5 млн т,
  • Канада — 9,6 млн т,
  • Китай — 13,5 млн т,
  • Індія — 7 млн т.

При цьому 70% світової торгівлі забезпечує Канада. Високий попит на ріпак зберігається з боку Китаю, Японії, ЄС, що тримає рентабельність ріпаку «в тонусі».

— Україна на світовому ринку займає досить стійкі позиції. За результатами 2016/2017 МР на світовий ринок було поставлено 1,2 млн т ріпаку. Головним ринком збуту для української олійної вже традиційно є країни ЄС, які займають 98% від загального обсягу експорту, — пише аналітик.

Ринок України

На новий сезон експерти прогнозують зростання виробництва ріпаку в Україні, хоча погодні умови в окремих регіонах (морози в ЄС, посуха в Канаді тощо) прогнозують зменшення виробництва. Це є непоганий шанс для України розширити географію експорту.

Але в 2020 році, коли наберуть чинності поправки до ПКУ, аналітики УКАБу прогнозують скорочення рентабельності вирощування ріпаку до 16%. Відтак, посівні площі можуть скоротитись до 100 тис. га, а валове виробництво — до 300 тис. т.

Наразі ріпак — це культура, яка в період міжсезоння дає фермеру обігові кошти, адже це перші живі гроші вже наприкінці червня.  

— Зміни до ПКУ можуть викреслити Україну з ключових країн-виробників ріпаку, а падіння валового виробництва спровокує падіння валютних надходжень від експорту насіння, — переконана Ольга Харабара.