Весняна посівна на межі зриву — аграрії просять уряд продовжити пільгове кредитування

Редакція GrowHow.in.ua   2023-03-01
Аграрії стурбовані затримками з продовженням на 2023 рік урядової програми пільгового кредитування 5-7-9. Про це GrowHow повідомили у Всеукраїнській аграрній раді (ВАР).

У спільноті зазначили, що така затримка вкрай негативно вплине на подальшу роботу агросектору України. Станом на кінець січня цього року доступним кредитуванням скористалися майже 44 тис. с.-г. товаровиробників. У ВАР наголосили, що пільгове кредитування в умовах війни дає могу закуповувати насіння, добрива, паливно-мастильні матеріали для підготовки до посівної та збору урожаю, виплачувати заробітну плату працівникам тощо.

Найбільша кількість с.-г. товаровиробників, які скористалися кредитами у Кіровоградській (5567), Вінницькій (4524) та Дніпропетровській (3983) областях. Окрім цього пільгові кредити отримали 3779 аграріїв Київської області, 3641 аграрій Одещини, 2984 фермери Миколіївської області, 3001 — Львівщини, 2833 — Харківщини, 1122 — Херсонської області.

— Сільгоспвиробництво сьогодні забезпечує левову частку валютних надходжень та тримає курс гривні. До початку вторгнення росії в Україну агросектор приносив нашій країні майже 20% ВВП. А у 2022 році став основою експорту та гарантом валютних надходжень від торгівлі, забезпечивши 53% усього експорту. Сьогодні сільське господарство — ключова складова української економіки. Саме тому Президент України Володимир Зеленський заявив, що в 2023 році програма кредитування “Доступні кредити 5-7-9%” буде збережена. Проте, до цього часу жодного рішення не ухвалено. Відповідно, якщо програма не буде пролонгована, аграріям доведеться повертати минулорічні кредити, — наголосили у ВАР.

Аграрії додали, що вже сьогодні банки, не маючи сигналів від уряду, почали вимагати повернення кредитів. Якщо уряд не продовжить програму, напередодні старту найскладнішої за роки незалежності посівної, аграріям потрібно буде повернути близько 38 млрд грн кредитів. На саму ж посівну додатково необхідно залучити ще близько 40 млрд грн.

— Нині сільгоспвиробники на межі виживання. За 11 місяців повномасштабного вторгнення росії в Україну загальні втрати агросектору становлять понад $40 млрд. Вкрадено, пошкоджено або повністю знищено окупантами сільськогосподарської техніки на $2,9 млрд, втрати по виробничим потужностям — більше $1,6 млрд, по тваринницьким комплексам — більше $1,5 млрд. Воєнні дії, заміновані поля не дають повноцінно проводити сільськогосподарську діяльність. Якщо проблеми аграрної галузі не будуть системно вирішені, площі посівів під зерновими культурами можуть скоротиться на 45%, — зауважили у ВАР.

Представники галузі наголосили, що якщо найближчими днями програму «Доступні кредити 5-7-9» не пролонгують, весняна посівна буде зірвана. ВАР закликала Міністерство фінансів та Кабмін України негайно прийняти рішення щодо продовження програми та збільшити ліміти кредитування з 90 млн грн до 180 млн грн на одне підприємство.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram