Редакція GrowHow.in.ua 2023-03-27
Розмінування та рекультивація земель є першим проєктом відбудови агропромислового комплекту України. Про це у своєму Телеграм-каналі зазначив керівник Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Олег Нів’євський.
Він зазначив, що цей процес масштабний і триватиме десятки років. Також, на думку експерта, ключовим процесом відбудови АПК є відновлення та налагодження експортної логістики/інфраструктури.
Олег Нів’євський вважає, що уряд може стимулювати побудову сухих портів на кордоні із ЄС як свого роду страховку від “нашого ненормального північного сусіда”.
Третім кроком відбудови українського АПК експерт назвав усунення вузьких місць для приватних інвестицій — гарантування та вартість кредитів. З його слів, практика попередніх проєктів післявоєнної відбудови свідчить, що грошей на все і всіх не вистачить.
— АПК буде конкурувати з іншими секторами для фінансування. Основні моменти тут — це доступ та вартість фінансування, особливо для дрібних та середніх сільгоспвиробників. В них була проблема із гарантуванням кредитів (заставою) до початку війни, а зараз зі значними руйнуваннями та збитками ситуація ще гірша. Тому гарантування кредитів — це потрібний напрямок і потрібно надалі розвивати Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві, сподіваюсь ця інституція повноцінно запрацює до кінця року, — прокоментував Олег Нів’євський.
Задачею підприємців він вважає готовність інвестувати та ризикувати із надією на успіх та отримання прибутку. Задачею уряду — не заважати підприємцям.
— Уряд не повинен вказувати бізнесу куди інвестувати (через програми підтримки й т.д.). Потрібен політичний простір, де є місце реалізації кожній підприємницькій ініціативі. На жаль, теперішня політика уряду із мантрою та стимулюванням “менше сировини й більше доданої вартості та переробки” — це великий ризик. Тобто бажання більше доданої вартості — це правильно, але політикою підтримки казати, що “ти сюда не інвестуй, ти сюда давай”, або — ми зараз тут експортні обмеження, чи неповернення експортного ПДВ, бо хочемо тваринництво і більше переробки — це щонайменше ризиковано, — зазначив фахівець.
Експерт навів приклад тваринництва, зазначивши, що всі потуги підтримки розвитку галузі дали невтішний результат.
На думку Олега Нів’євського, повоєнна відбудова України буде тісно пов’язана із вступом до ЄС, а Євросоюз буде найбільшим донором. У цьому контексті аграріям варто готуватись до жорсткого регулювання виробництва та реалізації агропродовольства (харчова безпечність, практики, транспортування, екологія тощо). Вже зараз потрібно думати над спроможністю на всіх рівнях держуправління відповідати вимогам ЄС в реалізації та контролі регуляторної політики ЄС. Експерт зазначив, що наразі це найбільше вузьке місце у вступі до ЄС і відбудові.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram