За підрахунками ООН в Україні кожного року агросектор виробляє 120 млн тон відходів, які можна використовувати в біоенергетиці. І хоча відходи можуть бути додатковим джерелом заробітку, зазвичай, ці ресурси опиняються на смітнику, чим завдають шкоди довкіллю та провокують конфлікти селян з агровиробниками. До прикладу, одна тонна зібраного ячменю лишає на полі 1,5 т соломи, кукурудзи — 2,4 т соломи, які можна переробляти на паливні палети. Так ЄС із аграрної біомаси отримує 14% теплоенергії, Литва — всі 100%.



У Біоенергетичній асоціації України підрахували, що пелети із аграрної біомаси в Україні щороку можуть замінити 27 млн т умовного палива за загальної потреби країни у 180 млн т. Однак на разі Україна виробляє лише 1,5 млн пелет на рік, з яких третину експортує в ЄС. Найбільший сегмент ринку займає тверде біопаливо у вигляді дров, деревної щепи, пелет і брикетів з біомаси, тюкованої соломи. За оцінками експертів БАУ, загальне виробництво пелет в Україні в 2015 році склало близько 1,32 млн т на 494 підприємствах, у т. ч. пелет з деревини — до 390 тис. т, з лушпиння — близько 724 тис. т, із соломи — 146 тис. т, з торфу — 8,4 тис. т, з інших видів сировини — 51,8 тис. т.

Однак переробляти можна не тільки сухі відходи. У Європі на 75% біоенергетику отримують із утилізації аграрних відходів. Одного такого кубометра “зеленого” газу достатньо, щоб приготувати обід на 7 осіб. При цьому джерело енергії на біогазових електростанцій передбачувані на 95%, на відміну від сонячної чи вітрової енергетики, які гарантують енергію лише на 55%. У Німеччині біогаз на тепло та електрику виробляють 11 тис. установок, а в Україні збудовано лише 28 біогазових станцій загальною потужністю 40 МВт енергії. При цьому український агросектор дає сировину, достатню для 1,5 тис. біогазових електроустановок загальною потужністю понад 100 МВт.



Щоправда головна проблема для перетворення агросировини у біогаз — велика затратність на будівництво такого комплексу, адже  на запуск однієї біоелектростанції потрібно витратити $1 тис. на 1 кВт потужності. Тобто, станція на 5 МВт потребує затрат у сумі $5 млн.

Минулого року в Україні були добудовані і почали виробляти біогаз відразу чотири комплекси загальною потужністю 7,33 МВт. Найбільший з них — перша черга біогазового комплексу компанії “Україна-2001” потужністю 5,109 МВт, що робить його другим за показниками після комплексу МХП потужністю 5,5 МВт.

За матеріалами ТСН

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram