Українське рішення з фіксації воєнних збитків агросектору визнали одним із найінноваційніших

Трактор підірвався в полі на Харківщині. 25 липня 2022 року. Фото: facebook.com/ICHDRR
Редакція GrowHow.in.ua   2023-05-26
Українське рішення для фіксації збитків агросектору внаслідок війни увійшло до п’ятірки фіналістів міжнародного конкурсу інновацій. Його розробили експерти програми USAID АГРО та Всеукраїнської аграрної ради (ВАР). Про це GrowHow повідомили у відділі комунікацій USAID АГРО.

Рішення представили на щорічній конференції «SID-US», що проходила 24 травня у Вашингтоні. Це одна із найбільш значущих конференцій у питаннях міжнародного розвитку. Захід зібрав понад 1500 учасників та 90 спікерів — політиків, інвесторів, громадських діячів з різних країн світу.

Темою цьогорічної конференції були зміни, які формуватимуть наступне десятиліття. На дискусійних панелях обговорювали перерозподіл зон впливу на глобальній карті світу, негативні тенденції у сфері продовольчої безпеки, проблему біженців та міграції, загроз глобального потепління та інші ключові питання міжнародного розвитку.

Найочікуванішою подією стало представлення фіналістів щорічного конкурсу інновацій. Його завдання — визначити сучасні рішення, що здатні допомогти світу протистояти глобальним світовим викликам. П’ять фіналістів з різних країн та континентів представляли свої інноваційні кейси. Одним з них став кейс з України щодо набору рішень для документування збитків агросектору України, розроблений експертами USAID АГРО та ВАР.

— З перших днів війни росія цілеспрямовано руйнувала українські елеватори та ферми. Сьогодні збитки агросектору оцінюються в понад $40 млрд і, на жаль, з кожним днем війни ці суми зростають. Щоб вимагати справедливості та компенсації у міжнародних судах, потрібні докази завданих збитків, а отже усі руйнування мають бути належно й вчасно зафіксовані. Проте не лише фермери не знають, як це зробити — юристи також, тому що досі методології фіксації збитків, завданих воєнними діями, в Україні не було, — розповів Дмитро Кохан, заступник голови ВАР. — Тож за підтримки Програми USAID АГРО ми розробили інструкції, методологію фіксації пошкоджень, шаблони документів, відеоприклад процесу документування руйнувань та інтерактивну мапу руйнувань агросектору України, яка не лише зберігає докази про злочини російської армії, але й візуалізує їх наслідки.

Цей інтерактивний інструмент корисний не лише для зберігання доказів, але й для пошуку донорів. Найближчим часом у Нідерландах запрацює Міжнародний реєстр збитків, завданих росією Україні. За словами Дмитра Кохана, зібрані дані й докази уже готові для передачі установі.

Анна Федун, радниця із земельного законодавства USAID АГРО, зауважила, що інтерактивна мапа руйнувань агросектору вже містить дані про 534 об’єкти та 1100 доказів про злочини російських військ проти агропідприємств.

— Тих засобів для фіксації воєнних злочинів, що використовувалися за часів Другої світової війни, зараз недостатньо. Нам довелося розробити новий інструментарій, що відповідав би новим складним реаліям. Рішення, яке ми розробили для українських аграріїв, зацікавило міжнародну спільноту, адже лише у 21 столітті у світі вже було 40 військових конфліктів. А для нас участь у конференції SID-US була ще однією нагодою привернути увагу міжнародної спільноти до війни в Україні та нищівних втрат українських аграріїв, які попри все продовжують виконувати свою місію у забезпеченні продовольчої безпеки світу, — розповіла Анна Федун.

Під час конференції, про вплив України на глобальні тенденції у світі згадували чи не в кожній дискусії. Передусім — коли йшлося про продовольчу безпеку. За останні три роки кількість людей, які голодують чи страждають від нестачі їжі, зросла на 150 млн. За даними ООН, приблизно 768 млн людей недоїдали у 2021 р., а 2.4 млрд, або понад 30% населення світу, не мали регулярного доступу до харчів.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram