Україна може втратити першість у глобальному експорті соняшникової олії

Редакція GrowHow.in.ua   2023-03-09
У сезоні 2022/23 високий експорт соняшнику на фоні низького врожаю може спровокувати низку проблем для олійно-жирової галузі. Про це GrowHow розповіла аналітикиня олійного ринку УкрАгроКонсалт Світлана Купрєєва.

Україна спеціалізується на експорті олії, займаючи провідну позицію на світовому ринку. Однак логістичні труднощі з експортом олії призвели до різкого зростання експорту соняшнику. За оцінками фахівців УкрАгроКонсалт, у поточному сезоні він може бути більшим ніж 2,2 млн тонн.

Особливу небезпеку високий експорт соняшнику, за словами експертки, становить для роботи олієжирових заводів. Вони можуть зіткнутися з дефіцитом сировини й неможливістю запустити роботу. Крім того, Україна може поступово втратити першу позицію в глобальному експорті соняшникової олії.

— Питання регулювання експорту насіння соняшнику з України є досить актуальним. 24 лютого Верховна Рада ухвалила закон №8274, яким змінюється порядок нарахування експортного мита на низку продуктів, у тому числі соняшник. Відповідно до нього, товар не може бути експортований за ціною, нижчою за встановлену профільним відомством. Ймовірно, ціна встановлюватиметься Мінекономіки раз на місяць. Відповідно до закону, ціна визначається на основі біржових котирувань або на сам товар або на сировинні складові, оскільки закон також регулює ціни на продукти переробки, — розповіла Світлана Купрєєва.

На думку аналітикині, у випадку з соняшником визначення ціни на основі бірж буде складним, оскільки бірж з актуальними цінами, які торгують соняшником чи олією немає. Тому наслідком введення закону стануть нові тренди.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram