Україна має потенціал ґрунтовного партнерства з ЄС у розвитку ринку біометану

Фото: alternative-energy.com.ua
В Україні вже сьогодні доцільно готувати інвестиційні проєкти з виробництва біометану. Про це сказав керівник Держенергоефективності України Валерій Безус під час міжнародної дискусії щодо найбільш ефективних шляхів впровадження ринку біометану.

За словами, директорки Департаменту розвитку відновлюваної енергетики Держенергоефективності Олени Ленської, близько 30 потенційних виробників біометану вже звернулися до оператора газотранспортної системи для отримання технічних умов на підключення до газової мережі. Оператор ГТС вже підготував план дій для приєднання їх до мережі.

Також досліджуються сценарії торгівлі біометаном та його експорту. Фахівці сходяться на тому, що розвиток ринку біометану в Україні не лише зменшить залежність від імпорту викопних енергоресурсів, а й відкриє експорт українскього біометану до ЄС.

— Перспективи для біометану дійсно значні. В ЄС очікується декада біометану. Його виробництво має збільшитися в 10 разів до 2030 року. Розвиток цього напряму визначено у різних стратегічних документах. У плані “REPowerEU” Євросоюз, серед іншого, звернув увагу на необхідність налагодження партнерства із Україною та підкреслив її роль у розвиток європейського ринку біометану, — розповіла старша експертка з питань газу Секретаріату Енергетичного Співтовариства Кароліна Сегір.

Про те, що виробництво біометану може сприяти забезпеченню енергетичної безпеки ЄС, замістивши 10% потреби в газі зазначила і Генеральна секретарка Європейської біогазової асоціації підтвердила Джулія Канчіан. За її словами, сьогодні в ЄС виробляється лише 3 млрд м3 біометану. Ціль — збільшити цей обсяг до 35 млрд м3 у 2030 році. Для цього важливо забезпечити сталий доступ до сировини. Також потрібні додаткові інвестиції — близько €83 млрд.

Для стимулювання виробництва біометану в різних країнах застосовують різні інструменти. І податкові пільги для інвесторів, і прискорення надання дозволів, і стимули для підприємств агросектору, і підтримка виробників біометану для транспорту, програми міжнародних фінансових організацій, фондів тощо.

— Ми розробляємо Єдину платформу реєстрів гарантій походження, у тому числі реєстр біометану. Ми працюємо над цим у тісній співпраці з європейськими партнерами, у тому чилі ERGaR. Тому сподіваємося у результаті отримати дієвий механізм, який відповідатиме стандарту ЄС. Переконаний, що наша перемога у війні дасть змогу розвинути цей напрям найшвидшими темпами, — наголосив керівник Держенергоефективності України Валерій Безус.

Загалом, учасники заходу підтвердили, що виробництво та використання біометану в різних країнах буде лише розгортатися. І Україна має потенціал у майбутньому стати серйозним партнером ЄС у цьому напрямі. Для обох сторін біометан — один із засобів зменшення енергозалежності, а також засіб для декарбонізації та розвитку циркулярної економіки.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram