Три поради агровиробникам щодо цьогорічної посівної від фахівця НІБУЛОНу

Редакція GrowHow.in.ua   2023-03-23
НІБУЛОН розпочав новий сезон із майже на третину меншим земельним банком. До початку військових дій компанія обробляла 76,5 тис. га у 20 господарствах. Цього року — лише 51 тис. га у 13 філіях. Ще 5,5 тис. га розташовані у Снігурівському районі на Миколаївщині та потребують обстеження та розмінування. Близько 20 тис. га перебувають в зоні бойових зіткнень або під окупацією. Про це розповів заступник генерального директора компанії з сільськогосподарського виробництва Костянтин Хмельницький.

На прикладі ситуації у НІБУЛОНі, він поділився думками про умови посівної та очікуваннями від цьогорічного сезону. Також фахівець дав практичні поради для зменшення впливу негативних факторів на врожай.

Експерт зазначив, що військові дії суттєво вплинули на агровиробництво у південному регіоні України. До прикладу, розмінування та збір невикористаних боєприпасів на полях філії НІБУЛОНу «Прибужанівська» у Миколаївській області, яка минулого року потрапила в зону бойових дій лише на 4-5 днів, тривало понад місяць. Довелося обходити всі поля, придивлятися, вивозити боєприпаси, якими їх було засмічено, щоб провести сівбу.

— Чого очікувати від ситуації на полях філії «Снігурівська», до яких ми поки що не маємо доступу, важко навіть уявити. На території громади військові дії тривали більше ніж 220 діб, — зазначив Костянтин Хмельницький.

Проте, додав, що розмінування не єдина проблема аграріїв. Хоча, порівняно з минулим роком ситуація з матеріально-технічним забезпеченням значно покращилася, виробники все ж потерпають від погіршення фінансування. Торік доходи аграрії впали, що спровокувало ланцюгову реакцію, поступово погіршуючи фінансовий стан агровиробників.

Костянтин Хмельницький вважає, що вистояти та забезпечити врожайність за теперішніх умов агровиробникам допоможуть три речі:

Demining as a Service

— Не намагайтесь самостійно розмінувати власні угіддя. Ми маємо багато прикладів в сусідніх громадах та селах, коли фермери на власний страх і ризик заходили в поля без попереднього обстеження. Вони сподівалися візуально знайти та обійти загрозу вже в ході роботи сільськогосподарської техніки, проте лишилися життя. Ми з приводу розмінування звернулися і до благодійних фондів, і до МНС, і до поліції — залучили усі доступні канали. Крім того, створюємо власний підрозділ та отримуємо сертифікацію на проведення як обстеження, так і розмінування полів. Сподіваюсь, що вже незабаром ми зможемо допомагати з розмінуванням нашим сусідам у форматі професійної послуги.

Контроль собівартості

— У поточному сезоні аграріям найголовніше слід звертати увагу на економіку виробництва. Слідкуйте за прогнозованою вартістю сільськогосподарських культур. Рахуйте собівартість власного врожаю. Оптимізуйте витрати настільки, наскільки це буде можливо. Є загроза, що на окремих культурах можна отримати збиток в разі несприятливих погодних умов. За нашими даними це більшою мірою стосується зернових, але й олійні культури також можуть потрапити до зони ризику.

Зважайте на дані вологозабезпеченості

— Наш аналіз показує, що в цьому році ситуація з вологозабезпеченням у південній та центральній частині України гірша ніж була у попередньому. Дослідження свідчать, що тут запаси вологи не перевищують 100-120 мм в метровому шарі ґрунту, а опади січня-березня менші за середньорічні показники останніх років. Тому слід уважно та обережно підходити до підбору культури. Вологолюбні можуть не сформувати такий врожай, на який розраховують аграрії. Особливо в зоні Кіровоградської, Черкаської можливо навіть Київської областей.

Фахівець додав, що НІБУЛОН продовжує боротьбу за врожай, своїх людей і Україну. Аграріям він радить бути обережними та свідомими для досягнення успіху.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram