Земельна реформа на старті. Президент Володимир Зеленський заявив про проведення в Україні земельної реформи до кінця цього року, а наступного — створення ринку землі. Але це для нашого народу не новина. Вже наприкінці минулого тижня уряд опублікував законопроект про ринок землі. Кожна нова влада порушує земельне питання. Але скидається на те, що зараз воно як ніколи близьке до вирішення. Загалом земельну реформу впроваджують в Україні близько 20 років. Це найтриваліша реформа в часі, яка коли-небудь була проведена в нашій країні. За два десятки років дев’ять разів продовжувався мораторій, який діє досі і забороняє законним власникам продавати землю землі сільськогосподарського призначення.

Що маємо зараз?

За цей час усі земельні наділи офіційно перебувають у оренді агропідприємств різної форми власності. Є чимало розмов про тіньовий ринок, але ми зараз не про це. Орендна плата на сьогодні є головною запорукою добробуту та розвитку громад. З одного боку, власники паїв не можуть розпоряджатися своїм майном, що суперечить українському законодавству. З іншого системна виплата орендної плати, яку здійснюють агрокомпанії, є стабільним доходом для власників земельних ділянок, та й для громад в цілому.

До слова, за останні роки орендна плата по регіонах України виросла в кілька разів. Це підтверджують дослідження Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»: «В окремих регіонах платиться і $200 на га, хоча в більшості випадків найбільше $160 на га. Орендна плата за підсумками минулого року зросла в 2,5 рази. Розмір паю в середньому 4 га, на одне господарство приходиться 1100 пайовиків. Холдингам, що платять таку високу плату вигідніше викупити землю. Крім витрат на оренду, їм усім потрібно не лише оформити документи, а й оформити Великодній кошик, допомогти школі, садку. Тобто це великі адміністративні і людські витрати. При цьому постійно з’являються конкуренти за пай».

Натомість за різними оцінками, з відкриттям ринку гектар землі коштуватиме від однієї до трьох тисяч доларів. Після продажу землі громада не зможе використовувати допомогу агрокомпаній на розвиток соціальної сфери регіонів у тій мірі, як це відбувається сьогодні. Наприклад, у 2018 році компанія Кернел сплатила до бюджету 1,2 млрд грн, також близько 50 млн грн було інвестовано у соціальні проекти на селі. А тільки за перше півріччя цього року МХП витратив на розвиток громад та проекти з корпоративної соціальної відповідальності більше 60 мільйонів гривень. Чи буде компанія вкладати такі кошти після завершення реформи? Питання залишається відкритим.

З іншого боку продавши свій пай навіть за $ 5 тис. власник земельної ділянки залишиться без стабільної підтримки. Бо це фактично одноразова виплата. А орендна плата це щорічна підтримка.

Що пропонується урядом?

Земельну реформу потрібно провести до кінця поточного року, а наступного – створити ринок землі на 40 млн га. Про це заявив Володимир Зеленський на українсько-турецькому бізнес-форумі у Стамбулі. А що ж буде з 10 млн гектарів державної власності? Ці земельні наділи викликають найбільше запитань на сьогодні.

Водночас прем’єр-міністр України Олексій Гончарук зазначив, що старт земельної реформи варто чекати орієнтовно вже під осінь 2020 року. За словами прем’єра, ринок землі відкриють тільки після визначення на законодавчому рівні зниженої кредитної ставки для українців, які мають намір купити земельні паї. Це дозволить громадянам України конкурувати з іноземцями у площині купівлі землі.

До слова, українська влада пропонує дозволити продаж землі сільськогосподарського призначення іноземцям за умови реєстрації юридичної особи в Україні та сплати податків. Українці ж зможуть оформити кредити на придбання землі. Ставки на кредити обіцяють знизити.

Чи варто продавати українську землю

Думки щодо створення ринку землі в Україні розділилися. Одні експерти передбачають позитивні наслідки, інші побоюються концентрації земельних ділянок в руках іноземців, у тому числі й громадян Російської Федерації.

З іншого боку, відкритий ринок землі простимулює ріст ВВП. Андрій Мартин, голова Земельної спілки України, вважає, що питання щодо ринку землі вже перезріло. Він пропонує чотири варіанти відкриття ринку землі поетапне відкриття ринку землі для фізичних і юридичних осіб, або одночасне. Однак різниться кількість гектарів, які можна буде придбати, та етапи їх купівлі. Купити землю, згідно із пропонованими варіантами, зможуть лише громадяни України. Зокрема, у двох «етапних» варіантах пропонується дати можливість фізичним особам у перші три роки купувати максимум 20 га землі. А от для юридичних осіб етапність придбання великих площ землі різна. В одному варіанті юридичні особи у перші три роки зможуть придбати максимум 200 га землі, з четвертого року максимум 500 га, а надалі до 20 тисяч га. Інший варіант пропонує уже в перші три роки дозволити юридичним особам купувати до 500 га землі, а з четвертого року до 20 тисяч га.

Цього року влітку, Фонд «Демократичні ініціативи» проводив опитування громадян. Згідно з даними опитування, половина населення України вважає, що людина, яка має у власності землю, повинна мати право її продати. Не згодні з цим 28% і ще 21% певної думки не має. Серед тих, хто має землю, 56% певні, що власник землі повинен мати право її продати, 33% дотримуються протилежної думки, а серед тих, хто землі не має,  за право продажу виступають 46%, проти 28%. Серед жителів міста підтримують право власників землі на її продаж 51% (проти 27%). Серед жителів сіл відповідно, 46% і 35%. Регіонально найбільше підтримують право власника на продаж землі в Західному регіоні («за» 62%, «проти» 14%), найменше на Донбасі («за» 44%, «проти» 43%).

Оригінальні варіанти земельної реформи

Маємо і дивакуваті пропозиції щодо цього питання. Зараз настільки широко привернена увага до ринку землі, що з’являються різні «народні реформатори» з ідеями, які зовсім не підлягають жодній ринковій логіці. Так, одним з таких ідеологів є Роман Головін, який себе представляє розробником і втілювачем Народної земельної реформи. «На сьогоднішній день один гектар чорнозему спроможний давати від 15 до 25 тис. гривень прибутку щороку. А скільки отримуєш ти, у вигляді орендної плати за богом дану тобі землю?», так апелює Роман до своїх прихильників.

Але чомусь «реформатор» забув врахувати той момент, що аби отримати прибуток потрібно вкласти в кожен гектар до двох тисяч доларів в залежності від вирощуваної культури, чи напрямку агробізнесу. Звідки він буде брати ці кошти достеменно невідомо.

Кооперація це цікавий напрямок розвитку українського села. Однак, як показала практика багатьох компаній, які намагались розвивати кооперативи в Україні, на жаль, ментальна риса українських селян не дозволяє їм ефективно працювати в такому форматі, а успішні приклади кооперації це радше винятки, ніж правило. Більше того, зазвичай за успішними кооперативами стоять іноземні інвестори. А створення Товариства власників землі, що пропонує Роман Головін, це також вже пройдений шлях. Пригадуєте, ще як десять років тому такі товариства фактично знищили родючі землі в України.

Далі автор «реформи» пропонує надати права селянам будь-коли розривати договір оренди. Всі ми розуміємо, що успішно бізнес може розвиватись тільки завдяки інвестиціям. Чи може фермер, чи агрохолдинг вкладати в землю, село, інфраструктуру, якщо завтра договір буде розірвано? Відповідь очевидна. Є Закон, відповідно до якого мінімальний термін договору оренди землі 7 років. Він виважений і захищає усі сторони договірного процесу.

Деякі спеціалісти взагалі виступають з абсурдними ідеями націоналізувати землю сільськогосподарського призначення. Окремі політичні партії, не зрозумівши нових підходів щодо реформування земельних відносин, продовжують наполягати на продовженні мораторію на продаж землі.

На жаль, у нас усі «народні» ініціативи далекі від реалій ринкових відносин. В Україні кожен знає, як управляти державою, але на жаль, мало хто бачить цілісну картину. Ринок потрібно врегулювати, це однозначно, але реформа повинна бути реалізована в рамках українського та міжнародного законодавства та з врахуванням реалій ринку.

Валентина Кравець

 

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram