Господарство AgriLab Farming обробляє 1200 гектарів у Чернігівській області.  Поля компанії “легкі” піщані ґрунти з дуже строкатими агрохімічними, фізико-хімічними й біологічними властивостями та багатьма низькопродуктивними зонами. Мета компанії досягнення прибутковості з поступовим покращенням загального агрофону земель. Для цього вже з першого року почали впроваджувати ресурсоощадні технології й точне землеробство. Також у господарстві розробили план агротехнологічних заходів для підвищення родючості ґрунтів та покращення здоров’я поля.

Підготовчий етап: комплексна агродіагностика, вимірювання щільності й запасів продуктивної вологи

Першим кроком було проведення комплексної агродіагностики полів за власною методикою Agrilab. Це дозволило визначити:

  • Низькопродуктивні зони, причини їх виникнення для розробки стратегії по їх покращенню
  • рівень ефективної врожайності для планування економічно ефективної моделі й необхідних ресурсів для її досягнення
  • Розподіл різних властивостей ґрунтів (агрохімічних, водо-фізичних, біологічних та ін.) в межах полів для створення ефективної системи удобрення, посіву та створення завдання для диференційованого внесення різних ресурсів (добрива, насіння, ЗЗР).

NB: Комплексний аналіз ґрунтів показав, що поля дуже строкаті за розподілом елементів живлення. До того ж ґрунти кислі понад 80% площ потребують диференційованого вапнування.

Також 100% площ потребують диференційованого підходу у застосуванні мінеральних добрив. На більшій частині полів буде застосована технологія змінних норм посіву насіння сівалками з системами точного землеробства  по картах-завдання.

NB: Найбільш ймовірний рівень урожайності за наявних властивостей ґрунтів і середньобагаторічних погодних умов 5-7 т/га по кукурудзі й 2-3 т/га по соняшнику в сухому зерні.

Одночасно з агродіагностикою провели вимірювання твердості ґрунту. Це дозволило визначити необхідні технології обробітку ґрунту.

Обробіток ґрунту

На полях, де  за результатами вимірювання твердості було виявлено різні ступені ущільнення від 18-20 см провели глибоке рихлення, на інших впровадили технологію strip-till. За цієї технології обробіток проводиться лише в смугах, у яких відбудеться посів, тоді як міжряддя залишається під укриттям з пожнивних решток. Завдяки цьому  волога краще утримується в ґрунті й віддається рослинам. Для впровадження  технології  застосували агрегати Stripcat, а також Orthman відповідно до особливостей полів. Одночасно з обробітком було проведено локально-стрічкове внесення добрив.

Також на одному з полів господарства заклали виробничий дослід для порівняння впливу різних способів обробітку (оранки, strip-till (осіннього і весняного), глибокого рихлення, а також відсутності обробітку) на врожайність кукурудзи.

Удобрення

Аналіз ґрунту виявив високу строкатість забезпеченості калієм: на деяких ділянка його вміст був на рівні 20 мг/кг. Це критичний рівень. Водночас є й такі зони, де в калію потреба не висока або в ґрунті його вдосталь. Тому на полях вирішили проводити диференційоване внесення калію хлористого.

Складності впровадженню технології диференційованого внесення додавала конфігурація полів. Вони асиметричні за формою, з клинками, і  до того ж зі складним мікро- і мезорельєфом. Тому для внесення добрив обрали розподільник Amazone ZA-TS Super Profis Hydro, який обладнаний умовними 16-ма секціями з перемінним відключенням та системами межового розподілу, а також зважувальною системою та датчиком нахилу для регулювання норми внесення. Розкидач агрегатувався з трактором Deutz –Faxr G205. На тракторі був встановлений автопілот GFX 350 від Trimble з RTK-точністю 2-3см.  Внесення добрив проводилось весною, оскільки господарство почало свою діяльність лише взимку.

Посівна

Перша посівна на полях AgriLab Farming почалась 23.04.2020. У структурі посівів цього року 65% кукурудзи й 35% соняшника. Насіння обрали північноамериканської селекції Universeed, соняшник німецької селекції Strube (LNZ). Обираючи гібриди, керувались наступними даними:

  1. Ефективна врожайність. На полях AgriLab Farming вона коливається від 5 до 7 т/га по кукурудзі й 2-3 т/га по соняшнику. Це не багато, тому в такому випадку особливо важливо управляти собівартістю. Відповідно до цього в економічній моделі визначили, що насіння кукурудзи має коштувати на рівні 100-120 дол./га і не більше.
  2. Посухостійкість. В цьому регіоні Чернігівщини загальна кількість опадів за рік може сягати в окремі роки навіть 500 і 600 мм. Однак у критичні періоди росту і розвитку рослин викидання волоті й наливання зерна часто спостерігається посуха. З огляду на динаміку опадів і типи ґрунту (поля AgriLab Farming мають легкі піщані ґрунти, які не тримають і швидко втрачають вологу) посухостійкість стала важливим критерієм вибору насіння.
  3. Аналіз історії поля показав, що на деяких масивах спостерігається велика кількість ґрунтових шкідників. Тому до насіння були особливі вимоги щодо протруєння.

На полі, з якого стартувала посівна компанія, висівали гібрид UNI3510/EXPM032 з ФАО 220 (бренд Universeed від LNZ). Ціна 115 дол./га. Насіння оброблене протруйниками MaxiPro і Brevant.

Попередньо на полі було проведено глибоке рихлення та диференційоване внесення калію хлористого. Висів насіння проходив за змінними нормами відповідно до карти-завдання.

На цьому полі є ділянки які мали запаси продуктивної вологи після виходу із зими 120 мм у метровому шарі й на цьому ж полі є ділянки із запасами менш як 80 мм. Тому тут аж ніяк не можна застосовувати одну норму. Ми спостерігаємо за запасами продуктивної вологи в динаміці, як по полях, так і в межах поля, зауважив Ярослав Бойко, СЕО AgriLab.

Оскільки ґрунти господарства піщані й надзвичайно швидко втрачають вологу, для посіву важливими є такі критерії як якість, точність, швидкість посіву, наявність системи посіву змінних норм по карті-завдання.

Відповідно до цього застосували швидкісну сівалку точного висіву  Optima SX від Kverneland. Швидкість роботи сівалки залежно від конфігурації поля становила 11-16 км/год. Завдяки складній рамі на 4 колесах, системам точного висіву, електроприводу e-drive II й посекційному управлінні через систему ISOBUS забезпечується точність висіву відповідно до карти-завдання та дотримання однакової глибини заробки насіння і відстані між насінинами (під час посіву на AgriLab Farming це перевірили).

Водночас із посівом вносились стартові добрива NPK+мікроелементи, зокрема Zn I B (добрива FERTIS BINFIELD),  підібрані саме під це поле. Така формуляція добрива повинна оптимально забезпечувати потребу рослин на старті в поживних речовинах відповідно до результатів агрохімічного аналізу. Глибина залягання гранули 10 см.

Застосування технології диференційованого посіву вже на першому полі в 130 га дозволило господарству заощадити 14 дол./га на насінні в порівнянні з висівом однієї рекомендованої норми на все поле.

Наша основна мета це не просто економія ресурсів внаслідок технологій точного і диференційованого внесення, а ефективний розподіл їх залежно від особливостей ділянок поля й очікуваного рівня ефективної врожайності в межах цих ділянок. Ми працюємо над економікою кожної неоднорідної ділянки поля. Витрачати ресурси «на око» або в середньому на все поле, це марнотратство і вже минулий час. Не бачу жодного аргументу, щоб не почати працювати правильно вже з першого року господарювання на землі, говорить Ярослав Бойко.

На інших полях, де застосовували глибокий обробіток і диференційоване внесення калійних добрив, заплановано посів насіння соняшника і кукурудзи зі змінними нормами та одночасним локально-стрічковим внесенням рідких азотних і комплексних гранульованих добрив з мікроелементами.

Отже, вже з першого року існування у господарстві AgriLab Farming почали впроваджувати технології точного і ресурсоощадного землеробства. Вже провели точний обмір полів дроном з RTK; зацифрували всі властивості й особливості полів; встановили метеостанцію та автопілотування на техніці; впровадили диференційоване внесення добрив та змінні норми висіву насіння.

Як зазначають у компанії, у планах диференційоване внесення ЗЗР оприскувачем і квадрокоптерами, впровадження ресурсоощадних технологій та програми покращення здоров’я поля.  Усі процеси, які впроваджують у господарстві планують висвітлювати на youtube-каналі, а вже влітку аграріїв запросять на День поля.

За матеріалами пресслужби компанії AgriLab

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram