SWIFTER – безкомпромісне рішення для передпосівного обробітку ґрунту

Від того, наскільки якісно ви зробите передпосівний обробіток ґрунту, залежить отримання дружних та рівномірних сходів і в підсумку – врожаю загалом.

Компактор – є одним із видів техніки для передвисівного обробітку ґрунту, який спеціально розроблено для виконання цього завдання. Традиційно ці агрегати досить широко використовували підприємства, які вирощують цукрові буряки, овочі, ріпак, але сьогодні цей тип ґрунтообробного знаряддя застосовують чи не під всі культури. До цього переліку культур впевнено можна додати сою, яка для своєї продуктивності не просто потребує, а ставить перед аграрієм безкомпромісну вимогу щодо ідеально вирівняної поверхні поля перед висіванням. Адже надалі це дасть змогу зібрати врожай практично без втрат. Утім будемо чесними – якісний передвисівний обробіток ґрунту позитивно впливатиме на ріст та розвиток усіх без винятку культур, тому обмежуватися вищенаведеним переліком культур не варто.

До того ж, завдяки широким можливостям налаштувань цієї техніки, після одного проходу компактора ми отримуємо оброблене на однакову глибину та ідеально вирівняне поле.

Агрономічні та економічні переваги використання компакторів:

 • поєднання кількох робочих операцій в одну, що дає змогу знизити витрати на підготовку ґрунту;
 • абсолютно вирівняна поверхня поля після одного проходу агрегата полем;
 • створення точного й однорідного посівного ложа для всіх рослин;
 • чітке дотримання глибини обробітку за всією шириною агрегата;
 • ідеальне подрібнення грудок завдяки задньому подвійному котку Croskill;
 • можливість використання агрегата як у класичній технології, так і в системах мінімального обробітку ґрунту;
 • завдяки вдалому технічному рішенню, за допомогою цього агрегата вдається дотримуватися агротехнічних термінів виконання ґрунтообробних операцій.

Компанія BEDNAR – чеський виробник сільськогосподарської техніки для обробітку ґрунту та висівання – пропонує чималий модельний ряд агрегатів для проведення передвисівного обробітку ґрунту.

Одними з таких є компактори SWIFTER, які завдяки широким можливостям комплектації та встановлення допоміжних систем, практично за будь-яких умов здатні якісно підготувати ґрунт за один прохід.

BEDNAR пропонує компактори SWIFTER:

 • у навісному виконанні – з робочою шириною захвату від 3 до 5 м (серія SN);
 • напівпричіпному – з опорною віссю, що розташована позаду компактора, і робочою шириною від 4 до 8 м (серії SO_F та SO_Profi);
 • широкозахватні компактори – з робочою шириною захвату від 8,2 до 12,2 м (серія SE);
 • гіганти передпосівного обробітку ґрунту – з робочою шириною від 14,2 до 18,2 м (серія SМ).

Варто зазначити, що, незалежно від ширини захвату, всі моделі компакторів (крім навісного SN 4000 R) мають транспортну ширину лише 3,0 м.

Безумовно, усі ці агрегати заслуговують на увагу. Втім, як показує практика експлуатації цих машин в Україні, одними з найпопулярніших є агрегати серії SE із робочою шириною захвату 10 м. Для приведення в дію такого компактора потрібна потужність 300+ к.с., і, як засвідчив практичний досвід використання, навіть на полях зі складним рельєфом цієї потужності більш ніж достатньо.

Щодо особливостей конструкції зазначимо, що, попри ширину захвату агрегата 10 м, він не має подвійного (а то й потрійного) складання рами, як у інших агрегатів. У цій моделі рама складається вперед – це дуже вдале рішення, оскільки в ній немає додаткових вузлів для «переломлювання» рами. Швидкість складання/розкладання становить менше хвилини, що набагато швидше за інших виробників.

NB: Система незалежного кріплення робочих секцій гарантує чітко витриману глибину обробітку.

Також вдале розміщення транспортних коліс, які під час роботи рухаються попереду самого компактора, а також наявність в базовій комплектації опорних коліс додає агрегату кращої стабільності в роботі завдяки зниженню вібрації та допомагає точніше дотримуватися глибини обробітку ґрунту.

Також перевагою є те, що на агрегаті встановлено підшипники кочення, які не потребують обслуговування, до того ж, усі вони одного розміру і взаємозамінювані.

На бажання (чи в разі потреби) компактори можуть бути оснащені робочими секціями зі стрілчастими лапами, гамма-сошниками та «весняними» лапками (SB-секція).

Стрілчасті лапи завширшки 270 мм, які встановлені з гарним перекриттям, розташовано в два ряди, що гарантує якісне підрізання ґрунтового профілю по всій ширині захвату компактора. Завдяки оптимальному робочому куту встановлення лап, відбувається інтенсивний обробіток ґрунту й утворюється розпушений верхній шар. Кожна лапа закріплена на підпружиненій стійці, чим досягається 3D-ефект (горизонтальний і вертикальний рух), який захищає лапу від пошкодження.

Гамма-сошники розташовані у чотири ряди під негативним кутом і забезпечують якісне розпушення та аерацію ґрунту, що сприяє кращому його прогріванню без винесення вологих ґрунтових часток на поверхню поля. Завдяки цьому, зберігається волога, накопичена за зиму, яка надзвичайно важлива для швидкого вегетаційного старту ярих культур. Крім того, стійки кріплення гамма-сошників підресорені, що окрім іншого дає змогу збільшити робочу швидкість до 15 км/год.

«Весняні» лапки, розташовані в чотири ряди і закріплені на S-подібній стійці, гарантують якісний обробіток полів навесні. Оскільки вони не мають вертикального кута атаки, це зменшує навантаження на трактор і дає змогу не виносити на поверхню вологий нижній шар ґрунту, що позитивно позначається на швидкості появи сходів.

Ці агрегати працюють на українських полях уже не перший рік та заслужили довіру аграріїв. Ось що про компактори SWIFTER кажуть практики, які щороку мають справу з цими машинами.

Анатолій Бригадир, інженер ПСП Агрофірма «Горинь» (Тернопільська область):

– Маємо в обробітку 8 тис. га. Основні напрями діяльності – рослинництво та тваринництво. Сівозміна господарства досить різноманітна та насичена зерновими, технічними, олійними та багаторічними культурами.

Практикуємо традиційну технологію обробітку ґрунту, яка щороку забезпечує стабільні та прогнозовані врожаї. Працювали й за мінімальною технологією. Окремі поля засівали напряму, але результат нас не задовольняв, тому використовуємо давно перевірену, освоєну та відпрацьовану до дрібниць технологію. 

Основою парку нашого господарства є техніка іноземного виробництва. З оновленням парку тракторів постало питання підбору відповідного для них реманенту. Зважаючи на те, що ми маємо потужні трактори, зокрема CLAAS AXION 950, підбирали під них і обладнання.

Компанія «ЛАН», яка є офіційним дилером компаній CLAAS та BEDNAR у нашому регіоні, запропонувала нам передпосівний компактор SWIFTER SE10000 і провела показ цього агрегата. Компактор повноцінно відпрацював зміну під час осінньої посівної кампанії, тож ми мали змогу оцінити його можливості й у нічний час доби, навіть під час випадання дощу. На власні очі побачили потребу підготовки машини до роботи, її обслуговування, мали змогу оцінити витрату пального енергозасобом, що «тягав» SWIFTER. Нам усе сподобалося, тому вирішили його придбати.

Для мене як інженера головними критеріями вибору машини були надійність та простота її експлуатації. Але хочу також наголосити на технологічності агрегата:

NB: Незважаючи на доволі велику ширину захвату – 10 м, компактор відмінно копіює поверхню поля, точно витримує глибину обробітку по всій ширині захвату, якісно вирівнює поверхню поля.

SWIFTER повноцінно відпрацював у нашому господарстві два сезони. Його наробіток становить 6,7 тис. га. Експлуатуємо його з одним із двох тракторів – John Deere 8430 або CLAAS AXION 950. Обидва відмінно працюють із цим агрегатом, але різниця в потужності тракторів майже в 100 к.с. усе ж таки дається взнаки: витрата пального із John Deere становить 4,5–6,3 л/га, AXION споживає 4,5–5,8 л/га. Глибина обробітку 4–6 см. Середня робоча швидкість John Deere – до 9 км/год, AXION працює на швидкості 13-14 км/год. Відповідно до цього, продуктивність також різна: від 120 га/зміну із John Deere до 170 га/зміну із CLAAS.

Хочу зазначити, що це не максимальні можливості агрегата, адже ми не «відпускаємо» його далеко від сівалки (можна сказати, що його продуктивність обмежена можливостями сівалок).

За період експлуатації із агрегатом не виникло жодних питань. Робочі органи мають високий ресурс: наразі ми лише замінили робочі органи, що слідують за колією трактора.

На агрегаті встановлено якісні підшипники, які мають відмінний захист: ми багато заготовляємо сіна та соломи, і наявність на полях шпагату – звичне явище. Втім це не проблема, адже захист підшипників має спеціальну конструкцію, яка унеможливлює намотування шпагату, рослинних решток та потрапляння пилу, що гарантує довготривалу та безвідмовну роботу підшипникового вузла.

Однозначно: передпосівний компактор SWIFTER – відмінний агрегат!

Роман Дутка, керівник ФГ «Сокіл» (Тернопільська область):

– В обробітку маємо орієнтовно 500 га. Основний напрям діяльності – рослинництво. Вирощуємо такі затребувані ринком сільськогосподарські культури, як-от: соя, ріпак, пшениця, ячмінь, кукурудза. Застосовуємо традиційну технологію обробітку ґрунту, одним із основних елементів якої є якісне вирівнювання поверхні поля після обробітку та перед висіванням. Саме тому віддаю перевагу спеціалізованим компакторам для виконання такої операції. Цей тип машин за один прохід «закриває» всі питання підготовки ґрунту до висівання.

SWIFTER SO6000F від компанії BEDNAR – це перший багатоопераційний агрегат для обробітку ґрунту іноземного виробництва у нашому господарстві. До цього ми використовували аналогічні машини вітчизняних виробників, хоча, відверто кажучи, називати їх аналогічними не зовсім правильно. Єдине, що в них спільного, — це те, що їх називають компакторами (та й візуально вони схожі), але порівнювати їхню роботу зовсім некоректно. Попри візуальну схожість, їхня робота кардинально різниться. Наприклад:

NB: На полях, де вітчизняне знаряддя «потопає» у ґрунті, SWIFTER якісно виконує свою роботу. Звісно, є межа, але те, що цей агрегат за аналогічних умов працює в полі довше і якісніше обробляє більше гектарів – однозначно!

SWIFTER має продуману та якісно втілену у металі конструкцію. Видно, що над агрегатом реально працювали інженери. Все підібрано ідеально. Це легкий агрегат, який ідеально працює на наших ґрунтах. Він відмінно готує ґрунт під висівання, при цьому відчуття, що ти позаду тягнеш танк, немає!

SWIFTER має просте регулювання секцій глибини обробітку та органів, що відповідають за планування поверхні поля. Робочі секції налаштовуються ідеально під потреби та умови експлуатації. В інших агрегатах я цього не зауважував.

Ми придбали компактор 2022 року навесні. Його наробіток становить лише 300 га, бо тоді вже встигли обробити більшу частину полів наявними у господарстві машинами. А от восени, після повноцінного запуску SWIFTER у роботу, різниця в якості його роботи з іншими агрегатами очевидна – як для мене, керівника, так і для механізаторів. Наприклад, для обробітку 100 га трактор CLAAS AXION 850 із вітчизняним агрегатом витратив пального на 50 л більше, ніж із SWIFTER SO6000F.

Також хочу зазначити, що після якісного дискування стерні пшениці агрегат не забивається. На мій погляд, за рівних умов, SWIFTER на дві голови вищий, як порівняти з його вітчизняними «колегами».

Я не знаю, які саме технології застосовують під час конструювання та виготовлення цих агрегатів, але все дуже якісно і надійно, естетичний вигляд – просто супер: за рік експлуатації навіть натяку на пошкодження лакофарбового покриття немає!

Окрім компактора, я також маю глибокорозпушувач від BEDNAR, планую придбати посівний комплекс і ще один такий компактор, щоправда більшої ширини захвату. Але все це після війни… – поділився досвідом керівник господарства.

Компактори SWIFTER уже доволі поширені в Україні. Досвід аграріїв свідчить, що це надійне рішення для гарного, якісного передпосівного обробітку ґрунту. Якщо вас зацікавили ці агрегати, звертайтеся за консультацією до офіційних дилерів BEDNAR в Україні або відвідайте сайт виробника.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram