Соняшник за рентабельністю опустився на останнє місце серед олійних культур. Про це повідомляє видання Інфоіндустрія.

Ця тенденція триває впродовж останніх десяти років. За попередніми оцінками, в 2018/19 сезоні за цим показником на перше місце вийшов ріпак, на друге — соя, соняшник — третій.

— Ціни на соняшник дуже пов’язані з цінами на соняшникову олію, а ціни на останню постійно перебували під тиском зниження цін на пальмову олію, якої споживається у світі найбільше. Ціни на соняшникову олію знижувалися аж до кінця листопада 2018-го, відповідно опускалися закупівельні ціни на насіння соняшнику. У вересні вони становили $380 за тонну з ПДВ (EXW Центральний регіон), потім ринок пішов донизу, бо надходив новий урожай, який у підсумку сягнув 15 млн тонн, окрім цього продовжувала падати вартість олії, тож в кінці листопада ціна опустилися до $337, — пояснює Вікторія Блажко, аналітик Агрітел.

Зі слів аналітика, з початку року почався процес відновлення ринку соняшникової олії. Зокрема через сезонне скорочення виробництва пальмової олії та зменшення її запасів. Крім цього став зростати ринок нафти, який дає підтримку рослинним оліям, в наслідок цього почала підвищуватися ціна соняшникової олії, яка стала підтягувати за собою і соняшник. Першого піку ціни на насіння соняшнику сягнули на початку лютого $390, потім відбувся невеличкий спад, однак починаючи з березня, зростання цін і на олію, і на соняшник відновилося. Тож в середині червня було досягнуто ще одного піку: за тонну олії на FOB Одеса давали $700, за тонну насіння $411. Отже станом на початок червня була максимальна ціна.

Далі активність на ринку олії та соняшнику сезонно має знижуватися. Обсяги переробки зменшуватимуться, оскільки більшість заводів зупиниться для проведення профілактичних робіт.

— У новому сезоні, який розпочнеться у вересні, слід очікувати зменшення загального врожаю українського соняшнику орієнтовно до 13,5-14 млн тонн. Але це зниження є не настільки суттєве, щоб вплинути на ринок. До початку сезону виробництво пальмової олії буде набирати обертів, що має призвести до збільшення її пропозиції і запасів та відповідного тиску на ціни соняшникову. Але треба спостерігати за поведінкою цін на соєву олію, вони можуть піти вгору, на тлі можливого зниження врожаю сої в США, — наголошує експерт.

Експерт вважає, що фактором підтримки, який не дає обвалитися цінам на насіння соняшнику, виступає гостра конкуренція за сировину на внутрішньому ринку між переробниками. Вона звертає увагу на те, що різниця між цінами на олію і соняшник постійно скорочується. В 2011 році українська олія на FOB коштувала $1370 за тонну, насіння на EXW Центральний регіон $580, різниця становила $800, сьогодні ціна олії становить $700, а насіння $380, тобто різниця зменшилася на $500, що не могло не позначитися на рентабельності переробки. Якщо ціна олії впала на $670, то насіння лише на $180! І це сталося за рахунок того, що переробники, аби заповнити свої потужності, які вже перевищують 20 млн тонн на рік, вимушені йти на цінові поступки своїм постачальниками сировини. Оскільки зниження рентабельності переробки обмежує підвищення цін на соняшник всередині країни, це говорить на користь зниження посівних площ під олійною культурою. Однак їхнього суттєвого падіння очікувати не варто, тому що виробникам все одно цікаво сіяти соняшник, адже ризики при його вирощуванні менші, аніж для інших олійних культур. Навряд чи сильно знизяться і обсяги переробки. На сьогодні частка України на світовому ринку соняшникової олії становить 60% і Україна має зберігати своє лідерство і надалі. Насіння в минулому сезоні станом на кінець травня експортовано всього 82 тис тонн. Проте тенденція до збільшення обсягів переробки сої та ріпаку має набирати обертів протягом найближчих років, вважає Вікторія Блажко.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram