У минулі роки зростання імпорту сільськогосподарської техніки було обумовлено прагненням провідних виробників до підвищення ефективності та продуктивності в аграрному секторі. Однак, реалії 2022 року внесли досить суттєві корективи та зміни на вітчизняному ринку агротехніки. Насамперед, ці зміни торкнулися асортименту та регіональної товарної переорієнтації основних постачальників і зменшення частки окремих торгових марок на ринку. Однак, спробуємо викласти все це по порядку.

Вітчизняний ринок агротехніки досить динамічний та еластичний до будь-яких коливань на ринку. Він включає 5 важливих сегментів: ринок тракторів, ринок збиральної техніки, ринок машин для сівби та внесення добрив; ринок машин для обробітку ґрунту, ринок запчастин та навісного обладнання.

Перше, на що відреагували дилери та постачальники агротехніки, це девальвація гривні. Оскільки загалом на ринку представлено більшість видів агротехніки імпортного виробництва, то ціни на неї зросли.

По-друге, зменшилася пропозиція на ринку. Загалом за 11 місяців 2022 року зафіксовано спад імпорту всіх видів агротехніки та обладнання на 28% проти аналогічного періоду минулого року.

Олена Пєльтєк, директор ТОВ «БЕРТУ Україна»:

З кінця лютого ринок став на паузу — ніхто не розумів, що робити. 24 лютого завод BERTHOUD у Франції призупинив виробництво машин для України, взагалі відмовив у постачанні агрегатів росії та білорусі. Після 19 березня, коли стало зрозуміло, що обприскувачі потрапили до переліку техніки, яка належить до критичного імпорту, ми повністю відновили постачання в Україну. Наша дистриб’юторська мережа не відмовилася від жодного замовлення. Аграрії готові були забирати агрегати — посіви потребували захисту. Однак, оскільки раніше виробництво машин для України зупинили, то комплектуючі частково розподілили на інших ринках. Це призвело до того, що ми отримали наполовину менше агрегатів, ніж замовляли.

Водночас ринок не змінився і не показував зменшення попиту. Навпаки, повномасштабна війна в Україні дала потужний поштовх для всіх країн світу. Всі ринки, на яких ми присутні, як збожеволіли — відчули, що йде неймовірне зростання цін. У середньому агрегати подорожчали на 20% — такого не було ніколи, дорожчали енергоносії, людські ресурси — це призвело до певної паніки та прискорення розміщення замовлень на виробництві. Практично в травні в нас уже була повністю сформована виробнича книга на 2023 рік, яку зазвичай закриваємо до кінця грудня. Бачимо, що попит зростає — на 200 замовлень маємо лише 100 виробничих місць і опинилися у ситуації обмежених виробничих потужностей. Для того, щоб їх збільшити, проводимо адаптацію та реструктуризацію — це головна відмінність нинішньої ситуації від мирних часів.

Найбільше скоротився імпорт за товарною позицією 8438 «Інше обладнання для промислового приготування або виробництва харчових продуктів чи напоїв, крім обладнання для виробництва рослинних жирів або олій» — на 60% та 8432 «Машини та обладнання для сільського господарства, садові або лісогосподарські для підготовки або оброблення ґрунту; котки для спортивних майданчиків» — на 49% (табл. 1).

Таблиця 1. Оподаткований вітчизняний імпорт агротехніки за товарними позиціями і за кодами УКТЗЕД за січень-листопад 2021 року і 2022 року

Джерело. За даними аналізу митної статистики

Олег Нестеров, координатор комітету техніки УКАБ:

Глобально критерії і запит до техніки не змінився, техніка має бути якісною і ефективно працювати. Загалом структура імпорту (в частині брендів) теж збереглася. Якщо говорити про кількість імпортованої техніки, то тут у зв’язку з війною, складною фінансовою та економічною ситуацією в країні та в бізнесі спостерігаємо різкий спад.

Реалізація тракторів ключових іноземних брендів «просіла» більш ніж удвічі. Аналогічна ситуація із МТЗ.

Водночас, у товарній позиції 8701 «Трактори, за винятком тракторів товарної позиції 8709» обсяги імпорту скоротилися лише на 6%. Загалом вартість імпорту сільськогосподарської техніки та обладнання зменшилася із  1,656 млрд доларів США в січні–листопаді 2021 року до 1,197 млрд доларів США в січні–листопаді 2022 року. Частка тракторів у загальній структурі вартості імпорту всієї агротехніки зросла із 43,6% в січні–листопаді 2021 року до 56,9% в січні–листопаді 2022 року, тоді як за іншими товарними позиціями зафіксовано зменшення їх питомої ваги.

Михайло Кришко, директор BEDNAR в Україні:

— Загалом ринок причіпної с.-г. техніки значно впав, за моїми оцінками не менше ніж на 50% від показників 2021 року.

Якщо говорити про чеського виробника — компанію BEDNAR, то цього сезону ми завезли лише 25% від тих рекордних планів, які у нас були до повномасштабної війни на 2022 рік. Попри це, також завдяки продажу складських залишків, дилери поставили техніки українським аграріям на рівні наших показників 2020 року. Хочу також нагадати, що компанія BEDNAR однією із перших вийшла з ринку росії ще навесні.

Від 2023 року, окрім Перемоги України, очікую також і на поступове зростання ринку — на мою думку, перша шокова реакція вже минула, багато процесів певною мірою стабілізувалися. Віримо в ЗСУ та наших аграріїв!

Якщо аналізувати географію імпорту агротехніки, то за окремими товарними позиціями спостерігаємо таку ситуацію: основними постачальниками за товарною позицією 8432 «Машини та обладнання для сільського господарства, садові або лісогосподарські для підготовки або оброблення ґрунту; котки для спортивних майданчиків» були Німеччина, частка якої на ринку склала 33,33% та США – 18,34% (діаграма 1).

Джерело. За даними аналізу митної статистики Діаграма 1. Структура імпорту агротехніки позиції товару за УКТЗЕД  за кодом 8432 в січні–листопаді 2022 року

Олена Пєльтєк, директор ТОВ «БЕРТУ Україна»:

— Ринок України в середньому поглинає 300 самохідних оприскувачів на рік. Цьогоріч така ємність була досягнута, зменшення попиту не відбулося. Наступного року буде зменшення попиту орієнтовно на 40%, адже частина регіонів України окупована та зруйнована й потребує відновлення. А протягом двох років після перемоги, оскільки очікуємо «план Маршалла» та інвестування в Україну, розраховуємо на технічний бум і хочемо бути до цього готові.

Суттєва проблема, яку ми відчуваємо — це припинення будь-якого фінансування для українських компаній, дистриб’юторів. Вони сьогодні змушені оплачувати всі замовлення за рахунок власних коштів, тобто, не можуть залучити жодні фінансові інструменти. Ми переходимо у режим власного фінансування.

За товарною позицією 8433 «Машини або механізми для збирання, обмолоту сільськогосподарських культур; газонокосарки та сінокосарки; машини для сортування яєць, плодів або інших сільськогосподарських продуктів, крім машин 8437» найбільшою була частка Німеччини, яка становила 41,91% та США – 14,55% (діаграма 2).

Джерело. За даними аналізу митної статистики Діаграма 2. Структура імпорту агротехніки позиції товару за УКТЗЕД  за кодом 8433 в січні–листопаді 2022 року

За товарною позицією 8434 «Установки і апарати доїльні та для обробки молока» імпорт розподілявся між країнами так: питома вага Німеччини становила 28,42%, Нідерландів – 15,48% і Туреччини – 15,13%. Решту становив імпорт із інших країн світу (Діаграма 3).

Джерело. За даними аналізу митної статистики Діаграма 3. Структура імпорту агротехніки позиції товару за УКТЗЕД  за кодом 8434 в січні–листопаді 2022 року

Основний обсяг імпорту за товарною позицією 8435 надходив із Італії — 71,09% (Діаграма 4).

Джерело. За даними аналізу митної статистики Діаграма 4. Структура імпорту агротехніки позиції товару за УКТЗЕД  за кодом 8435 в січні–листопаді 2022 року
Вадим Сав’юк обробляє 50 га землі, 4 га відводить під овочівництво. Фото: Суспільне. Рівне

Вадим Сав’юк, ФГ «Агропоступ», Рівненщина:

— Гадаю, овочівників Рівненщини зараз можна порахувати на пальцях однієї руки. Запит більше на малу техніку, але не завжди можна обійтися маленьким трактором та міжрядним культиватором. Для вирощування моркви потрібно мати потужну фрезу, великого трактора, сівалку точного висіву, гребенеутворювач, а це великі дорогі агрегати, які зазвичай дрібному господарству просто не по кишені. А якщо купувати стару техніку, як ми це робили, то її експлуатація недешево коштує, тому що вона ламається, і у підсумку невідомо що вигідніше: нова чи вживана техніка.

У будь-якому разі купити нову фрезу за 15-20 тисяч євро не можу. Якщо взяти кредит, то маючи 4 га овочів, мені доведеться відпрацьовувати його 10 років. Наростити обсяги вирощування цієї продукції теж нереально, найперше, через дефіцит людського ресурсу. Це замкнене коло: овочівництву для розвитку потрібна потужна нова техніка, але можливості з нею працювати дуже обмежені. Овочі — здебільшого ніша локального виробника, через віддаленість господарств, які ним займаються, кооперація теж відпадає. Зараз для нашого господарства підшукуємо хорошу фрезу. Цю технологічну операцію потрібно закрити якомога якісніше й доступніше.

Овочівництво, як це не дивно звучить, убивають високі ціни на зерно: набагато простіше виростити пшеницю, сою, кукурудзу й мати стабільний прибуток, ніж розраховувати на вдалий овочевий сезон, що трапляється раз на три-чотири роки.

Імпорт іншого обладнання для сільського господарства на 34,11% надходив із Німеччини, 13,58% — із Китаю та 11,36% із Польщі (діаграма 5).

Джерело. За даними аналізу митної статистики Діаграма 5. Структура імпорту агротехніки позиції товару за УКТЗЕД  за кодом 8436 в січні–листопаді 2022 року

Олег Нестеров, координатор комітету техніки УКАБ:

— Попит на вживану техніку через її дешевшу вартість зростатиме. Однак потрібно зважати на те, що з 2024 року в Україні зростають вимоги в частині екологічних стандартів, тому тут можуть бути питання щодо можливості їх введення в обіг в Україні. Загалом, питання введення на ринок б/в тракторів потребують врегулювання і додаткового опрацювання.

Імпорт товарної позиції 8437 «Машини для роботи з насінням, зерном чи сухими бобовими культурами, крім машин, що використовуються на сільськогосподарських фермах» на 35,61% надходив із Туреччини та на 15% із Німеччини  (діаграма 6).

Джерело. За даними аналізу митної статистики Діаграма 6. Структура імпорту агротехніки позиції товару за УКТЗЕД  за кодом 8437 в січні–листопаді 2022 року

Імпорт обладнання для харчової промисловості на 27,80% надходив із Німеччини та на 14,24% із Нідерландів і 13,64% із Італії (діаграма 7).

Джерело. За даними аналізу митної статистики Діаграма 7. Структура імпорту агротехніки позиції товару за УКТЗЕД  за кодом 8438 в січні–листопаді 2022 року

Найбільш цікавий — імпорт тракторів. У цій товарній позиції лідирує Німеччина, продукція якої займає 19,97% усього ринку, а також Польща — 12,96% і Нідерланди — 11,76%, тоді як на інші країни припадає приблизно 55,31% (діаграма 8).

Джерело. За даними аналізу митної статистики Діаграма 8. Структура імпорту агротехніки позиції товару за УКТЗЕД  за кодом 8701 в січні–листопаді 2022 року

Сергій, сайт «Тракторець», м.Тернопіль

— Ринок малої та середньої техніки, а саме тракторів потужністю до 120 к.с., за моїми спостереженнями, зменшився в рази. Загалом наш бізнес відчув десятикратне зменшення замовлень — ідеться про весь асортимент продукції, яку постачаємо. До цього року техніка різних категорій продавалася добре — на всякий товар знаходився свій покупець, ми відзначали велику роль маркетингу, але тепер цей момент не працює, хоча співвідношення категорій плюс-мінус збереглося.

Ярослав Антосів, ТД «Тракторний завод»:

— Дрібні землевласники частіше стали купувати більшу техніку. Якщо раніше купували одноциліндрові до 25 к.с., то тепер беруть 40-50 к.с. і вище. Значну частку ринку, яка до 24 лютого належала білоруським тракторам, цілком зайняли китайські.

Серед інших країн, які останнім часом збільшили постачання тракторів, варто виділити Китай. Імпорт тракторів із Китаю відрізняється від інших напрямків порівняно якісною продукцією за доступною ціною. До того ж, Китай постачає трактори як малого, так і середнього класу потужності, придатні для різних видів сільськогосподарських робіт.

Загалом, попри складнощі, 2022 року агробізнес зберіг інтерес до технічного переоснащення, а відтак імпорт агротехніки хоч і скоротився, однак не критично для розвитку внутрішнього ринку.

Підготував Юрій КЕРНАСЮК,

кандидат економічних наук, експерт-дорадник з аудиту, економіки та управління підприємствами

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram