Погодні умови весни 2023 року достатньо складні. Цьогорічна метеорологічна весна розпочалася доволі рано, ще в третій декаді лютого, коли відбувся стійкий перехід температури повітря через 0°С до її поступового підвищення. У березні відбувалося різке коливання температури від 16°С тепла до 4°С морозу. А от квітень побив усі рекорди – 135-155 мм опадів, коли середньорічній показник – 35-60 мм. У деяких областях лише за одну добу випадало понад 20 мм опадів, що перевищувало рекорд за останні 90 років! Температура повітря у західних областях у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 4-6°С.

Звичайно, що такі умови мали вплив на стан посівів ріпаку, а також на проведення, а правильніше сказати, неможливість проведення перших весняних обробок.

Проблеми, які ми сьогодні спостерігаємо в посівах ріпаку озимого:

 1. Щороку навесні є певний відсоток площ посівів ріпаку, які забур’янені та потребують обприскування гербіцидами. Цього року такий агротехнічний захід провести було дуже складно через надмірну кількість опадів і неможливість зайти в поле. Крім того, цієї весни проблема з бур’янами ускладнюється ще й тим,  що зима була тепла й багато бур’янів не вимерзло. Наслідки будуть, адже засміченість посівів ріпаку бур’янами, як-от: лобода біла, ромашка непахуча, гірчак березковидний, види мишію, грицики, талабан, редька, у кількості 10 шт./м2знижує врожайність на 20%, як порівняти з чистим від бур’янів полем (фото 1, 2).

Фото 1, 2. Засміченість посівів ріпаку озимого бур’янами (весна 2023 р.)

2. Запізніла боротьба з прихованохоботниками, які з місць зимівлі виходять уже за температури +5-6°С, а масовий літ розпочинається за температури +9-12°С. Через 12-14 днів після початку масового виходу з місць зимівлі самиця відкладає яйця у верхівки молодих пагонів ріпаку. Личинки, живлячись, проточують ходи всередині пагонів, унаслідок цього стебло розтріскується уздовж і зигзагоподібно вигинається у вигляді літери S. Через пошкодження судинних провідних пучків рослини розвивають багато бокових пагонів, водночас затримується їх розвиток. У місця пошкодження проникає також патогенна інфекція, викликаючи ураження фомозом, білою і сірою гнилями. Від невчасного контролю прихованохоботників втрати врожаю можуть становити 20-30% і більше.

Фото 3. Личинка прихованохоботника всередині стебла ріпаку

3. Затримка із внесенням фунгіцидів для рістрегуляції спричинила швидкий ріст основного стебла, а бокові пагони розвиваються повільніше. У підсумку це може призвести до нерівномірного дозрівання, а також ураження хворобами. Залежно від гібриду та технології його вирощування, недобір та втрати врожаю, за результатами багаторічних спостережень, можуть становити від 15 до 70% і більше, крім того, значно погіршується якість насіння (фото 4).

Фото 4. Стан посівів ріпаку, коли не внесли фунгіцид для рістрегуляції: витягування основного стебла, прискорене цвітіння, немає галуження бокових пагонів

4. Значне розтріскування стебел ріпаку, що є воротами для хвороб (фото 5, 6). Як наслідок, втрати врожаю можуть становити 1 т/га і більше, особливо якщо не провести якісного фунгіцидного захисту.

Фото 5. Розтріскування стебел ріпаку через надлишок вологи та перепади температур

Бакові суміші як рішення

В умовах, коли вчасно провести обприскування неможливо, зсуваються терміни внесення певних препаратів і виникає потреба робити багатокомпонентні бакові суміші. Цього року в низці господарств спостерігаю ситуації, коли в разі неправильного змішування випадає осад, пластівці, утворюється сильна піна. Ще частіше буває інша проблема, коли ми не спостерігаємо ознак проходження хімічної реакції, але якість і ефективність суміші втрачається. Звичайно, що це складна та широка тема, яка потребує окремої уваги. Сьогодні ж хочу дати приклад порядку змішування дуже поширеної бакової суміші для обприскування посівів ріпаку.

Саме в такому порядку потрібно змішувати препарати, щоб не було осаду й не втрачалася ефективність діючих речовин:

 1. Сульфат магнію
 2. Бор
 3. Фунгіцид
 4. Інсектицид (піретроїд)
 5. Прилипач

Встигнути все – не втратити рік!

Ситуація, коли постійні дощі не дають можливості вчасно проводити обприскування, на сьогодні є в кожному господарстві. Все це ускладнює планування робіт обприскувачів, призводить до втрат урожаю, оскільки зсунуті терміни – усе потрібно робити відразу.

Виходом із такої складної ситуації, коли можна втратити свій урожай і рік часу, є наявність у господарстві самохідного обприскувача, що дає можливість швидше реагувати на проблему та реально її вирішити.

Однією із найбільш вдалих моделей самохідних обприскувачів на ринку є BERTHOUD Raptor – вам не потрібно вибирати між продуктивністю і якістю обприскування.

Переваги самохідного обприскувача Raptor від французької компанії BERTHOUD:

 1. Збільшення швидкості руху: замість традиційних 10-12 км/год Raptor здатен якісно працювати на швидкості 18-20 км/год.
 2. Гарантована стабілізація штанги: у конструкції BERTHOUD Raptor за стабілізацію штанги AXIALE, яка має здатність до самовирівнювання, відповідає унікальний принцип наближеності точки рівноваги до центру ваги штанги.
 3. Запатентований відцентровий насос OMEGA: забезпечує точні норми виливу на високій робочій швидкості. Водночас насос має дуже просту надійну конструкцію, призначену для тривалої багаторічної експлуатації. Виготовлені із високоякісного чавуну корпус насоса та турбіни, дають змогу вносити практично всі види КАС та РКД.
 4. Система автоматичного контролю висоти штанги Boom Control: призначена для підвищення точності обприскування на полях із нерівним рельєфом та водночас на високій робочій швидкості. Висота крил штанги над рівнем поля завжди є однаковою, що забезпечує гарантовано рівномірне та точне покриття посівів робочим розчином.
 5. Raptor – універсальна машина – має найширший діапазон робочої висоти штанги – від 50 см до 315 см. Високий кліренс (до 180 см) дає змогу якісно проводити обробку високорослих рослин у пізні фази вегетації та десикацію.

Ця весна принесла складні випробування аграріям, але ті господарства, які мають продуктивні самохідні обприскувачі, сьогодні відчувають себе значно впевненіше й уже тепер мають більш захищені посіви. Кожен вирішує для себе, але пам’ятаємо, що в агрономії ціною помилки може бути втрачений рік.

Боротьба за врожай триває…

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram