— Без відшкодування ПДВ експорт олійних у непереробленому вигляді фактично втрачає свій економічний сенс — рентабельність такої діяльності суттєво знижується, — прокоментував Леонід Тулуш, завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».

За його словами, приваблива, на перший погляд, ідея: зламати чинну негативну практику поставки олійних у непереробленому вигляді, перестати розглядати аграрний сектор України як сировинний придаток інших країн тощо, — може призвести до непередбачуваних наслідків.

За оцінками науковців Інституту аграрної економіки, прийнята норма змінить чинні порядки на ринку олійних культур, що формувались еволюційним шляхом багато років.

NB: Частка трьох олійних культур — соя, соняшник, ріпак, для яких передбачено зміну режиму оподаткування експортних поставок, у загальній посівній площі в останні роки динамічно зростала і у 2017 році сягнула близько 40%. При цьому їх частка у загальних доходах сільгосппідприємств від рослинництва кілька років поспіль перевищує 42%, а загальному обсязі прибутків — 51%.

Насіння соняшнику у непереробленому вигляді практично не експортується, тому на відповідному сегменті ринку олійних суттєвих змін не передбачається. Натомість левова частка виробленого обсягу сої та ріпаку експортується саме у непереробленому вигляді — прогнозовані значення за 2017 рік очікуються на рівні понад 75% по сої та 93% — по ріпаку.

Із скасуванням дії нульової ставки ПДВ при експорті олії, ріпаку та соняшнику постає реальна загроза втрати напрацьованих ринків збуту олійних культур у непереробленому вигляді, адже зарубіжні партнери будуть не готові «переключитись» на придбання вже обробленого продукту — з втратою частини своєї доданої вартості. У такому випадку наслідки для галузі можуть бути взагалі катастрофічними — може виникнути криза перевиробництва із відповідним ціновим обвалом, а соя та ріпак можуть надовго зникнути із українських полів.

Але це все тенденції на майбутнє. А вже сьогодні починають втрачати сільгоспвиробники. Адже закупівельні ціни на сою та ріпак очікувано знизяться: переробники явно не запропонують ту ж ціну, що пропонували трейдери.

Крім того, у разі зменшення посівів під соєю та ріпаком, під які нині задіяні значні площі, може збільшиться пропозиція на ринку інших сільгоспкультур, що може обвалити на них ціну та обумовити втрату доходів сільгосппідприємств. А ринок можуть заполонити соя та ріпак, вирощені у «сірій зоні» — у суб’єктів, які не є платниками ПДВ. Тому у експортерів відповідних продуктів не буде виникати вхідного ПДВ, який необхідно буде заявляти до відшкодування з бюджету, і відповідні операції матимуть економічний сенс.

Наразі народні депутати — члени Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин — підписали заяву та працюють над розробкою відповідних змін до Податкового кодексу України з метою врегулювання порушеного питання та наполягають на необхідності негайного розгляду відповідного законопроекту Комітетом з питань з питань податкової та митної політики та включення його до порядку денного сесії Верховної Ради України та невідкладного розгляду парламентом в четвер, 21 грудня.

У заяві депутати наголошують, що скасування бюджетного відшкодування податку на додану вартість при експорті олійних культур нанесе велику шкоду сільському господарству України, адже призведе до падіння закупівельних цін на них, що вже почало відбуватися на наступний же день після ухвалення цієї поправки.

— На сою вже зняли ціну на 50 грн. І з 1 січня обіцяють зменшення ціни ще на 10-15%. Так що ця ситуація вже на нас позначилася. Зараз я думаю продати 500-600 т, бо я знаю, що ціна після нового року впаде, а долар і, відповідно, ціни на мінеральні добрива — піднімуться. То треба зараз продати хоч трохи, щоб добривами запастися. А тоді вже, що буде, — розповів фермер із Сумщини, директор ТОВ «Беєво» Іван Сало у коментарі Kurkul.com

Загальні втрати аграріїв становитимуть декілька мільярдів гривень. Крім того, скасування відшкодування ПДВ при експорті відповідних олійних культур є грубим порушенням зобов’язань, взятих Україною при вступі до СОТ і підписання  Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом.