Поговоримо про швидкість обприскування. Якщо ви вважаєте, що швидкість руху агрегата більше ніж 12 км/год шкодить якості обприскування, то ця стаття для вас.

Чинники, що впливають на ефективність ЗЗР

Обприскування потрібно здійснювати суворо за показаннями, обов’язково зважаючи на економічний поріг шкідливості, ступінь розвитку хвороб рослин і рівень поширення бур’янів. Також варто брати до уваги прогноз погоди, для вимірювання показників якої, зокрема, температури та швидкості руху повітря, потрібно використовувати об’єктивні методи.

До чинників, що впливають на технічну ефективність засобів захисту рослин належать:

  • температура повітря і швидкість вітру на момент обприскування;
  • вологість повітря;
  • ризик випадання опадів після внесення ЗЗР;
  • поява роси на рослинах;
  • сонячна інсоляція;
  • норма витрати робочого розчину;
  • жорсткість і pH води, яку використовують для приготування робочого розчину;
  • восковий наліт на листках;
  • загальний стан посіву.

Температура. Всі роботи з пестицидами рекомендовано здійснювати у ранні ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години за мінімальних висхідних повітряних потоків. Як виняток, допустимі обробки у денні години в похмурі та прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 0С. У цей період відбувається активний фотосинтез і дихання у рослин.

За високої температури повітря інтенсивність фотосинтезу знижується, продихи закриваються, проявляється вплив захисного воскового нальоту. Залишаючись на поверхні надземних вегетативних органів, під дією високих температур препарати швидко розкладатимуться. Висока температура та відносно низька вологість повітря призводить до активного випаровування вологи у рослин.

Високі денні температури та низька вологість повітря знижує проникність кутикули листків, збільшує товщину воскового шару – з метою запобігання транспірації води. Це негативно впливає на технічну ефективність дії пестицидів системної дії, а також на здатність крапель рідини утримуватися на рослинах. За умов підвищеної сонячної активності деякі види шкідників (довгоносики, щитоноски, мертвоїди, гусениці лучного метелика, совок) ховаються у ґрунт, у затишних місцях, скручують листя, обплітають його павутиною тощо, що ускладнює їх контроль. Для знищення таких шкідників обприскування рекомендовано здійснювати ввечері, збільшуючи норму витрати робочої рідини, направлено обприскувати рослини, застосовуючи препарати з тривалим періодом дії.

Високі денні температури та інтенсивне сонячне освітлення впливає на технічну ефективність фосфорорганічних і пиретроїдних препаратів – під їх дією вони швидко (2-5 днів) розкладаються на нетоксичні для комах сполуки. Зокрема пиретроїдні препарати (цигалотрин, біфентрин, перметрин, циперметрин, дельтаметрин, флувалінат, цифлутрин, ціклопротрін, етофенпрокс) втрачають ефективність за температури повітря +250С внаслідок швидкого розпаду. За таких умов до препарату потрібно додавати спеціальні сурфактанти, які забезпечуватимуть утримання крапель інсектициду на листковій поверхні.

Вологість повітря менше 60% під час обприскування, а також наявність роси під час обприскування та через 2-3 години після, призводитимуть до підвищення випаровування робочого розчину та зниження технічної ефективності засобів захисту рослин.

Швидкість вітру. Для рівномірного розподілу робочого розчину та запобігання його знесенню, є допустимим обприскування за швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне).

Залежно від ЗЗР, для збереження технічної ефективності  обприскування вибирають оптимальні розпилювальні пристрої, призначені для розпилення робочої рідини на дрібні краплини для нанесення на рослини.

Швидкість руху обприскувача

Традиційно рекомендована швидкість руху обприскувача – у межах 10-12 км/год.  Штанга обприскувача має бути розташована на висоті 50 см від рослин або поверхні ґрунту. Водночас під час обприскування швидкість руху може збільшуватися або зменшуватися залежно від складності рельєфу та конфігурації поля.

З метою забезпечення високої якості обприскування, мінімізації витрат на засоби захисту рослин, а також недопущення забруднення навколишнього середовища, запроваджують дієві конструкційні та технологічні рішення. Це, зокрема, комп’ютеризація та технології точного землеробства.

На сьогодні виробники техніки обладнують обприскувачі електронною системою контролю і регулювання норми виливу робочої рідини. Це забезпечує:

  • автоматизоване регулювання та дотримання норми витрати на одиницю площі;
  • призупинення подачі робочої рідини до штанги;
  • автоматичне відключення окремих секцій штанги;
  • автоматичне посекційне відключення або відключення окремого розпилювача у разі, якщо відбувається перекриття посіву під час обприскування, і включення для обприскування ще необроблених ділянок посіву, що запобігає подвійному внесенню та не допускає пропусків у ході обприскування;
  • контроль оператором усіх основних параметрів обприскувача.

Електронна система передбачає можливість попередження про виникнення відхилень у роботі (посилає акустичний сигнал), забезпечує повний контроль і облік робочого процесу обприскувача, відображає карту поля з позначенням ділянок, які оброблені та необроблені, що доцільно під час обприскування країв поля, фіксує площі, які вже обприскані, дату і час початку та закінчення робіт тощо.  Електронна система контролю має функції запам’ятовування кількості проходів, пройденого шляху і площі оброблених полів, що доцільно для аналізу витрат пестицидів, сигналізації про кінець поля та забезпечення автоматичного обробітку клинів.

Обладнання електронною системою контролю і регулювання норми виливу робочої рідини забезпечує повну автоматичну підтримку раніше виставленої норми витрати рідини незалежно від швидкості руху агрегата. Додаткове налаштування GPS-приймача тільки покращуватиме параметри показників роботи. Водночас на поворотах норма внесення зберігатиметься по всій штанзі.

NB: Завдяки інноваційності сучасних обприскувачів удосконалюються технологічні характеристики машин для захисту рослин. Зокрема, це стосується можливості підвищення робочої швидкості руху агрегата. Замість традиційних 10-12 км/год робоча швидкість руху агрегата може становити 18-20 км/год. Збільшення робочої швидкості не впливає на якість обприскування, надійність захисту рослин від шкідників, хвороб і бур’янів покращується.

Переваги швидкісного захисту посівів

Завдяки роботі агрегата з робочою швидкістю руху на рівні 18-20 км/год стає можливою обробка сільськогосподарських посівів на значно більшій площі, зокрема, вранці, у рекомендовані години (до 10 години), коли відбувається активний фотосинтез і дихання рослин. Діючі речовини ЗЗР матимуть сприятливі умови для безперешкодного транслокування рослинами, що необхідно для ефективного контролю шкідливих об’єктів. Крім того, це сприяє уникненню негативних явищ, як-от випаровування та розкладання препаратів з листкової поверхні під дією високої температури повітря та сонячної активності. За таких умов препарати системної дії розкриватимуть повністю свій потенціал. Адже, дія системних препаратів залежить від фізіологічного стану рослин, оскільки діючі речовини мігрують рослиною разом із її соком. Якщо тургор у рослин знижується, технічна ефективність препаратів також може знижуватися.

NB: Рухаючись із швидкістю 18-20 км/год, є можливість розрахувати час і здійснити обприскування пестицидами за менший проміжок часу, наприклад, за 1-4 години до підвищення температури повітря до +27-28°С, коли фізіологічна активність рослин знижуватиметься. Цього часу достатньо для прояву технічної ефективності пестицидів і забезпечення контролю  шкідливих об’єктів на якісно високому рівні.

Інсектициди

Зокрема, це стосується деяких препаратів (наприклад, пиретроїдів). Не допустивши обприскування ними до початку активного впливу УФ випромінювання та високих температур, збережете їх довготривалий ефект. На сьогодні інсектициди із групи синтетичних пиретроїдів становлять 80-90% від загального асортименту, на відміну від хлорорганічних і фосфорорганічних сполук, вони ефективні з меншими нормами витрати (у межах 100-200 г/га), але їх технічна ефективність вища.

Фунгіциди

З метою отримання високої технічної ефективності, фунгіциди потрібно застосовувати до ураження аерогенною (повітряною) інфекцією, яка має властивість швидко і масово поширюватися. Пам’ятайте про те, що зовнішні ознаки хвороби, які стали помітними, можуть свідчити, що оптимальний строк обприскування вже був пропущений.

NB: Завдяки швидкості руху агрегата на рівні 18-20 км/год є можливість ліквідувати поширення аерогенної (повітряної) інфекції в стислі строки, обробивши фунгіцидами значні площі посівів, не порушуючи якості покриття вегетативних органів рослин робочою рідиною, контроль за якою здійснюється в електронний спосіб. Адже фунгіциди системної дії важливо застосувати до початку інфікування тканин рослин-живителів.

Гербіциди

Швидкість руху обприскувача під час застосування гербіцидів у окремих випадках має вирішальне значення. Запізнення зі строками обробки, особливо упущення найбільш чутливої до препарату фази розвитку бур’янів, призведе до суттєвого зниження технічної ефективності препаратів і навіть застосування максимальних норм не дасть очікуваного ефекту. Більшість рослин бур’янів до часу такого внесення гербіцидів уже набудуть різного ступеня фазової резистентності до їх дії. Особливо зростає рівень резистентності дводольних видів бур’янів до дії гербіцидів після формування рослинами чотирьох листків. Забезпечити їх загибель за допомогою гербіцидів у такі фази стає неефективним і нераціональним. Обприскування посівів доцільно здійснювати, коли більшість сходів бур’янів перебуває у фазах сім’ядоль – двох листків.

NB: Маючи шанс здійснювати обприскування на швидкості 18-20 км/год, стане можливим зберегти  регламентовану технічну ефективність, зокрема, гербіцидів, які не можна застосовувати за низьких або високих температур повітря (нижче +100С або вище +250С), економлячи час на обробку.

До того ж, робочий розчин не допустимо зберігати більше доби через втрату ефективності діючих речовин гербіцидів, розчинених у ньому. Контроль робочого процесу обприскувача та точності виливу робочої рідини забезпечить використання робочого розчину в рекомендований строк у повному обсязі.

За умов пізньої затяжної весни, коли строки внесення гербіцидів зміщуються, для оперативного вирішення проблеми усунення забур’яненості доцільним буде мобільне обприскування посівних площ у стислі строки, особливо це буде актуальним на великих посівних площах.

Збільшення робочої швидкості руху агрегата під час обприскування важливо в умовах нестабільних погодних умов, коли прогнозують опади, а відкладати обробку немає можливості. За простого розрахунку можна планувати обробку посівів, вклавшись у рекомендований період, за три години до дощу.

Сьогодні все наполегливіше рекомендують звертати увагу на стресовий стан рослин, який може спричиняти надміру жарка погода, в яку обприскування здійснювати недоцільно. Орієнтуючись на метеорологічний прогноз, ураховуючи швидкість руху агрегата 18-20 км/год, можливо розрахувати час на обробку, уникнувши цього негативного погодного явища.

Читайте також: Боротьба зі злаковими бур’янами в посівах соняшнику: фітотоксичний вплив грамініцидів на рослини

Важливу роль відіграватиме обробка максимально більших посівних площ за рахунок швидкості обприскувача під час застосування десикантів, яким властиво під дією УФ випромінювання швидко розкладатися.

Не можна недооцінювати мобільність обприскування в умовах, коли в господарствах спостерігається значне навантаження на обприскувачі через збіг та/або накладання обробок гербіцидами, фунгіцидами та інсектицидами. Швидкісне виконання агрегатами своєї функції дасть можливість розвантажити обприскувачі, здійснити максимально можливий обсяг робіт за коротший термін.

Забезпечуючи мобільність обприскування на швидкості 18-20 км/год, аграрії матимуть змогу здійснити обприскування пестицидами у стислі строки, що є важливим чинником, який впливає на збереження та якість урожаю.

BERTHOUD – обприскувач, який зробить усе якісно та вчасно!

Розглянемо конструктивні особливості однієї із найбільш вдалих моделей самохідних обприскувачів на ринку – BERTHOUD Raptor, розрахованого якраз на високоточний швидкісний захист посівів. Така можливість досягається завдяки комплексним рішенням.

Стабілізація штанги

Мова, зокрема, про таку необхідну умову якісного обприскування, як гарантована стабілізація штанги. В конструкції BERTHOUD Raptor за стабілізацію штанги AXIALE, яка має здатність до самовирівнювання, відповідає унікальний принцип наближеності точки рівноваги до центру ваги штанги. Ми недаремно вжили слово «унікальний», оскільки підвіска в центрі мас абсолютно виключає рух штанги збоку вбік. У штанги з маятниковою підвіскою саме це є найбільшою проблемою, а також у «маятника», чим вище піднята штанга, тим сильніше горизонтальне розгойдування.

Збереження рівноваги та розташування штанги AXIALE паралельно до поверхні поля забезпечується за допомогою чотирьох пружин, котрі здійснюють постійну корекцію її положення. Своєю чергою корекція нахилів за допомогою гідроциліндра відбувається шляхом впливу на стабілізатор, що «плаває», до якого прикріплені пружини. Нарешті пара амортизаторів забезпечують кінцеве гасіння коливань.

Обприскувач BERTHOUD Raptor зі штангою AXIALE так само ефективно працює на схилах. Штанга фактично самотужки обертається в потрібному напрямку на нерівному рельєфі, оскільки її центр ваги розташований на вертикалі осі обертання, незалежно від поперечного нахилу рами обприскувача. Це запобігає зміщенню центральної рамки штанги, так як це відбувається в більшості моделей обприскувачів інших виробників. Натомість штанга BERTHOUD Raptor точно копіює рельєф поля, чому додатково сприяє гідроциліндр зміни кута штанги, із виключенням хитання чи надмірної вібрації. Власне це дає змогу провадити точне внесення препаратів на високій робочій швидкості, навіть на полях із нерівним рельєфом.

Система автоматичного контролю висоти штанги

Вкрай важливим чинником, котрий додатково посилює перевагу ідеальної стабілізації штанги, є наявність у BERTHOUD Raptor системи автоматичного контролю висоти штанги – Boom Control – у варіаціях Total Control чи Active Roll. Перша версія рекомендована для використання зі штангами довжиною понад 28 м, друга – понад 33 м.

Унікальна система Active Roll не має сьогодні аналогів на світовому ринку. Вона призначена для підвищення точності обприскування на полях із нерівним рельєфом та водночас – на високій робочій швидкості. Ця технологія регулює висоту, кут нахилу та змінювану геометрію штанги за допомогою датчиків кута нахилу та ультразвукових датчиків. Вирівнювання штанги здійснюється за допомогою гідроциліндра кута штанги. Висота крил штанги над рівнем поля завжди є однаковою, що забезпечує гарантовано рівномірне та точне покриття посівів робочим розчином.

Варто звернути увагу й на три режими роботи системи автоматичного контролю висоти штанги Boom Control:

Режим «Ґрунт» – для полів, де немає сходів рослин, наприклад, для внесення ґрунтових гербіцидів чи КАС. Датчики враховують найнижчу точку та найдовшу хвилю.

Режим «Культура» – активується, коли поле повністю вкрито рослинами, приблизно однаковими за висотою. Датчики враховують найвищу точку та найкоротшу хвилю.

Змішаний режим – застосовується в тому разі, якщо на полі існують прогалини, або ж самі посіви вкрай нерівномірні за висотою (наприклад, ріпак). Кожен датчик бере до уваги найвищу та найнижчу точки, щоб визначити товщину рослинного покриву.

Високопродуктивний насос

Звісно ж, швидкісне обприскування із рівномірним покриттям культури багато в чому залежить від конструкції насоса обприскувача та продуктивності його роботи. У BERTHOUD Raptor за це відповідає запатентований відцентровий насос Omega, котрий забезпечує значні норми виливу на високій робочій швидкості. Насоси мембранного чи поршневого типу не здатні забезпечити цей момент.

До того ж, Omega водночас має дуже просту надійну конструкцію, призначену для тривалої багаторічної експлуатації. Виготовлені із високоякісного чавуну корпус насоса та турбіни, дають змогу вносити практично всі види КАС та РКД.

Omega – це двотурбінний насос із подвійним ефектом відцентрової сили, де кожна робоча камера виконує окремі функції із конкретним значенням тиску. Під час роботи одна турбіна забезпечує циркуляцію (змішування), інша – процес обприскування, що підвищує продуктивність, а також збільшує ресурс насоса.

Продуктивність роботи відцентрового насоса Omega за показника 0 атмосфер становить 800 л/хв, а 3 атмосфери – 550 л/хв, що включає одночасне ретельне змішування води із препаратом у баку.

Підтверджена на практиці і математично вивірена норма виливу обприскувача BERTHOUD Raptor із 36-метровою штангою на швидкості 25 км/год становить майже 300 л/га. Цього більш ніж достатньо для внесення усіх видів препаратів. До того ж, ця швидкісна технологічна операція здійснюється із максимально можливою точністю внесення.

Ігор СТОРЧОУС, канд. с.-г. наук, експерт із захисту рослин

Петро ТЕРЕН

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram