«Земля належить українцям. У моделі, яку пропонуємо ми з урядом, купувати чи продавати землю зможуть тільки українські громадяни та українські компанії. Страшилки про китайців, про арабів чи про інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами – це маячня. Земля – це власність громадян, але у них повинне нарешті з’явитися не гібридне, а повноцінне право власності на свою рідну землю», – сказав Президент Володимир Зеленський на конференції щодо реформи управління земельними відносинами «Земля як фактор розвитку українського села», яка сьогодні проходить у Києві.

Як зазначають джерела, Президент доручив Кабміну до 1 жовтня 2019 року подати у Верховну Раду законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення. Парламент має ухвалити його до 1 грудня.

Передбачається, що ринок з можливістю легальної цивілізованої купівлі-продажу сільськогосподарської землі запрацює з 1 жовтня 2020 року.

Що про це думають фахівці ринку?

Так близько до зняття мораторію ми ще не були. Його буде знято. Це точно. І це, звичайно, дуже сильно змінить ринок. Що стосується фермерства та компаній, то для будь-якої гарної компанії, фермера найвища цінність це земля. Ми завжди хочемо володіти тією землею, яку ми обробляємо на довгострокових умовах. І для держави це також має бути пріоритетом № 1 саме фермер, який обробляє землю, має мати можливість володіти цією землею. Я думаю, що потрібно, по-перше, відкрити ринок для українців. Мати якісь обмеження, тому що це трохи припинить махінації, коли можна під одну фізичну особу купити будь-яку кількість землі. Так робили всі країни Європи і це проходили. У Європі майже немає країни, де не було б обмежень. Хорватія, Угорщина, Литва, Польща… 500 га в одні руки, володіння землею тоді, коли ти займаєшся агровиробництвом, маєш вищу освіту у цій галузі, володіння тільки для громадян ЄС і т.д. Я думаю, що дуже було б мудро з нашого боку відкрити ринок для українців. На перехідному етапі зробити певні обмеження, а можливо, допустити ті компанії, які вже обробляють землю, які є українськими компаніями. Подивитись, який є попит, який можливий продаж.. Приміром, скільки людей взагалі захочуть продати землю? І тільки після того, вести переговори з ЄС, щоб вони відкрили нам квоти (аби ми не вичерпували їх за 3 місяці), аби був вільний рух зерна в ЄС і можливо вже потім, через 5 років, відкрити ринок землі для фізичних осіб з ЄС. Але точно не з першого дня, бо це створить хаос, заведе на ринок спекулянтів, які нічого спільного з сільським господарством не мають, відзначила генеральний директор холдингу «Агро-Регіон» Катерина Рибаченко.

Я повністю підтримую зняття мораторію і відкриття ринку землі в Україні. Насправді, це питання назріло. Його потрібно було вирішувати ще 20 років тому. Ринок землі допоможе вирішити багато питань. У тому числі питання фінансування сільського господарства, приміром, землю можна буде здавати під заставу. Друге це залучення інвестицій. Третє це розвиток сільської місцевості. Як на мене, питання ринку землі потрібно вже вирішити і, не зважаючи на всі ті ризики, які існують, я повністю підтримую земельну реформу, сказав президент УКАБ, генеральний директор «ІМК» Алекс Ліссітса.

Я «за» зняття мораторію на продаж землі і за відкриття ринку. Бо це взагалі можливість розвивати землю і агробізнес. Це також можливість робити довгострокові стратегічні проєкти і у подальшому вкладатись у розвиток даного напряму. Моя позиція і позиція компанії, яку я представляю нерозривно пов’язані. Ми є органічними виробниками. З цього випливає, що компанія протягом останніх років дуже багато проінвестувала у те, щоб зробити з полів, які оброблялись за традиційною технологією, саме органічне виробництво. Це означає, що великі інвестиції були вкладені у саму технологію, підвищення кваліфікації і навчання агротехнологічних служб. Найбільше інвестицій було зроблено в агротехніку, а також у складські приміщення, які мають бути сертифіковані під зберігання органічної продукції. Для нас відкриття ринку є абсолютно логічним і економічно обґрунтованим явищем. Але ми б хотіли, аби були надані пріоритетні умови викупу землі для органічних виробників, задля того, аби органічний сектор мав можливості зберегти своє виробництво і розвиватись на благо нашого населення і країни. Земля для нас уже є активом. Крім того, не хотілось би конкурувати не так з іноземцями, як з іншими країнами, які мають значні інвестиційні можливості купити землю задля забезпечення продовольчої безпеки своїх країн. Ліберальний сценарій всім без обмежень це для нас занадто, наголосила керівник відділу маркетингу агропромислової групи «Арніка» Анастасія Білич.

В Україні найближчим часом запустять ринок землі це очевидно і невідворотно. Всі це розуміють. І у зв’язку з цим однозначно виросте собівартість управління земельним банком і та EBITDA та маржинальність, яка є сьогодні і так не надто велика, буде меншою. Буде більше челенджів. І челендж для всього ринку, як мені здається, це максимально швидко навчитись управляти собівартістю, впливати на рентабельність у тому числі за допомогою новітніх технологій і більш відповідально та системно підходити до управління своїм бізнесом, сказав засновник компанії «SmartFarming» Артем Бєлєнков.

Підготувала Ірина Прохорчук