Вирощування та переробка соняшнику є ключовими галузями української економіки, забезпечуючи понад 10% всього українського експорту. Частка України у світовому виробництві соняшникової олії становить 30%, експорту близько 50%.

Світовий ринок

Після десятиліття зростання, протягом останніх п’яти років урожай соняшнику в Україні стабілізувався на рівні 12-15 млн тонн.

Згідно з офіційною статистикою у 2020 році Україна зібрала 13,1 млн т соняшнику (при цьому за даними найбільшого українського переробника компанії Кернел урожай склав 14,2 млн тонн), що на 2,1 млн т менше позаторішнього результату. Виробництво соняшникової олії в поточному сезоні за оцінками USDA має скласти 5,9 млн т (7,3 млн тонн рік тому).

Україна продовжує робити величезний вплив на весь світовий ринок. У поточному сезоні загальне світове виробництво соняшникової олії оцінюється на рівні трохи понад 19,3 млн тонн.

Очікується, що в поточному маркетинговому році частка України в загальному світовому виробництві соняшникової олії складе 30%, у світовому експорті близько 50%. Іншими найбільшими експортерами на світовому ринку є Росія (частка в загальному світовому експорті 25-30%) і Аргентина (5-10%).

Основними країнами-імпортерами соняшникової олії є Індія, Китай і ЄС.

Вирощування соняшнику в Україні

Впродовж останнього десятиліття соняшник є однією з найприбутковіших культур для українських фермерів. З одного боку, соняшник більш стійкий у порівнянні з іншими культурами до нестачі вологи в ґрунті, з іншого стійкий попит на насіння з боку переробників. ЯК наслідок посівні площі соняшнику в Україні збільшилися до 6 млн га.

Південні, східні й центральні області історично є базовими для вирощування соняшнику в Україні. У цих регіонах частка соняшнику в сівозміні фермерів стабільно становить понад 30%. Так, у 2020 році основними областями виробниками соняшнику (з точки зору посівних площ) були Кіровоградська (610 тис. га, соняшник займав 38% від загальних посівних площ), Дніпропетровська (622 тис. га, 34%), Харківська (600 тис. га, 36%).

З огляду на, що ці регіони є досить посушливими (щодо інших регіонів України), а також те, що 35% це досить велика частка для соняшнику з точки зору сівозміни, на нашу думку, в майбутньому не варто очікувати ні зростання посівних площ, ні врожайності в цих регіонах.

У 2020 році врожайність в основних регіонах вирощування соняшнику склала 1,5-1,8 т/га в порівнянні з середніми по Україні 2,03 т/га (Харківська область була тут винятком при врожайності 2,27 т/га).

Внутрішнє споживання й експорт соняшникової олії

Споживання соняшникової олії в Україні протягом останніх років становить близько 500 тис. т (лише 10% від виробництва), весь інший обсяг йде на експорт.

Українське виробництво й експорт соняшникової олії 2021

Провідними експортерами української олії можна адресувати ті ж “Кернел”, “Бунге” і МХП. 70% експорту олії проходить через порти Миколаєва, Іллічівська і Південного, кількість портових терміналів понад 15.

З 2015 року і по середину 2020 року ціни на українську соняшникову олію коливалися в межах $ 650-800 за 1 тонну з певною тенденцією до зниження. Однак, починаючи з останнього кварталу 2020 року і по кінець першого кварталу 2021 року, ціни пішли вгору, і на кінець березня 2021 року досягли більш ніж $ 1500/т.

Висновок

Україна залишається ключовим світовим виробником соняшникової олії, рентабельність вирощування соняшнику фермерами залишається високою, при цьому прибутковість переробників в останні роки залишається відносно низькою.

За матеріалами Shareuapotential

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram