«Чорне золото» – у багатьох країнах цей вираз асоціюється з нафтою, але не в Україні, у нас – це ріпак. Високі ціни протягом багатьох років та попит, який дозволяв навіть з поля продати насіння чорного кольору й дали назву «чорне золото» для ріпаку. Наразі ми активно збираємо вирощений ріпак із наших полів. Час від виходу рослин зі зими до сьогодні промайнув, як одна мить. Тепер усі наші думки про одне: щоб якнайшвидше наші землі були звільнені й ми далі мали змогу спокійно працювати, розвиватися, разом створювати нові високоякісні гібриди та впроваджувати нові технології у вирощуванні сільськогосподарських культур.

Цими днями більшість аграріїв зайняті збором урожаю озимої групи культур. До цієї ж групи належить і озимий ріпак, якому присвячена наша розмова. На сьогодні це одна з трьох основних технічних культур, що культивують на території України. Оскільки до початку посівної кампанії 2022 лишаються лічені дні, хочеться згадати основні технологічні моменти у вирощуванні цієї культури.
Розпочнемо ми з попередників під озимий ріпак. Уже, мабуть, усі виробники звикли, що в сучасних сівозмінах ріпак сіють після озимої (пшениця, ячмінь) та/або ярої (пшениця, ячмінь) зернової групи. Практика показує, що це є основні попередники під нашу культуру в умовах сучасного господарювання. Велику увагу звертайте на подрібненість соломи та її рівномірне розміщення на полі. Солома, подрібнена до 5 см, дасть змогу її якісніше заробити в ґрунт, не будуть утворюватися повітряні подушки, в яких під час посіву не буде зависати насіння і в подальшому не проростати. Також пам’ятаймо, що для якісного розкладання соломи в ґрунті потрібен азот, тому варто внести його по 10 кг д.р. на кожну тонну соломи. Такий агроприйом забезпечить правильний баланс азоту та не викликає азотного голодання в наступної культури на початкових етапах розвитку.
Не менш важливе питання – це обробіток ґрунту під посів. За оптимальних умов, найкращим обробітком є глибока оранка та передпосівна культивація на глибину загортання насіння, але на сьогодні можна сміливо говорити про інженерний крок уперед. Я маю на увазі сучасні посівні комплекси, які дають змогу за один прохід агрегата вирішити питання посіву з максимально точним розкладанням насіння на посівній площі. Сьогодні це є достатньо гострим питанням на фоні високих цін на ПММ. Потрібно розуміти, що селекціонери всього світу також не стоять осторонь. Великий портфель гібридів озимого ріпаку InVigor® дає змогу підібрати посівний матеріал під будь-яку технологію обробітку ґрунту, тобто від традиційної оранки, за мінімального обробітку ґрунту до прямого посіву.
Наступне питання не менш важливе – це норма висіву озимого ріпаку. Відвідуючи поля з посівами ріпаку, ми й досі дуже часто зустрічаємо посіви з густотою 600–700 тис./га гібридного насіння – це нераціональне використання посівного матеріалу та коштів на нього. Рослини озимого ріпаку мають високу компенсаторну здатність, тобто високу здатність до галуження бокових пагонів та утворення на них стручків. Постійно проводячи випробування свого портфоліо з різними нормами посіву та шириною міжрядь, компанія BASF рекомендує залежно від гібриду висівати насіння:
- за суцільного способу сівби – з нормою 400-500 тис./га;
- за ширини міжряддя 45 см – 350-400 тис./га схожих насінин;
- за широкорядного способу сівби на 70 см – 280-350 тис./га.
Гібриди нового покоління мають дійсно потужну здатність до гілкування і за непередбачуваних обставин, як-то зріджені посіви навесні при середній густоті 70-100 тис./га, із правильним підходом до удобрення та захисту рослин можливо отримувати врожайність на рівні 35-40 ц/га.
Останнє, на що хочеться звернути увагу – це правильний підбір гібриду під конкретні умови господарства. Це питання є дуже важливим і саме від нього залежатиме кінцевий результат у полі, а саме висока залікова врожайність. Інноваційні рішення в портфелі перевірених гібридів озимого ріпаку можуть задовольнити всі потреби та вимоги сучасного господарства. Гібриди бренду InVigor® мають генетичну стійкість до фомозу завдяки наявності гену стійкості, підвищену стійкість до розтріскування стручків, високу посухостійкість та пластичність до різних умов вирощування. Правильно підібраний матеріал під потреби вашого господарства та конкретного поля радуватиме високими та стабільними показниками врожайності з року в рік.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram