Регулятори росту — незамінний агротехнічний захід в технології вирощування озимого ріпаку.

У цій статті ми дамо відповіді на актуальні запитання:

 • як визначити терміни внесення регуляторів?
 • як розрахувати їхню норму?
 • які діючі речовини застосувати?

Оптимальні терміни внесення

До визначення термінів застосування регуляторів росту в кожному випадку потрібно підходити індивідуально, і залежать вони, переважно, від таких чинників:

 • термінів посіву;
 • планової врожайності;
 • густоти рослин;
 • погодних умов.

Розглянемо кілька ситуацій і практичні рекомендації до кожної з них.

Ситуація 1.

Якщо у вас ранні (до 10 серпня) або оптимальні (з 10 по 25 серпня)  терміни посіву, оптимальна густота 30-50 рослин на 1 м. кв., планова врожайність 3,5-4 т і вище, достатня кількість вологи і тепла, добре розвинуті рослини, які не перебувають у стресі, то, як правило, рекомендовано 3 внесення регуляторів росту:

 • перше у фазі 3-4 листочки ріпаку;
 • друге 6-8 листочків ріпаку;
 • третє 8-10 листочків ріпаку, якщо тепла погода і ріпак продовжує вегетацію. Якщо холодно і ріпак припиняє вегетацію, то третє внесення не проводимо.

Ситуація 2.

Якщо у вас ранні (до 10 серпня) або оптимальні (з 10 по 25 серпня)  терміни посіву, планова врожайність 4 т і вище, достатня кількість вологи й тепла, добре розвинуті рослини, які не перебувають у стресі, але густота рослин 20-30 на 1 м. кв. і вони не затіняють одна одну, що не призводить до витягування, то переважно достатньо 2 внесення:

 • перше 4-6 листочків ріпаку;
 • друге 8-10 листочків ріпаку, якщо тепла погода і ріпак продовжує вегетацію.

Ситуація 3.

Якщо у вас пізні (після 25 серпня) терміни посіву, достатня кількість вологи та тепла, тому рослини зійшли з хорошою густотою 30-50 рослин на 1 м. кв., і ви плануєте врожайність 3,5-4 т, то потрібно встигнути провести обробку регуляторами росту 2 рази, щоб захистити посіви від хворіб і підготувати до перезимівлі.

Ситуація 4.

Якщо у вас оптимальні чи пізні терміни посіву, нестача вологи, як наслідок різнобіжність фаз розвитку ріпаку, кількість рослин на 1 м. кв. 20-25, то потрібно провести хоча б одну обробку регуляторами росту.

Виникає запитання: коли вносити регулятори? Вносимо тоді, коли максимальна кількість рослин перебуває у фазі 4-6 листочків. Не потрібно переживати, що припиниться ріст маленьких рослин. Більші рослини завдяки більшій площі листової поверхні отримають більшу кількість діючих речовин і припинять активні ростові процеси на довший термін. Менші ж рослини отримають меншу кількість діючих речовини. Відбувається вирівнювання посівів, тому внесення регуляторів має велике значення.

Важливий момент: не треба ототожнювати поняття росту й розвитку рослини. Ріст рослини це збільшення її розмірів. Розвиток – це перехід від однієї фази рослини до іншої. Регулятори росту жодною мірою не зупиняють процеси в рослині, вони просто перелаштовують її гормональний баланс так, що поділ клітин відбувається у тій же кількості, але вони не розтягуються. Зменшується розмір рослини, а отже збільшується вміст цукрів, що забезпечує кращу перезимівлю.

Як розрахувати норму внесення?

Наступне питання, яке ми сьогодні розглядаємо – це норма внесення регуляторів.

Приклад розрахунку:

Фаза розвитку ріпаку 5 листочків. Застосовуємо препарат з діючою речовиною тебуконазол 250 г/л на кожний листок плануємо 125 мг препарату + 100 мг на майбутній листок. Отже, норма в цій фазі становитиме 0,725-0,8 л/га. Обстежуючи свої посіви, ви самі легко можете визначити необхідну норму внесення.

Як вибрати препарат?

Для першого внесення потрібно використовувати триазоли: тебуконазол, пропіконазол, метконазол. Такі діючі речовини ефективно працюють за середньодобової температури +10°C і вище.

Також до «теплих» діючих речовин належить хлормекват-хлорид. Якщо в період другої обробки ще тепло і виглядає так, що вегетація ріпаку ще продовжуватиметься певний час, а в ґрунті наявні хороші запаси продуктивної вологи, то до тебуконазолу рекомендовано додавати хлормекват-хлорид у нормі 0,5–1 л/га. Особливості застосування: рослини озимого ріпаку сформували  понад чотири листки, а діаметр кореневої шийки понад 5 мм, колір великого листя темно-зелений і спостерігається змикання рядків.

Для другого і третього внесення, коли є ймовірність того, що будуть температурні перепади чи можливі похолодання, треба вносити препарати, діючі речовини яких починають працювати за нижчих температур, наприклад, мепікватхлорид.

Вносимо вчасно та якісно

Шкода на ріпаку озимому через відсутність або неправильну рістрегуляцію полягає саме в ризику не перезимівлі культури.

NB: Якщо відмовитися від застосування морфорегуляторів, втрати можуть становити до 100%, тобто ріпак просто вимерзає.

Станом на сьогодні посіви ріпаку перебувають у фазі від сходів до 6-8 листків (залежно від термінів посіву). У багатьох господарствах уже провели перше внесення регуляторів росту. На підході друге.

Обприскувань багато, тому щоб вчасно та якісно провести внесення регуляторів росту, потрібно мати в господарстві хороший обприскувач. З поставленим завданням на відмінно справляються обприскувачі французької компанії Berthoud, що гарантують:

 • дотримання заданої норми виливу незалежно від зміни швидкості руху машини;
 • 100% перекриття факелів завдяки стабільній лінії штанги над поверхнею поля;
 • добре покриття листкової поверхні, зокрема й тих листків, які найближче до землі, які затінені там холодніше і вологіше, а тому рослини потребують особливо якісної обробки.

Ріпак  складна культура, але маючи хороший, потужний обприскувач, який дає можливість вчасно та якісно провести всі обробки, ви збільшуєте свої шанси отримати заплановану врожайність. Із Berthoud стає реальним отримання бажаного результату від кожного внесення препаратів, ухвалення правильних рішень стосовно термінів і норм внесення, залежно від умов вашого поля.

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram